Odstrihnutá od bláznovstva

Mária Kohutiarová 3
foto: isifa.com

Nejako som túto jeseň či začínajúcu zimu zlenivela. Jednoducho, to, čo bolo v tomto čase u mňa zvykom, nefunguje – rozhodla som sa totiž, že sa nezbláznim a nechám si tento čas lepšie vychutnať, len tak.

Trojnásobná imunita

A tak, ako som si povedala, tak si aj robím. Vypestovala som si nadmiernu imunitu voči všetkému, čo by mohlo moje predstavy o pokojnej jeseni a prichádzajúcich sviatkoch nejako pokaziť.

Som imúnna voči všetkým reklamám na čistiace prostriedky, kupóny so zľavami na všetkočistiace saponáty hádžem s úsmevom do koša – ešte stále totiž nevymysleli také, ktoré by to celé urobili aj za mňa. Nemám ešte stále umyté okná a ani sa veru nechystám, hoci to inak robím rada. Nebyť mojej iniciatívnej mamy, tak nie sú ani  prezlečené periny. Nemám vygľančený každý kút odhora až dole a večer, keď usínam, si romanticky obzerám pavučinu – už opustenú – rovno nad našou manželskou posteľou a nemám srdce byť natoľko pragmatická či poriadkumilovná gazdiná, aby som vzala prachovku a poslala ju do raja pavučinového. Takých kútov v našom byte je viac… na počudovanie, žily mi to netrhá, necítim sa byť neschopná žena a viac si užívam, že môžem len tak sedieť a nebehať furt ako torpédo s namydlenou handrou, vedrom a metlou.

Ba ani pečenie…

… čo ako deti škemrú a ako som už aj pokorne nanosila horu orechov domov zo záhrady, ma neberie. To už je čo povedať, lebo pečiem k smrti rada a o počte druhov vianočných koláčikov z vlaňajška radšej už nikomu nič nehovorím… o troch druhoch to nebolo, počítalo sa to v desiatkach. Zatiaľ sa teda úspešne vyhováram, že nie sú načistené orechy, že nie je čas, že sa mi chce spať, zatiaľ čo  moje detváky ešte úspešnejšie vysypali celý obsah tašky s orechmi po zemi v kuchyni pod stolom, čo neviem, či je nejaký inovatívny spôsob, ako navodiť predvianočnú atmosféru či to má byť pokus o zakrytie toho, čo nemá byť na tej dlážke vidno.

Aby som bola úprimná: aj by som si nejaký ten koláčik dala, lebo mlsnosť ma drží a neopúšťa, ale nejako mi teraz chutia viac tie, do ktorých nič nemiešam a ktoré nestrkám vlastnoručne do rúry. Ale dnes volala kamoška, že potrebuje napiecť perníky a ja ako duša ochotná pomôcť asi v tom okamihu pečeniu prepadnem zas.

Som ale na seba hrdá

Veľmi. Darí sa mi chodiť na nákupy – bez použitia kanálov – skoro ráno autom bez detí, a tak ešte nemali tú možnosť híkať, kvíkať, vyjednávať a inak paralyzovať moju maličkosť čo len v Tescu alebo kdekoľvek inde, kde sa to už brutálne zdarčekovalo a niet úniku ani sluchom ani zrakom. Maxi psie oči maxi psov v plyši na mňa nemajú žiadny vplyv, ale som presvedčená, že moji nedorastenci by nad obsahom oddelenia hračiek a iných „potrebností“ vianočných chytali hysterické záchvaty, v rámci nepriamej úmery čím menší počet centimetrov na výšku, tým väčší hik.

Dokonca mi tento rok nič nerobí vidieť spústu rozkošných vianočných ozdôb, anjelikov, medvedíkov, sviečok a iných neskutočností vianočných. Nejako som spokojná so svojimi pozostalými zásobami a nič mi pohľad na tieto trháky obchodnej siete a času nerobí. Ani všadeprítomné svetielka, snehuliaci v hyper vydaní s priesvitným bruchom a polystyrénovými vločkami či kvíliace koledy, také vlezlé na verejnosti pred obchodným centrom.

Odstrihnutá od bláznovstva

Je mi jednoducho dobre. Sedím si s mojimi detvákmi v tomto čase tlakovej níže doma, vyložené nohy, olovrantujeme hodinu, tárame dve na tri – zvláštne, ani list Ježiškovi im ešte neprišiel na um – o všetkom, čo nás teší a trápi a je nám proste dobre. Možno len tým, že sme sa rozhodli, že si tento rok nenecháme Vianoce pokaziť nikým a ničím. Ani upratovaním, ani pečením, ani pachtením po darčekoch v x-podobách a vydaniach.

Takže pozdravujem všetkých tých, čo už teraz  po celý deň okupujú parkoviská pred Tescom, Lidlom, Kauflandom a inými opachami spôsobujúcimi vysoký krvný tlak a znižujúcimi osobný rating peňaženkový.

A že ich mierne ľutujem…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Mária, pokus pekný, len ako to celé dopadne? Som zvedavá.

   

  Hovoríš mi z duše, tiež už mám dosť toho, čo vôbec mať nemusíme, aby sme boli šťastní.

  Manžel dnes zahásil, že ide zháňať kolegyni kominára na chatku, a ak sa podarí komín dať do prevádzkyschopného stavu, minimálne Silvestra strávime asi 2 km od nášho bytu v záhradkárskej osade, bez TV, ale zato s pukotajúcim ohníkom spoločenskými hrami, a túlením sa s deťmi k sebe.

  Ak k tomu bude ešte aj sneh… postavíme si niečo, zašantíme…

  A budeme iba z diaľky jemne počuť ten rachot v meste o polnoci.

   

  Mnohé posadnuté upratovaním, ťa odsúdia, Mária,lebo si svoj život nevedia predstaviť, žeby, och jáj pavučina? ty si ale neporiadna…. a pritom im život uniká pomedzi prachovku a vysávač… nikdy s deťmi nebudú sledovať , ako si pavúk do siete chytil potravu,ako ju svižne zmotkáva,… nikdy nenájdu na zaprášenej komode srdiečko od manžela so slovami ľúbim ťa. Jednoducho ich manžel nemá šancu niečo niekam do prachu napísať, lebo u nich sa prach nenosí.

   

  Zdieľam tvoje nadšenie a držím palce, aby si odolala všetým pokušeniam typu vypekať donemoty, umávať okná každý druhý deń, mať monkovsky sterilné prostredie a večne choré deti, ktoré doma nemajú ani jeden prášok a všade sa na nich všetko nalepí…

 2. Marienka, ja to tak robím celý život, nielen na Vianoce. Pud sebazachovy. Inak ma stres zozerie zvnutra. a moje deti ma nasledujucich 50 rokov potrebuju.

 3. No klud aj ja to tak má a budem mať aj všetky ostatné sviatky v roku neznášam tie slová idú vianoce, veľká noc…a tak musíš mať napečené, nachystné , vyupratované

   

  Držím a hesla ako po celý rok tak aj na vianoce

Pridaj komentár