Žiaci od pondelka bez rúška

Kristína Kováčiková 3
Shutterstock

Aktualizované

Koniec rúškam v triedach

Konzílium odborníkov sa vo štvrtok 30. septembra zhodlo na tom, že žiaci na základných školách by v triede nemuseli nosiť rúška. Povinnosť mať rúško by ostala zachovaná v spoločných priestoroch chodieb a v jedálni.

Hlavný hygienik Ján Mikas vydal 1. októbra vyhlášku, ktorá žiakom v triede povoľuje túto výnimku. Účinná má byť od začiatku budúceho týždňa od 4. októbra 2021, zatiaľ len na základných školách.

Rúška v školách zostávajú

Podľa hlavnej odborníčky Ministerstva zdravotníctva SR pre pediatriu, Eleny Prokopovej, nosenie rúšok odborníci aj ďalej odporúčajú.

Na zabránenie šírenia epidémie tu máme aj ďalšie nástroje, ako je pravidelné testovanie a karanténa v prípade pozitívneho spolužiaka alebo učiteľa v triede.

»»»»»» Prečítajte si aj: Pozitívny žiak, celá trieda v karanténe.

A tiež ranný filter na školách, podľa ktorého na vyučovanie nepatrí žiak s akýmikoľvek príznakmi respiračného ochorenia – ani so soplíkom, hoci by mal negatívny výsledok antigénového testu.

V prípade príznakov majú možnosť rodičia otestovať dieťa PCR testom, ktorý je zadarmo.

Stredoškoláci s rúškami

Pre žiakov na stredných školách sa zatiaľ nič nemení, povinnosť nosiť prekryté horné dýchacie cesty aj v triede, ostáva zachovaná. Odborníci to zdôvodňujú tým, že majú viac sociálnych kontaktov. Zatiaľ sa čaká na to, ako sa bude vyvíjať epidemická situácia, aby odpadla rúšková povinnosť aj  pre staršie deti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Trochu, trochu dost postradam logiku. Odborníci sa zhodli, ze ruska nosit netreba, ale aj nadalej ich odporúčajú.

    A odborníčka tvrdí, ze mame aj ine nástroje, napríklad pravidelné testovanie. Tak to už postrádam uplne, ziadne testovanie (a uz vobec nie pravidelné, a teda už vobec nie povinné) sa na skolach nerobí.

    A čísla nakazených, hospitalizovaných a žiaľ aj mŕtvych si ďalej rastú.

    A očkovacia lotéria sa ďalej krúti…

    1. Mína, na niektorých školách sa vraj povinne testuje – neviem, ako si to odôvodnili, sama som prekvapená, pretože na začiatku školského roka sa povedalo, že tento rok žiadne povinné testovanie žiakov. Mne to príde tak, že delta je tak nákazlivá, že rúško-nerúško, dokáže infikovať veľké množstvo spolužiakov. Vyzerá to, akoby tomu už nechali voľný priebeh.

  2. Dieta ma priznaky respiracneho ochorenia. Samotesty nemam, lebo som sa nestihla prihlasit. Dala som ziadost na PCR test. Prisla mi odpoved, ze poziadavku zamietaju. Ako mam postupovat dalej?

Pridaj komentár