shutterstock Plastickým operáciám podlieha čoraz viac ľudí. Umenie plastickej operácie spočíva v nadobudnutí sebavedomia a vylepšenia maličkostí, ktoré dámam, ale aj pánom uberajú z krásy. Americká posadnutosť vzhľadom už nie je doménou nového kontinentu, celý svet žije v dobe plastických operácii. Iba v USA sú estetické zákroky 10,1 miliardovým biznisom. Ten ale prináša celé spektrum neplánovaných fyzických, emocionálnych a kultúrnych nežiaducich účinkov.
Zmena vzhľadu: Otázka identity? Viac ako 15 miliónov ľudí na svete už podstúpilo plastickú operáciu. Ak by ste si mysleli, že ju absolvujú iba známe hollywoodske hviezdy, či partnerky boháčov, ste na omyle.
Najčastejšie si pod nôž ľahnú Juhokórejčanky. Plastickí chirurgovia z tejto ázijskej krajiny patria medzi najlepších na svete. Preto sa nemožno čudovať, že väčšina žien tu absolvuje plastickú operáciu. Nejde ale iba o malé nedostatky či kozmetické úpravy. Ženy túžia po „západnejšom“ vzhľade a lekári ich zmenia na nepoznanie.
Sú ochotné zmeniť sa natoľko, že sa na seba vôbec nepodobajú. Prvý pohľad do zrkadla musí byť šokujúci, keďže sa na nich pozerá úplne iný človek. Títo noví ľudia sa musia po operácii preukázať letiskovej kontrole špeciálnym preukazom. Estetické zákroky sú tu také populárne, že jeden zo 77 ľudí z Južnej Kórei sa môže pochváliť kozmetickou procedúrou. Pod nôž si ľahnú v domnienke, že pro-európsky vzhľad im pomôže k lepšiemu zamestnaniu, nájdeniu životného partnera či vyššiemu sebavedomiu. Tu ale vyvstáva otázka: „Som tá osoba, čo sa na mňa pozerá zo zrkadla skutočne ja?“
Naozaj sa zvýši vaša atraktivita po plastickej operácii? Americkí vedci zaviedli stupnicu ľudskej atraktivity od jeden do desať. Chceli zistiť, do akej miery pomáhajú plastické operácie k atraktivite. Hodnotenie dopadlo viac než prekvapivo. Priemerný nárast na stupnici príťažlivosti bol 0,08 stupňa. Dosť malý rozdiel, však? Vedci, ktorí pracovali na tejto zaujímavej štúdii mali k dispozícii 50 ľudí bez odborných znalostí plastickej chirurgie. Ich úlohou bolo ohodnotiť príťažlivosť 49 pacientov, ktorí podstúpili estetický zákrok na základe fotografii pred a po plastickej operácii, ale nie obe naraz. Mali tiež odhadnúť ich vek.
Rozdiel medzi odhadnutým vekom pacienta pred a po operácii bol priemerne iba 3,1 roka. Štatisticky to teda nepredstavuje významnú zmenu. Tieto výsledky prekvapili aj samotných vedcov. Štúdia preukázala, že ľudia nie sú po zásahu plastickej chirurgie atraktívnejší.
Po čom ženy túžia? Žena. Ako objekt, ako partnerka, manželka a matka. Každá rola si vyžaduje krásu. Či už vnútornú, ale i tú vonkajšiu. Psychická pohoda a spokojnosť s fyzickou schránkou nie je vždy v harmónii a v súlade s požiadavkami, ktoré kladie žena sama na seba a zároveň si vyžaduje od nej jej okolie.
Mnoho krát hľadajú sebavedomie mnohé práve v plastickej chirurgii. Udržať si mladosť bez vrások, ovisnutých viečok, nabratých kilogramov alebo sa priblížiť svojmu ideálu, skrášliť to, čo nie každej príroda nadelila do vienka. Najväčšiemu záujmu sa teší úprava pŕs, a to hlavne ich zväčšovanie. Na druhom mieste sú prsia ovisnuté po tehotenstve a dojčení. V súčasnej dobe sa do popredia dostáva aj estetická chirurgia ženských pohlavných orgánov – labioplatiska, hymenoplastika, či perineoplastika.
Pri labioplastike ide o úpravu veľkosti a tvaru pyskov ohanbia pacientky. Väčšinou sa jedná o ich zmenšenie. Operáciu žiadajú pacientky už od 18 roku života a nebývajú staršie ako 45-50 rokov. Vo svete je rozšírená v súčasnosti aj plastická operácia – hymenoplastika, ktorá obnovuje hymen, teda panenskú blanu. V niektorých kultúrach sú dôvody jej obnovenia vzhľadom na náboženstvo alebo iné predsudky, menej často ide o priania ženy po úraze alebo dokonca pri začínajúcom intímnom živote s novým mužom.
Ženy po pôrode takisto nie sú výnimkou. Trápiť ich môže nielen bolestivosť, hanblivosť, nechuť a znížené libido, ale aj rozšírenie vagíny, popraskané, poudierané, či často potrhané tkanivá, ktoré utrpia pôrodom traumu. Mnohokrát sa po pôrode zle zhojí hrádza, čo spôsobuje bolesti pri styku a pocit voľnosti. Komplikácie v intímnej sfére partnerov sú tak nielen fyzické, ale aj psychické. Časť problémov v intímnej sfére je možné odstrániť ľahko. Ak ide o pocit menšej pružnosti, citlivosti alebo zvlhčenia, stačí z časti posilniť svaly panvového dna cvikmi alebo rehabilitáciou a zvlhčovanie nahradiť lubrikačnými gélmi. Problém pri zväčšení a jazvách je zložitejší. Jedinou možnosťou je chirurgický zákrok – perineoplastika – plastika hrádze.
Popri operácii pŕs, ženských pohlavných orgánov je najväčším stredom záujmu aj tvár. Tú je najviac vidieť v kontakte s okolím a je teda aj najviac hodnotená. S pribúdajúcimi rokmi tak pribúdajú aj zásahy v oblasti tváre ako operácie viečok a vytiahnutie pokožky tváre.
Negatívne aspekty estetickej chirurgie Ak zvažujete tento zásadný krok aj vy, dobre si toto rozhodnutie rozmyslite, aby ste ho nakoniec neoľutovali. Na začiatku sa musíte zamyslieť nad očakávaniami, ktoré od zákroku máte. Ak túžite vyzerať ako sexi hviezdy, ktoré ste videli na červenom koberci, budete určite sklamaní. Verte, že aby na ňom vyzerali dokonalo, pomohli si najlepšími stylistami, fitnestrénermi a plastickými chirurgmi.
Po neúspešnom zákroku sa môže dostaviť stav frustrácie, depresie, izolácie a hnevu voči doktorom. Pacienti, ktorí neboli spokojní s výsledkom operácie, si často ľahnú pod skalpel znovu a znovu, čím vzniká závislosť.
Estetický zákrok, ak sa podarí, vám možno prinesie lepší pocit a sebavedomie, ale šťastie určite nie. Plastika nie je prostriedkom na zmiernenie depresií, či iných nežiaducich duševných stavov. Bohužiaľ vám ich môže mnohokrát navodiť, ak sa zákrok nepodaril podľa očakávaní, vaše telo zásahy neprijalo tak ako sa očakávalo alebo ste stavili na neskúseného chirurga alebo kliniku. Plastická chirurgia vám môže priniesť nežiaduce následky, ktoré budete znášať horšie ako doterajší stav.
Je pravda, že pri malých zákrokoch hrozia minimálne riziká, čím väčší zásah do vášho tela si operácia vyžiada, tým je riziko väčšie. Musíte brať do úvahy váš celkový zdravotný stav. Fajčenie, antikoncepcia či cievne problémy môžu spôsobiť problémy pri hojení rán. Nezabúdajte na jazvy , ktoré vzniknú po operácii, hoci väčšina doktorov ich vie šikovne schovať pod vlasmi, za ušami, na kožných záhyboch či v podpazuší. Vy však viete, že ich máte. Ďalším rizikom je aj infekcia v mieste rezu, krvné zrazeniny či riziká spojené s anestéziou. Určite ste už počuli o prípadoch, kedy sa pacient pri ľahkej plastickej operácii nikdy nezobudil.
Samotná liečba po plastickej operácii trvá nemalý čas. Pacienti si musia naplánovať voľno v pohodlí svojho domova bez zvedavých očí verejnosti. Doba hojenia rán sa líši od pacienta k pacientovi a druhu operácie. Po plastickej operácii budete musieť pár týždňov, či dokonca mesiacov odpočívať a obmedzovať určité fyzické výkony ako cvičenie a dvíhanie ťažkých bremien. Viac ako žiaduce je prijať zmeny, akými môže operácia ovplyvniť aspekty vášho osobného, či pracovného života. N
esmieme opomenúť ani finančné hľadisko estetického zákroku. Táto „zábavka“ vás môže vyjsť veľmi draho. Podľa druhu zákroku si pripravte štvormiestne či päťmiestne cifry.
Skráťte si liečbu enzýmami
Pacientom môže skrátiť obdobie problémov po operácii, urýchliť hojenie a znížiť riziko komplikácií podporná liečba vybranými enzýmami – tzv. enzymoterapia. Základom je ich systematické užívanie v presne vyvážených dávkach obsiahnutých napríklad v tradičnom a osvedčenom voľnopredajnom lieku Wobenzym. Pri plastických operáciách je úspešné a rýchle hojenie totiž zárukou dobrého kozmetického efektu a želaného výsledku. Vďaka enzýmom sa urýchľuje regenerácia organizmu. Zlepšuje sa prekrvenie, uľahčuje sa odbúravanie nežiaducich metabolitov a zabraňuje sa vzniku jaziev, prípadne eliminuje ich viditeľnosť.
Loading...