Kamoši z webu plnia detské sny

Ľudia ľuďom 0

Projekt Kamoši z webu z dielne darcovského portálu ĽudiaĽuďom.sk má za sebou prvý rok fungovania. Za ten čas sa podarilo splniť niekoľko detských snov. Mladí ľudia zo sociálne slabých skupín a vylúčených spoločenstiev môžu vďaka darcom, ktorí podporili ich výzvy na internete, študovať, hrať na hudobné nástroje či športovať. 

Kamoš z webu: Rolland

Rolland už tancuje v Linzi

Tanečná vášeň tkvela v Rollandovi Dandóovi od detstva. Húževnatý mladík túžil študovať tanec na univerzite v rakúskom Linzi. Pochádza však z rodiny, kde každé euro otočia dvakrát, preto na jeho štúdium peniaze rodine neostali. Organizácia, ktorá s Rollandom pracuje, preto zaregistrovala výzvu na finančnú pomoc na Kamošoch z webu. Na to, aby mohol nádejný tanečník skutočne navštevovať univerzitu, potreboval zaplatiť internát a cestovné. Rolland od septembra skutočne na Univerzitu Antona Brucknera nastúpil, a to vďaka darcom, ktorí sa mu vyzbierali na školné na prvý semester. Okrem tancovania sa teraz intenzívne zdokonaľuje v angličtine a nemčine a dokonca si našiel aj prácu v divadle.

Druhák Denis jednotkárom

Denis má sedemnásť rokov a pochádza z osady vo Veľkej Ide. Ako jeden z mála rovesníkov túžil chodiť do školy. Je však sirota, stará sa oňho len sestra, ktorá mu pomohla zaplatiť aspoň cestovné.

Denis poctivo školu navštevoval, známky však nemal najlepšie. V komunitnom centre sa po čase priznal, že dôvodom zlých známok je fakt, že mu chýbajú učebnice a nemôže si robiť domáce úlohy.

Pracovníci neváhali a zaregistrovali výzvu na Kamošoch z webu.

Denis je už druhákom na strednej škole, jeho prospech sa neuveriteľne zlepšil a učí sa z vlastných učebníc.

Jožku čaká operácia

Aj ďalšie deti z osady vo Veľkej Ide chceli veľmi chodiť do školy. Jožka tam však chodila s maminou a Sebastián počas niekoľkých mesiacov ledva prehodil pár slov. Vysvitlo, že Jožka nevidí na tabuľu a mamina jej musí čítať a Sebastián má vážny rečový problém.

Prostredníctvom projektu Kamoši z webu sa Jožke vyzbierali peniaze na návštevu očného lekára, ktorý jej predpísal okuliare. Po ďalšom vyšetrení však zistil, že Jožka potrebuje operáciu, ktorá ju v najbližších dňoch čaká. Sebastián vďaka štedrým darom môže navštevovať logopéda a slová sa mu čoraz viac poddávajú.

Projekt Kamoši z webu pomohol za prvý rok svojho funovania spolu 20 deťom sumou viac ako 3000 eur. Mnohé z nich si vďaka tomuto projektu plnia svoje sny. Výzvy na podporu vzdelania a rozvoj talentu môžu organizácie stále registrovať na stránke www.kamosizwebu.sk

Projekt Kamoši z webu bol podporený sumou 49 999 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation. Cieľom projektu je posilnenie zraniteľných skupín.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár