5 typov matiek: aké budú ich deti v dospelosti?

Anna Veselá 2

Rodinný terapeut a klinický psychológ Stephan Poulter vo svojej knihe The Mother Factor opísal 5 typov matiek: perfekcionistka, nepredvídateľná, najlepšia priateľka, „ja na prvom mieste,“ komplexná.

Hoci každá matka podľa Poultera skrýva v sebe kombináciu všetkých uvedených typov, jeden býva vždy dominantnejší od ostatných.

shutterstock

Poulterova kniha sa primárne venuje porozumeniu a vzťahom s vlastnou matkou, pretože je pre nás vzorom, ktorý si neskôr prenášame do iných vzťahov.

Prečítajte si, ako Poulter opisuje jednotlivé typy matiek a detí, ktoré pri nej vyrastajú.

 

Matka perfekcionistka

Prílišne kontrolujúca, úzkostlivá žena plná strachov, pre ktorú názory okolia a vonkajší dojem znamenajú všetko. Jej deti sú častokrát nadmieru sebakritické, cítia sa neschopné a emocionálne prázdne.

Ak máte matku perfekcionistku, ste zodpovední a vo všetkom spoľahliví. Oceňujete snahu a vytrvalosť ako hlavné charakterové vlastnosti. Cítite, že názory druhých sú dôležitejšie ako vaše. Často máte pocit, že vás druhí sledujú a posudzujú. 

 

Nepredvídateľná matka

Úzkostlivá, hnevlivá, zaplavená svojimi emóciami a pocitmi, jej rodičovský prístup vždy úzko súvisí s jej osobným rozpoložením. Najchaotickejší typ matky. Vo svojej hlave si vyrába problémy a krízy, prenáša ich na druhých, aj na svoje deti.

Ak vás vychovala takáto matka, vyrástli ste s hlboko zakorenenou potrebou starať sa o druhých ľudí, naučili ste sa „čítať“ ľudí a situácie. Viete, ako motivovať iných a často dávate psychickú podporu kolegom, priateľom, členom rodiny.

 

Matka najlepšia kamarátka

Rada sa správa k deťom ako k rovnocenným, chce mať s nimi vzťah ako s blízkymi priateľmi, no v skutočnosti sa zbavuje zodpovednosti pri výchove a určovaní hraníc. Pri takomto prístupe dieťa nemá matku. Psychické potreby matky sú tak veľké, že ich uspokojuje prostredníctvom svojho dieťaťa.

Ak vás vychovala mama najlepšia priateľka, v detstve ste častokrát museli prevziať vedenie a zodpovednosť ako dospelá osoba. Rozumiete, aké dôležité sú hranice medzi rodičmi, deťmi, kolegami, rodinou. V dospelosti môžete mať strach z odmietnutia. Možno sa budete vo vzťahu cítiť nemilovaný a podceňovaný.

 

 

Matka „ja na prvom“ mieste“

Jeden z najčastejších typov materstva. Matky, ktoré boli samy pre seba vždy na prvom mieste, sú neprístupné, zatvorené do seba a neisté. Deti sa už od najmladšieho veku učia, že ich úlohou je pomôcť mame, aby zahviezdila.

Ak vás vychovala takáto mama, viete byť tu pre druhých, aby ste im dali podporu, ste intuitívni, lojálni, beriete do úvahy potreby druhých ľudí. Na druhej strane, ťažko sa rozhodujete a neveríte vlastným pocitom, pretože ste sa naučili, že názory vašej matky sú vždy dôležitejšie ako vaše.

 

Komplexná matka

Podľa Poultera má túto „ideálnu“ matku iba 10 % detí. Komplexná matka je kombináciou dobrých vlastností všetkých ostatných 4 typov. Emocionálne vyrovnaná, vidí svoje deti ako jedinečné osobnosti a pomáha im, aby sa stali nezávislými. Ona sama sa nemusí cítiť skvele, ale bez ohľadu na okolnosti, vždy je zasvätená materstvu.

Ak vás vychovala komplexná matka, vyrastali ste s pocitom, že vás mama ľúbi a že vám rozumie, ste pripravení na všetky riziká, otvorení zmenám a do vzťahov s druhými ľuďmi idete bez strachu, že vás odmietnu. Ste pripravení na všetky výzvy a nie ste emocionálne prepletení so svojou matkou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár