Predĺžený rodičovský príspevok dostanú len rodičia detí, ktorým “správne” vychádzajú roky

redakcia 0

Dobre myslený zákon, ktorý mal “odškodniť” rodičov detí za to, že pre nich nie je miesto v škôlke, diskriminuje všetky deti, ktorým “zle” vychádzajú roky. Stačí, že dieťa dovŕši tri roky v septembri, už sa na neho novela o rodičovskom príspevku nevzťahuje. Na rozdiel od rovesníkov, ktorí stihnú sfúknuť tri sviečky na torte do konca augusta.

Shutterstock

Pravidlá sú nastavené tak, že rodičovský príspevok sa poskytuje vždy na školský rok, tak ako sa aj prijímajú deti do materských škôl, teda od 1. septembra do 31. augusta daného školského roka.

Aby vznikol nárok na predĺžený rodičovský, musia byť splnené podmienky, a to dosiahnutie veku 3 roky do 31. augusta + neprijatie dieťaťa do spádovej škôlky.

Viac v článku Predĺžený rodičovský príspevok pri neprijatí do škôlky – príklady.

Čo si myslia rodičia

Toto opatrenie malo slúžiť k tomu, aby matky mali aspoň nejaký príjem, ak sa nemôžu vrátiť do práce kvôli nízkej kapacite škôlok. Musia zostať s deťmi doma. Neplatí to vtedy, ak poberáte RP na mladšie dieťa. Nepomôže to ale mnohým rodičom, ktorým sa deti narodili v jesenných mesiacoch. Tí musia čakať rok bez príspevku a mnohí sa ani nemôžu vrátiť do práce. Takže pomoc je znova nedomyslená,” je len jeden zo sklamaných názorov rodičov, ktorí diskutujú na našich sociálnych sieťach.

Kto dostane predĺžený rodičovský príspevok

Ak máte doma dieťa, ktoré má to šťastie, že mu dobre vychádzajú roky a narodilo sa napríklad v auguste, nárok na predĺžený rodičovský príspevok od septembra budete mať, ak máte v rukách rozhodnutie o neprijatí zo spádovej škôlky. Stačí ho zaniesť na príslušný úrad práce podľa vášho trvalého pobytu a môžete pokračovať v poberaní rodičovského príspevku aj po 3. narodeninách dieťatka.

Ak ale máte doma dieťa, ktoré sa narodilo 1. septembra 2020, máte smolu. Dieťa totiž k 31. augustu ešte nemalo 3 roky, ale “len” dva. A tak vám dajú rodičovský príspevok za september, ktorý vyplatia v októbri a ďalšie mesiace už nijaký rodičovský nedostanete.

V máji budúceho roka pôjdete tentokrát už na “riadny” zápis a až potom, keď budete mať v rukách rozhodnutie o tom, že vaše dieťa nie je prijaté do spádovej škôlky, vám môže vzniknúť od septembra 2024 nárok na predĺžený rodičovský príspevok. Celý rok dovtedy však nijaký rodičovský príspevok neuvidíte.

Aké majú rodičia možnosti

V zásade také, ako doteraz, až na to, že jedna skupina rodičov bude môcť poberať predĺžený rodičovský príspevok a druhá nie, pretože “zle” vychádzajú roky.

Predĺžený rodičovský príspevok kvôli chorobe

Po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa je možné poberať rodičovský príspevok aj naďalej v prípade, že má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.

Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa posudzuje príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby na základe žiadosti oprávnenej osoby.

Všetky podrobnosti, ktoré by vás mohli zaujímať k tejto téme, si môžete prečítať v článku: Predĺžená rodičovská dovolenka, ako ju vybaviť?

Súkromná škôlka

Rodičia, ktorých dieťa nie je prijaté do spádovej škôlky a ani nemajú nárok na rodičovský príspevok kvôli “zle” vychádzajúcim rokom, môžu dieťa umiestniť do súkromnej škôlky. Ak majú na súkromnú škôlku peniaze. Odkrojí totiž značnú sumu zo zárobku.

Mesačne môže táto starostlivosť vyjsť hrubým odhadom od 300 do 600 eur, samozrejme, sú súkromné škôlky, kde sa školné začína ešte len pri tisícke. Po dovŕšení 3 rokov dieťatka už nemáte nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 280 eur, ktorý by aspoň čiastočne sumu školného korigoval.

Neplatené voľno v práci

Zamestnaný rodič môže požiadať zamestnávateľa o neplatené voľno, avšak toto voľno nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť. Je to len na dobrej vôli zamestnávateľa, inak prichádza do úvahy skončenie pracovného pomeru.

Úrad práce a dávka v nezamestnanosti

Ak sa matka po skončení rodičovskej dovolenky nemôže vrátiť naspäť do zamestnania, môže sa zaevidovať na úrade práce.

O tom, či bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti – dávka v nezamestnanosti sa poskytuje šesť mesiacov s tým, že výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu – rozhoduje to, či v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky, t.j. 730 dní.

Keďže však matka bola posledné 3 roky na materskej + rodičovskej dovolenke, trochu sa tým komplikuje situácia.

Zamestnankyňa, ktorá rozviaže so zamestnávateľom pracovný pomer počas čerpania rodičovskej dovolenky alebo hneď po ukončení rodičovskej dovolenky, môže prísť o dávky. Ak totiž nenastúpi do práce aspoň na jeden deň, neobnoví sa jej povinné poistenie, ktoré je počas rodičovskej dovolenke prerušené.

Ak zamestnankyňa po rodičovskej dovolenke nastúpi do práce aspoň na jeden deň, na účely splnenia podmienky 730 dní sa poistenkyni započítava i obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.

Odporúčam prečítať si k tejto téme viac v článku Ako sa vypočíta dávka v nezamestnanosti po rodičovskej dovolenke.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár