Strukoviny boli v minulosti bežnou súčasťou slovenskej kuchyne. Je škoda, že sa z nášho taniera postupne vytrácajú. Pritom dokáže v strave nahradiť mäso, zemiaky či cestoviny a vďaka vysokému obsahu vlákniny a železa aj doplniť obed či večeru, ak v nej chýba zelenina.
Medzi najjednoduchšie druhy strukovín na prípravu určite patrí šošovica.
V našej polievke či šaláte používame najčastejšie obyčajnú hnedú šošovicu. Táto rastlinka pochádza z Indie a je obľúbenou súčasťou mnohých tradičných jedál.
Šošovica obsahuje najviac bielkovín zo všetkých strukovín a najmenej tukov. Nájdete v nej aj horčík, kyselinu listovú a esenciálne aminokyseliny, ktoré podporujú stavbu svalov.
V dobrej šošovicovej polievke sa skrýva aj vitamín B3 a látky, ktoré pomáhajú regulovať množstvo cukru v krvi.
Nielen klasika
Okrem hnedej ryže nájdete v obchodoch aj žltú, červenú, zelenú a čiernu šošovicu. Čím sa líšia? Žltá šošovica nepotrebuje obvyklé namáčanie. Stačí, ak ju pred prípravou prepláchneme studenou vodou a potom varíme 15 až 30 minút.
Výhoda rýchlej prípravy je, že ju nemusíme pripravovať osobitne, ale priamo v polievke s ďalšou zeleninou alebo spolu s ryžou.
Červená šošovica sa bude páčiť hlavne ženám. Pomáha s udržiavaním pružnej čistej pokožky a liečbe akné. Uvar sa rýchlo, asi za desať minúť. Je vhodná najmä na prípravu receptov z indickej kuchyne.
O trochu dlhšie ako červená sa pripravuje zelená šošovica, ktorá sa výborne hodí do cestovín či vegetariánskej paštéty. Po uvarení si zachováva svoj vzhľad a pevnejšiu štruktúru.
Medzi rôznymi druhmi šošovice sú z hľadiska množstva vitamínov a výživových zložiek len minimálne rozdiely. Červená a žltá šošovica sú po uvarení mäkšie, zelená a hnedá zas pevnejšie. Podľa toho ich môžete podľa potreby pridávať do rôznych druhov jedál.
Netradičné cestoviny s šošovicou
Vyskúšajte doma netradičné cestoviny s hnedou šošovicou.
Na prípravu budete potrebovať:
2 šálky hnedej šošovice
1 balenie penne cestovín
Prečítajte si aj: 3 rýchlovky so šošovicou (recepty pre lenivých)
1 mrkva
1 nadrobno nakrájaná cibuľa
1 strúčik cesnaku
2 polievkové lyžice olivového oleja
1 lyžica paradajkového pretlaku
½ šálky plnotučného mlieka
čierne korenie, červená paprika, tymian, petržlenová vňať podľa chuti
bobkový list
Postup
Na rozohriatom oleji orestujeme nadrobno pokrájanú cibuľu. Na cibuli potom opražíme nastrúhanú mrkvu, ktorú miešame niekoľko minút, kým nezmäkne. Pridáme nadrobno nakrájaný strúčik cesnaku a šošovicu, ktorú zalejeme litrom vody.
Zmes dochutíme paradajkovým pretlakom, korením, červenou paprikou, tymianom a pridáme jeden bobkový list. Varíme 40 minút, kým šošovica nebude hotová.
Keď je mäkká, pridajme do omáčky mlieko. Cestoviny uvaríme al dante, z omáčky vyberieme bobkový list a podávame ozdobené petržlenovou vňaťou a posypané parmezánom.
Šošovicový burger
Zdravšia, ale rovnako chutná verzia mäsového burgera.
1 šálka zelenej šošovice