Moja (primladá) dcéra je tehotná…

Mgr. Ľuba Lapšanská, dula 0

V predošlom článku o nedospelých  mamičkách som spomínala rôzne hľadiská vyrovnávania sa so skorým materstvom. Dnes by som rada prijala malé zamyslenie pre budúcich starých rodičov. Ako to zvládnuť? Ako nespanikáriť, keď vaša dcéra príde domov s oznamom o rastúcom brušku? Čo robiť? Aké sú možnosti? 

Najčastejšie mladé mamičky ostávajú s bábätkom doma u rodičov – ideálne aj s čerstvým oteckom. V takom prípade, ak sú obaja mladí rodičia ešte nedospelí preberajú právnu zodpovednosť starí rodičia – stanú sa „poručníkmi“ svojho vnúčatka. 

Ďalšou možnosťou – najmä ak tehotné  dievča prichádza zo zlej sociálnej situácie, prípadne ak sa práve v rodine vyskytlo sexuálne zneužívanie – je sociálne zariadenie, kde mladá matka môže ostať spoločne s bábätkom. 

Treťou možnosťou je dať dieťa na adopciu. Osobne to však považujem za najzúfalejšiu alternatívu. 

Čo teda robiť? 

V prvom rade sa skúste vžiť do kože tejto vyplašenej mladej ženy. Nie dosť, že čaká dieťa, ale musí túto skutočnosť oznámiť vám – svojim  rodičom. Ona vie že sa nepotešíte! Pravdepodobne budete na ňu s hrôzou hľadieť a v hlave vám prebehnú všetky šialené scenáre – od nedokončenia školy, po osamelú matku… 

Stalo sa! Nedávajte vinu sebe ani jej

Často v tomto veku otehotnejú aj dievčatá, ktoré mali podrobné informácie zo školy či od rodičov… nemyslite si že je to problém len tých „nevzdelaných“. 

Takže – zachovajte chladnú hlavu, nenadávajte,  nekričte a nezväčšujte paniku. Ak dcéra príde s tým že je „možno tehotná“ ešte na ňu nie je čas. Počkajte na výsledok tehotenského testu a na vyšetrenie od gynekológa. 

Až potom nastáva čas na rozhodovanie čo ďalej.  Pripravte si argumenty, čísla, fakty, vysvetľujte a podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia raďte… Nezabudnite sa svojej dcéry opýtať ako si ONA predstavuje budúcnosť, každodennú realitu, pohovorte si o otcovi dieťatka, rôznych možnostiach.  Hovorte o realite – o škole, o peniazoch ale aj o láske! Viem že nebude ľahké hovoriť o tom s nadhľadom, ale skúste to… A v tomto prípade prosím – rešpektujte aj názor vašej dcéry. 

Tak ako dospelé ženy i mladé mamičky môžu byť skvelé ale i „nedokonalé“ matky.  Pre všetky je však veľmi dôležité ako sa k nastávajúcemu tehotenstvu postavia jej rodičia. Netlačte svoje dcéry do interrupcií. Ak si chcú dieťatko nechať je to ich rozhodnutie. Viem, viem, budú s ním žiť celý život. Nielen svoj – ale pravdepodobne i váš. Ak však svoju dcéru „dotlačíte“ k nechcenej interrupcii i to môže poznamenať váš vzťah, váš život, vaše svedomie… 

A skúste i v tejto kritickej situácii nájsť pozitíva

Že nie sú? No veru, hľadajú sa ťažšie, ale keď sa posnažíte… Raz na návšteve u jednej mladej šestnásťročnej budúcej mamičky, som mala rozhovor i s budúcou babkou. Dovtedy som veru netušila, že dula môže byť dutou vŕbou a miskou na slzy aj pre ne. Po chvíľke plaču, však táto žena, približne v mojom veku skonštatovala, že bude vďaka svojmu mladému veku aspoň najkrajšou babičkou na pieskovisku.  

Po narodení vnúčatka sa väčšina zlých emócií rýchlo rozpustí. Starí rodičia si síce berú na ramená aj bremeno ďalších povinností, ale zároveň ich čakajú nádherné chvíľky s malým drobčekom. Myslite na to, že dieťa je zázrak.  Má vašu krv a bude vás zbožňovať.  

Na záver chcem pripomenúť všetkým rodičom. Že i oni boli mladí. Láska je občas šialená a neovládateľná. A napriek všetkým opatreniam – priznajme si – nemohlo sa to v mladom veku náhodou stať i nám? 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár