Keby som mala prežiť svoj život znovu

Kika Kováčiková 0

V dušičkovom čase na nás zvyknú vybiehať rôzne články o smrti. A už sa stalo akoby „dobrým“ zvykom pripomínať, že je pre nás smrť tabu, že ju vytesňujeme zo života, že nevieme, čo si s ňou počať, tak na ňu radšej nemyslíme.

Pritom nemám pocit, že by to mal byť zásadný problém. Nie sme nijako „divní,“ keď vypúšťame tieto smrtonosné témy z hlavy.

Naopak, prechádzky po cintoríne zvyknem občas vnímať ako pozvanie do života – ako sa mám, ako sa cítim, som spokojná s tým, ako prežívam tento deň, tento svoj život? Žijem dobre?

S týmito otázkami odchádzam od svojich mŕtvych blízkych. Niečo podobné mi rezonuje v básni Nadine Stair:

Keby som mala prežiť svoj život znovu

Pexels

Keby som mala prežiť svoj život znovu:

Odvážila by som sa urobiť viac chýb.

Uvoľnila by som sa.

Rozhýbala by som sa.

Bola by som pochabejšia, než som bola doteraz.

Menej vecí by som brala vážne.

Viac by som využívala príležitosti.

Vyrazila by som na viacero ciest.

Zdolala by som viac hôr a preplávala viacej riek.

Zjedla by som viac zmrzliny a menej fazule.

Možno by som mala viac skutočných problémov, ale menej tých imaginárnych.

Viete, som z tých ľudí, ktorí žijú rozumne a prakticky. Hodinu za hodinou a deň za dňom. Iste, mávala som svoje veľké chvíle a keby som to mala všetko urobiť znova, mala by som ich viac. Vlastne by som sa pokúsila nemať nič iné. Len tie chvíle. Jednu po druhej, namiesto toho, aby som toľko rokov žila v predstihu pred každým dňom.

Bola som z tých ľudí, ktorí nikam nejdú bez teplomeru, termosky, pršiplášťa a padáka. Keby som to mala urobiť všetko znova, cestovala by som naľahko.

Keby som mala prežiť svoj život znovu, začala by som chodiť bosá skôr na jar a bez obuvi by som zostala až do jesene. Častejšie by som tancovala a vozila sa na kolotočoch. Odtrhla by som viac sedmokrások.

Nadine Stair, 85 rokov.

»»»»»» Prečítajte si aj: Čo vám o depresii povedia ľudia, ktorí ju nikdy nemali (alebo keď si chcete pohladkať jednorožca).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Pridaj komentár