Rodičia – ako byť v pohode a poleňošiť si?!

Milan Buno, tip na knihu 0

Aj vás deti neraz doslova vyciciavajú, ste preťažení, vyšťavení a potrebovali by ste oddych? Áno, sú to naše ratolesti, ktoré milujeme…ale občasné vypnutie by bolo fajn. Možno ste čítali knihu Pohodoví rodičia od odborníka naslovovzatého Toma Hodgkinsona, ktorá zmenila zmýšľanie miliónov rodičov. Teraz vychádza pokračovanie s podtitulom Ako leňošiť (Pohodoví rodičia 2).

Leňošenie je dobrá vec. Cieľom tejto knihy je osláviť leňošenie a zároveň zaútočiť na pracovnú kultúru západného sveta, ktorá zotročila, demoralizovala a zdrvila toľkých z nás. Vždy je okolo vás množstvo ľudí, čo sa vás usilujú prinútiť, aby ste niečo robili….a povedzme si priamo: naše deti nás vedia zamestnať bez mihnutia oka.

Hodgkinson preto vytvoril akýsi súhrn textov o leňošení z filozofie, literatúry, poézie a histórie posledných tritisíc rokov, aby sme my lenivci mali duševnú výzbroj, ktorú potrebujeme na boj proti práci. Hojné množstvo známych lenivcov z histórie tiež dokazuje, že nie sme sami. Byť lenivý znamená byť slobodný, ale nielen pre slobodu výberu medzi McDonaldom a Burger Kingom alebo volvom a saabom.

Znamená to slobodne žiť život, aký nám vyhovuje, oslobodení od šéfov, miezd, dochádzania do práce, konzumácie a dlhov. Leňošenie znamená zábavu, potešenie a radosť….a keď sa to naučíme pri našich deťoch, urobíme pre ne ešte viac. Napríklad pokiaľ ide o malé deti, čím skôr ich naučíte vstávať samy a pripraviť si raňajky, tým lepšie. Ako T. Hodgkinson píše:

„My ľudia sme od prírody tvory so silnou vôľou; každý, kto má deti, vie, že malé deti sú od prírody panovačné. Nechcú si dať rozkazovať, čo majú robiť. Preto sme si na ne vymysleli rôzne postupy – tresty, hrozby, úplatky, odmeny, zákaz pozerať televíziu, zákaz jesť čokoládu –, ktorými máme deti podriadiť našej vôli. „Zavčasu im začať vnucovať svoju vôľu,“ to sú, ak si ešte pamätáme, mrazivé slová metodistického kňaza Johna Weesleyho…“

Prečítajte si úryvok z knihy Ako leňošiť (Pohodoví rodičia 2).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár