Tento úžasne mäkký druh chleba s karamelovo sfarbenou kôrkou je návrat do minulosti. Ste zvedaví, ako kedysi chutil chlieb?
Naty Žúreková Štefková
Pšenično- ražný je pre Naty Žúrekovú Štefkovú základným chlebíkom. Sčasti aj preto, že je to jej prvotina pri vymýšlaní nových chutí chleba. Ochutnajte ho aj vy.
PŠENIČNO – RAŽNÝ CHLIEB
Na štartér potrebujeme:
150g ražnej chlebovej múky
150g vody
1PL kvásku
Suroviny spolu dobre premiešame a necháme prikryté na kuchynskej linke asi 12hodín.
Následne pridáme:
300g pšeničnej chlebovej múky
170g vody
2ČL soli
1ČL mletej rasce
Všetko aj so štartérom zmiešame spolu a vypracujeme cesto, ktoré sa odliepa od stien misy. Vďaka raži je chlieb dosť lepivý. V prípade, že miesime rukami, ruky budú stále od cesta, preto sa orientujeme na odliepanie od misy.
Vymiesené cesto prikryjeme najlepšie fóliou a necháme 2 hodiny kysnúť.
Počas tejto doby cesto každých 30-40minút preložíme, pomáhame si svetovými stranami: zo severu na juh, z východu na západ, zo západu na východ a z juhu na sever.
Prekvasené cesto dáme na pomúčenú dosku. Rukami premiesime a vytvarujeme bochník. Budúci chlebík dáme do vysypanej ošatky spojom hore.
Prikryjeme, aby cesto neobschlo a necháme finálne vykysnúť dve až tri hodiny. Cesto potrebuje zdvojnásobiť objem.
Rúru vyhrejeme na 250 stupňov. Pri zapínaní do nej vložíme plech, resp. kameň, na ktorom budeme chlieb piecť a na dno rúry umiestnime starý plech určený na zaparenie.
Bochník preklopíme na papier na pečenie. Teraz je spojom dole. V tomto momente môžeme chlebík narezať nejakým vzorom.
Chlieb prenesieme na plech, resp. kameň, na spodný plech vylejeme hrnček vody a rúru zatvoríme, aby nám para neunikla. Takto pečieme prvých 10 minút.
Rúru otvoríme, vyberieme plech s vodou. Teplotu znížime na 200 stupňov a dopekáme 20 minút. Chlieb je upečený, ak po zaklapaní zo spodu znie jasne duto.
Necháme vychladnúť na mriežke .
Dokonalá vôňa chleba po celom dome každého usvečí, že kváskovať sa oplatí! Dobrú chuť!
Loading...