Som niekto viac, ako si myslím ja a všetci dokola

Mária Kohutiarová 0

V polovičke knihy, ktorú som čítala, som zistila, že tú istú mám doma rok. Vôbec mi to ale neprekážalo – v tom okamihu, kedy som ju vzala do rúk, bol pre mňa akurátny čas posunu ďalej v mojom prežívaní ženstva. Presne toto mi kniha Katrina J. Zeno, ktorá v minulých dňoch navštívila Slovensko, dala.

Konkurencia? Nie, základy…

S knihami o ženách a prežívaní ich jedinečnosti sa v poslednom čase priam roztrhlo vrece. Viem to presne, lebo na malé výnimky mám všetky doma doradu – nosí mi ich manžel a ani netuší, ako si na seba šije bič… lebo sa mu žena potom mení pred očami. No napriek tomu, že som v každej z nich našla kus svojho akoby strateného ja a naučila sa ho žiť, stále som mala pocit, že tento obraz nie je úplný – akoby mu chýbalo síce pár, ale veľmi podstatných častí „puzzle“, aby bolo vidno črty tváre a detaily, na ktorých záleží. Ako náhle som otvorila „Som žena“ Katriny Zeno, bolo mi jasné, že tie chýbajúce podstatné diely boli práve tu.

Čo je to byť ženou?

Vôbec som netušila, že môj všeobecne známy dôvetok za podpisom v súkromných mailoch je napísaný až tak správne: podpisujem sa ako žena, manželka, matka a strelená baba. Katrina stavia svoju knihu práve na tomto: kto som ako žena a čo to pre mňa v mojom vnútri, v mojich prejavoch navonok, v mojich vzťahoch znamená – a to bez ohľadu na to, aký mám vek, spoločenské postavenie, kvalifikáciu, plat, schopnosti či finančné možnosti.

Pretože vnútorný kódex ženy je v každej z nás napriek rozdielnym životným situáciám rovnaký: pociťujeme potrebu jednoty a darovania sa, ba až nezištného dávania sa, pričom však stále potrebujeme aj vnútornú istotu odpovede na otázku: „Kto som?“ Bez jej pravdivého každodenného zodpovedania sa nevieme pohnúť ďalej a byť tým, čím ako ženy máme pre tých okolo nás byť.

A tak začíname snívať o živote, o princoch na bielom koni, o presnom statuse v zamestnaní, o dome, kde vidíme všetky kľučky, obrazy a posledné hrnčeky v poličke… hľadáme život, aký chceme my a aký si myslíme, že by nás bol hodný ako žien. A pritom máme objavovať ten, ktorý pre nás určil Boh a ktorý je nekonečne napínavejší, dobrodružnejší, krajší a plnší, ako ten najkrajší obraz z mojich snov o mojom ideálnom živote.

Život z kuchyne autorky

Katrina J. Zeno bez rozpakov dvíha pokrievky z hrnca, kde sa varil jej ideálny život: ako dieťaťa v dobrej rodine, ako vzornej študentky, a chvíľu aj ako milovanej manželky muža, o ktorom snívalo asi veľa dievčat a tiež matky najkrajšieho chlapčeka na svete. S priateľmi a zázemím, ktoré by jej mohol ktokoľvek závidieť pri tých snoch, ktoré zväčša neprichádzajú. A zrazu to všetko padlo ako domček z karát. A Kathrin neostalo nič iné, len sa na tých troskách pýtať: Kto vlastne teraz som?

Postupnosť

Ak spadla taká stavba života, akú mala Katrina a aká bola zosobnením sna nejednej z nás, nebolo to len tak. Alebo povedané inak: život každej ženy musí stáť na niečom silnejšom. Práve to nám Katrina Zeno cez riadky nielen o svojej skúsenosti, inšpirované Teológiou tela Jána Pavla II.  a tiež inými jeho spismi, hovorí: si viac, ako si si doteraz myslela a ako si o tebe myslia iní. Už nie si len účtovníčka, žena v domácnosti, manželka nejakého Miša, zákazníčka u kaderníka, blondína, plnoštíhla, spokojná  či nespokojná sama so sebou.

Ak máš byť ženou takou, akou máš byť, ako si bola postavená do sveta, musíš sa obrátiť s otázkou svojej identity tam, kde sú korene ženstva, k Tomu, kto „môže“ za to, že žena je. A potom je jednoduché pochopiť, prijať a žiť fakt, že byť ženou v plnosti a slobode bez ohľadu na okolnosti života znamená byť najprv milovanou dcérou Boha, potom nevestou a až potom matkou. Dcéra, ktorá je prijatá taká, aká je a nemusí nič byť a spľňať nejaké parametre – vyslovené či vytušené – aby si „zaslúžila“ byť dcérou.

Tento Otec má rád každú ženu ako dcéru jednoducho preto, že je a vie ju patrične chrániť a otcovsky rozmaznať. Nevesta, ktorá je stvorená pre kreativitu života a pre prokreovanie – teda prinášanie života. Ako nevesta môže prinášať a zažívať jednotu a blízkosť, po ktorej bytostne túži: a ktorá jej na oplátku prináša uspokojenie, uznanie, energiu, ktorú potrebuje pre život.  Matka, ktorá nemusí byť v pôrodnici, aby sa mala komu dávať a ktorá má v sebe neuveriteľný zdroj na rozdávanie.

Detaily, o ktorých Katrina rozpráva ako o praktických návodoch byť skutočnou ženou, sú také rukolapné a také jednoducho žensky intuitívne presné, že niet nad čím dlho uvažovať: ak vás trápi pocit, že nie ste to, čo v sebe cítite a zmenu potrebujete ako soľ, choďte do najbližšieho kníhkupectva.

Kniha bola spracovaná s láskavým dovolením kníhkupectva Kumrán

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár