Ako vybudovať zdravý vzťah medzi matkou a dcérou a prečo je to také dôležité?

Silvia Hanová 0

„Mám rada svoju mamu, ale niekedy mi z nej všetky vlasy stoja dupkom!“ Túto vetu v nejakej podobe už zrejme vyslovila každá z nás a inak to nebude ani s našimi dcérami.

Niet pochýb, že vzťahy medzi matkami a dcérami sú jednými z najsilnejších, formujú naše životy a predurčujú našu budúcnosť.

Byť matkou je bezpochyby jednou z najdôležitejších a najnáročnejších životných rolí, aké môže žena vo svojom živote zastávať.

Náročnosť tejto role však ani zďaleka nespočíva len v sústavnom riešení bežných záležitostí, ako starostlivosť o jedlo, čistotu, domácnosť, odpratávanie večne rozhádzaných hračiek, či vymýšľanie rôznych zábavných a rozvojových aktivít pre naše deti.

Bojujeme s časom

Väčšina žien – matiek určite potvrdí, že neustále bojujú s nedostatkom času pre seba, ako aj s nedostatkom času všeobecne. Zároveň majú permanentný pocit, že čokoľvek robia či urobia akýmkoľvek spôsobom, môže poznačiť ich deti na celý život či už pozitívnym alebo negatívnym spôsobom.

Nedávna štúdia americkej Georgijskej univerzity potvrdila, že tento pocit nie je len akýmsi zdaním či výmyslom, ale skrýva v sebe viac pravdy, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Univerzitná štúdia o vzťahoch matiek a dcér odhalila …

Spomínaná štúdia bola v tomto prípade zameraná na vzťahy medzi matkami a ich dcérami, pričom možno prekvapivo odhalila, že viac ako akékoľvek iné vplyvy v rodine, tieto vzťahy významným spôsobom determinujú budúce vzťahy dcér a ich sebaúctu.

Zo štúdie zároveň vyplýva, že v prípade, keď sú matky príliš kritické voči svojim dcéram, je veľmi pravdepodobné, že tieto dcéry si v budúcnosti vybudujú len veľmi slabé sociálne zručnosti či získajú nezdravé postoje k stravovaniu v porovnaní s dcérami podporujúcich matiek.

Vedúca výskumníčka uvedenej štúdie Analisa Arroyo, PdD. však v reakcii na publikované zistenia jedným dychom dodáva, že podľa nej výsledky nie sú až také prekvapivé. V odborných kruhoch je všeobecne známe, že prístup dieťaťa k vlastnému seba hodnoteniu a seba obrazu je výrazným spôsobom ovplyvňovaný správami, ktoré k nemu vysielajú jeho rodičia.

Bude sa vnímať taká, ako ju vnímate vy

Arroyo však v uvedenej súvislosti upriamuje pozornosť na rozhodujúcu úlohu matiek vo vzťahoch k dcéram a ich následnému nazeraniu na samých seba, naberaniu správnych sociálnych spôsobilostí a dobrému mentálnemu zdraviu.

Učí sa prejavom citov

Suzanne Degges-White PhD. súhlasí s uvedeným a dopĺňa, že vzťahy matiek a dcér sú podľa nej zásadné hneď v niekoľkých smeroch. Ide najmä o to, že predstavujú prvú ženskú skúsenosť s intímnym vzťahom, prostredníctvom ktorého sa dcéra od matky učí, ako prejavovať lásku, náklonnosť, budovať dôveru, odlúčenie, spojenie či to, že mnohokrát je potrebné uprednostniť potreby iných pred svojimi vlastnými.

Zároveň matka ako vzor pre svoju dcéru ukazuje, akou je on sama osobnosťou a ako sa ňou stala. 

Ako teda budova zdravý vzťah matky a dcéry? 

V súvislosti s vyššie uvedeným sa potom núka otázka, ako teda vybudovať zdravý vzťah medzi matkou a jej dcérou, ktorý poskytne dcére zdravé základy pre jej budúce vzťahy a jej vlastný rozvoj?

Experti sa jednohlasne zhodujú na odpovedi na túto otázku, ktorá znie nasledovne: Všetko je o komunikácii.     

Sústredte sa  najmä na pozitívne veci.

Vzájomné konverzácie by mali byť konštruktívne, pričom matky by sa v nich mali vyhnúť zbytočnému kritizovaniu.

V prípade zlého rozhodnutia dcéry sa nesústreďujte na vzniknutú chybu, ale skúste podporiť rozhodovacie schopnosti dieťaťa pre budúce rozhodnutia.

Odborníci zároveň dvíhajú varovný prst pred rozhovormi o váhe! Striktne odporúčajú odkloniť rozhovor od váhy a zamerať ho na propagáciu zdravého životného štýlu ako takého a dcéru v ňou všetkými silami podporovať. Arroyo zároveň upozorňuje, že aj v prípade, ak neupriamujete pozornosť priamo na váhu Vašej dcéry, počúva a zaznamenáva aj Vaše postoje k Vašej váhe a názory v tejto oblasti na Vaše okolie.

 

 

Bezpodmienečná láska, rešpekt, hranice a realistické očakávania

Vzhľadom na tieto výskumné zistenia je nesmierne dôležité, aby matky vychovávali svoje dcéry s bezpodmienečnou láskou, vo vzájomnom rešpekte, so zdravými hranicami a realistickými očakávaniami.

Pri takejto výchove sa potom dcéry vždy s radosťou a láskou vracajú do náručí svojich matiek, aj ich sŕdc.

Doktorka Linda zároveň možno trošku úsmevne, avšak pravdivo, apeluje na mladých mužov, aby sa rýchlo zoznámili s matkami ich priateliek. Zároveň uvádza, že je úplne irelevantné, či má žena dobrý alebo zlý vzťah so svojou matkou, faktom podľa nej ostáva, že v konečnom dôsledku sa muž aj tak ožení s jej matkou. Rozumieť tomu treba tak, dcéra si v sebe nesie tento matkou odovzdaný vzor a kód správania, ktorý je v nej hlboko zakorenený.

Informačné zdroje autorky: 

 www.webmd.com , www1.cbn.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár