Reflexia tvojho života v 3. krokoch (návod )

Pavlínka Pavlíková 0

Reflexia môže byť užitočným pomocníkom. Stačí ti pár minút, papier a pero aby si zistil, ako sa tvoj život vyvíja. Nájdeš odpovede na otázky: Kto robí rozhodnutia o tom, ako bude môj život vyzerať? Rozhodujem o svojom živote ja? Kto ma ovplyvňuje?

Pripravili sme 3 jednoduché kroky s obrázkami

reflexia tvojho života
Canva – rodinka.sk

1. krok reflexie

Nakresli si vodorovnú čiaru na stred papiera, bude zobrazovať priesečník tvojho života. Na ľavo sa nachádza deň tvojho narodenia a na pravej strane dnešný deň. Do hornej časti papiera si napíš niekoľko dôležitých momentov v tvojom živote. Pre príklad: ukončenie školy, práca, výlety, kurzy, svadba, narodenie dieťaťa. Dôležité je, aby tieto udalosti boli pre teba životne významné.

Opýtaj sa: Aké skutočnosti boli pre mňa v mojom v živote doteraz naozaj dôležité? Čo sa udialo? Čo som absolvoval?

Môže ťa zaujímať aj: Erikson: V každom období života máme úlohu, ktorú musíme zvládnuť

2. krok reflexie

Nakresli si zvislú čiaru na mieste, kde si myslíš, že si už bol schopný robiť vlastné rozhodnutia.

Opýtaj sa: V akom bode môjho života som sa už mohol rozhodovať sám za seba?

3. krok reflexie

V poslednom a najdôležitejšom kroku si určíš kto ťa ovplyvnil. V tomto bode spomaľ a porozmýšlaj, či si k týmto veľkým bodom života prispel svojim rozhodnutím, alebo rozhodnutia urobili resp. ovplyvnili iní. Koniec koncov je to tvoj vlastný život, ktorý žiješ s inými ľudmi, ktorí ťa celkom prirodzene ovplyvňujú.

Opýtaj sa: Kto ma ovplyvnil pri jednotlivých rozhodnutiach? Kto ma inšpiroval ísť touto cestou? Kto rozhodol za mňa?

Myšlienka na záver

Naše životy často plynú bez toho, aby sme sa na chvíľu pozastavili nad tým, akým smerom kráčame. Touto reflexiou si sa mohol zamyslieť nad svojou minulosťou, prítomnosťou a nad konkrétnymi ľudmi, ktorí ťa v živote ovplyvňujú. Je samozrejmé, že veľké rozhodnutia človek robí s pomocou iných ľudí. Je ľudské, že sa navzájom podporujeme a inšpirujeme spraviť konkréte kroky.

Zoberme si niečo z našej minulosti a prítomnosti do budúcnosti. Opýtaj sa: Čo naozaj chcem? Kam chcem smerovať?

Teba mať na pamäti, že stále mám vo svojich rukách vlastný žvot, ktorý nesmú určovať iní. Je len na mne sa pozastaviť a urobiť niečo, čo naozaj chcem, pre čo sa ja sám rozhodnem. To niečo bude naozaj moje 🙂

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Pavlínka Pavlíková

Rok života som strávila v Nemecku. Momentálne študujem vedu o vzdelávaní so zemeraním na psychologicko-pedagogické poradenstvo vo Viedni. Zaujímam sa o históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár