Ktorá všetko vydrží

Mária Kohutiarová 0

Čo sa stane, ak autorka ružovej edície, sypúca love story ako z rukáva, zmení od základu svoj život? Na chvíľu to vyzeralo tak, že písanie nie je to, čo má Francine Riversová od toho okamihu na práci. Dôkladné štúdium Biblie ju však zasiahlo pri čítaní proroka Ozeáša – a výsledkom je nádherný príbeh, ktorý sa rovnako ako jej pôvodný žáner napriek neporovnateľnej hrúbke a počtu strán číta na jeden dúšok a vychutnáva až na dno duše.

Nie je love story ako love story

Nemožno poprieť, že roky písania sladkých potešení do vrecka urobilo z Francine Riversovej majsterku v žánri. Faktom ale ostáva, ako je toto majstrovstvo využité vo Vykúpenej láske, kde nie je ani stopa po prvoplánových, lacných bozkoch a naivných náhodách.

Príbeh malej Sarah, ktorá dlho netuší o svojom zlom spoločenskom statuse vďaka postaveniu jej mamy a nespokojnosti jej „otca“ z jej existencie, je silný od prvých stránok. Čo všetko sa zlomí v nevinnosti a pohľade na svet malého, príliš krásneho dievčatka, keď sa dozvedá pravdu o svojej mame a keď zažíva spolu s ňou pád hlbší a hroznejší, ako je odchod z krásneho domu milenky bohatého pána do špinavej izby kdesi na periférii?

Všetko, čo v nej malo byť krásne, nádherné a prekypujúce životom šťastnej ženy, je odstránené rovnako s jej pôvodným menom. Príliš krásna a príliš chudobná s pečiatkou dcéry „takej ženy“ akoby nemala úniku pred osudom: čítať, čím prešla od malého dievčatka, je silná káva. Stáva sa Anjelou, poškvrnenou holubičkou, a nemá ilúzie o živote. Nik sa napriek jej kráse nevie dostať cez jej stvrdnuté srdce, o ktorom sama povedala, že v ňom bolo peklo. Z rúk do rúk, rátajúca minúty, kedy už každý deň bude bez ohľadu na únik za more po všetkom. Snívajúca o malom domčeku, ktorý si raz za to zlato vykúpené svojim telom, kúpi.

Nemožné?

Keď do života Anjely vchádza zvláštnym spôsobom Michael, nielen jej sa to zdá ako riadne streštený nápad: môže sa ona, luxusná prostitútka na západe, o ktorú zlatokopi losujú a platia ťažko vydolovaným zlatom, vydať za neho? Už neverí, že má nejakú hodnotu, že je schopná citu, že vôbec chce mať niekoho rada. Neverí na lásku, načo to potom?

Ak sa ocitá predsa v pozícii Michaelovej manželky, je to skôr zúfalý únik z nenávideného miesta ako úplne vedomý súhlas. Boj o získanie nielen Anjelinej lásky, ale aj o znovunájdenie seba samej, svojej dôstojnosti a radosti zo života, učenie sa bežným veciam, o ktorých nemala tušenia počnúc umývaním riadu a končiac sadením kukurice je namáhavý pre oboch o to viac, o čo viac Michael aj ako manžel čaká na chvíľu, kedy Anjela sama bude chcieť (aj seba) dávať srdcom.

Príliš náročné sústo Anjelu niekoľkokrát zvedie k úteku z farmy – a vždy je svedkom neuveriteľnej Michaelovej lásky, ktorá ju hľadá, aby jej znovu dokázala, ako veľmi jej verí, ako o ňu bojuje, ako jej na nej záleží, a čo všetko je schopná láska odpustiť.

Happy end sa koná: ale buďte si istí, že za veľmi dramatických okolností… ktoré znovu stoja Anjelu, Michaela i mnohých iných veľa.

Klobúk dolu

Príbeh Anjely, ktorá v závere nájde a prizná nielen svoje pôvodné meno Sarah, ale aj sama seba, svoje miesto, svoje poslanie v živote v práci pre druhých a prizná svoju skutočnú lásku Michaelovi, je poprelínaný hlasmi Boha a Pokušiteľa, rozprávajúci s každým z nich. Cez tieto dialógy sa odkrýva vnútorný boj, odohrávajúci sa nielen v Anjele, ale aj Michaelovi… ich priznanie si omylov, beznádeje, únavy, reptanie,  znovuvstanie a nové začiatky.

Cez všetky riadky mimo nádherného príbehu lásky, ktorá je silnejšia ako všetko zlo, čo môže byť do človeka vložené, tak veľmi cítiť jasné posolstvo ešte väčšej lásky: lásky Boha, ktorému na tebe záleží, ktorý ti verí, ktorý ťa učí milovať, ktorý o teba bojuje, ktorý čaká … kedy v slobode pochopíš lásku Lásky – a sám sa vrátiš domov, na miesto, ktoré je ti najvlastnejšie, kde si sám sebou, prijímaný a milovaný taký, aký si.

Klobúk dolu, pani Riversová…

Za zapožičanie titulu ďakujeme vydavateľstvu Kumrán.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár