Darček pre učiteľov. Áno alebo nie?

Anna Veselá 1

Ako už býva zvykom v tomto období, na rôznych diskusných fórach sa objavujú otázky, aký darček vybrať učiteľom ako poďakovanie na konci školského roka.

Canva

Je darček pre učiteľov prežitok?

Niekto si myslí, že je to prežitok. Padajú argumenty, že ani predavačke nedávame darček za to, že nám pekne nakrájala salámu. Robí si predsa svoju prácu.

Iný vidí rozdiel medzi prácou predavačky a učiteľky. Predsa len saláma v bruchu nie je taká dôležitá ako vzdelanie našich detí. Sú práce a sú povolania. A práca učiteľa je jednoznačne povolaním.

Lenže existujú aj iné povolania alebo pomáhajúce profesie. A v týchto sú darčeky vyslovene zakázané. Napríklad skúste takto poďakovať lekárovi za to, že vás vyšetril. Preto sú darčeky kontroverzné. Je to poďakovanie, všimné, úplatok? Manipulácia? Kupujeme si učiteľa?

Prečítajte si aj:

Aký darček vybrať? Klasika, či niečo netradičné?

Potom však prídu na pretras darčeky ako také. Niekto povie, že veď klasikou – bonboniérou, kvietkom, kávou, nič nemôžete pokaziť. Nenechajme sa pomýliť!

Čo bude robiť s čokoládou učiteľka, ktorá má intoleranciu? Ani kvety dnes už neprejdú ako dobrý nápad za každých okolností. Predsa životné prostredie. Kytica je neekologická, ak kvety nepestujete sami na záhrade. Nehovoriac už o takých prehreškoch, ako je celofán a stužka.

Tak potom skúsme niečo netradičné, navrhnú odporcovia klasík. Nie vlastnoručne vyrobené mydielka, či rámiky s fotografiami žiakov alebo plátenú tašku s nápisom najlepšia učiteľka. Čo tak vzdelanie pre učiteľov, ktoré zároveň bude investíciou pre deti. Lístky na konferencie, vzdelávania, semináre, knihy.

No to sa môže zase stretnúť s nepochopením tých, čo pracujú v iných pomáhajúcich profesiách. Ozvú sa, že im nikto neplatí dodatočné vzdelávanie. Prečo teda sa majú rodičia detí skladať na vzdelanie svojich učiteľov? Kto má byť zodpovedný za to, či sa učiteľ dovzdeláva? Rodičia, zamestnávateľ, zdriaďovateľ, štát? Učiteľ sám?

Keď darček rozdeľuje

Niekedy téma darčeka môže rozdeliť aj deti v triede. Alebo teda minimálne naštve niektorých rodičov. Najmä, ak sa nájde niekto príliš iniciatívny, kto navrhne ako poďakovanie na konci školského roka wellness pobyt pre pani učiteľku. Alebo iný darček, ktorý je nad finančné pomery nejakej rodiny.

Pretože nie všetci máme peniaze na to, aby sme mohli deťom zaplatiť vôbec nejaký denný tábor. Alebo aby sme sa ako rodina dostali na nejaký pobyt. Skladať sa potom na takýto darček pani učiteľke? Rovným dielom? Nezarábame predsa všetci rovnako.

No tak každý prispeje dobrovoľnou sumou, rozhodne iniciatívny rodič, ktorý nehodlá o vhodnosti darčeku polemizovať. Aký tlak to však vytvára na tých, ktorí neprispejú? Čo ak sa to stane témou v triede? Vy ste takí chudobní, chudáci, že ani 5 eur ste nedali na spoločný darček…

Dali by naše deti učiteľom darček?

A čo vtedy, keď naše deti nemajú dojem, že majú dôvod poďakovať učiteľom a učiteľkám na konci školského roka? Čo ak zažívali v škole nepríjemné chvíle? Mnohé krivdy, nespravodlivosti. Možno si odnášajú okrem vysvedčenia aj mnohé zranenia. Možno ich učiteľ, či učiteľka nemá rada. A možno je to vzájomné. Vieme, aký vzťah majú naše deti s učiteľmi a či sa im chcú naozaj poďakovať?

Prečítajte si aj:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

  1. My sa teraz skladáme. Učiteľka ich mala 4 roky a mali ju radi aj decká aj rodičia. Bola veľmi ľudská, príjemná, v učení kreatívna, pri problémoch veľmi ústretová a robila skutočne nadštanard (výlety, lyžovačky, turistika na pár dní – teda mimo svojej rodiny, atď). Preto sa jej chceme poďakovať. Nie je to ani úplatok, ani všimné, ani nič podobné, keďže s našou triedou končí. Je to vyjadrenie vďaky za to všetko, čo pre naše decká robila.
    Navrhli sme viacero možností. A to viete, že v rodičovskej skupinke to riadne šumelo 🙂 Ale hlasovalo sa. A suma na jedného? Nie veľká (na kvety by som minula viac), ale spolu to dalo peknú kôpku na to, aby sme kúpili spoločný darček (áno, zážitkový 🙂 A niektorí rodičia neprispeli. Na spoločnú výzvu nereagovali a tak sme to nechali tak (nepýtam sa, či nechceli, nemajú na zvyš, je to ich osobná vec a ani sme to nezverejňovali pred ostatnými a ani ich osobne s tým nekonfrontovali). Deti k tomu vyrábajú ešte niečo na pamiatku. Tak dúfame, že takéto poďakovanie jej spraví radosť, lebo je úprimné.

    Toľko k téme darčeky na konci roka 🙂

Pridaj komentár