Otcovu lásku si musíme zaslúžiť

Anna Veselá 0

Americký filozof Erich Fromm, ktorého preslávila kniha Umenie milovať, tvrdil, že kým matkina láska je bezpodmienečná, otcova láska nie:

Jej princípom je: Milujem ťa, lebo napĺňaš moje očakávania, lebo si plníš svoje povinnosti, lebo si ako ja.“

Shutterstock

Matka miluje bezpodmienečne

Pre novorodenca je matka všetkým: mama je teplo, mama je jedlo, mama je euforický stav uspokojenia a bezpečia, píše Fromm.

Až neskôr si dieťa uvedomí veci, aké sú, dokáže vnímať svoj smäd, mlieko, ktoré ho uspokojuje, prsník a matku ako rôzne entity. Naučí sa, ako sa správať k ľuďom, že sa mama usmieva, keď jem, že ma vezme do náručia, keď plačem…

Pre dieťa všetky tieto zážitky splynú v jednom: Som milovaný. Som milovaný, lebo som matkino dieťa. Som milovaný pre to, čím som, som milovaný, lebo som.

Nemusím robiť nič, aby som bol milovaný, matkina láska je bezpodmienečná,“ píše Fromm. „Všetko, čo musím robiť, je byť – byť jej dieťaťom. Matkina láska je blaženosť, mier, netreba si ju získať, netreba si ju zaslúžiť.“

Shutterstock

Potrebujeme lásku otca, jeho autoritu a vedenie

Matka je domov, z ktorého prichádzame, je príroda, hlina, oceán; otec nepredstavuje také prirodzené útočisko.“

Podľa Fromma je otec ten, kto učí dieťa, kto mu ukazuje cestu do sveta. Otcovskú lásku si treba zaslúžiť, môžeme ju stratiť kedykoľvek, keď nerobíme to, čo sa od nás očakáva. „Neposlušnosť“ je potrestaná stratou otcovskej lásky.

»»» Prečítajte si aj: Ako otcovia ovplyvňujú život svojich dcér.

Kým malé dieťa potrebuje matkinu bezpodmienečnú lásku a starostlivosť, vo veku okolo šiestich rokov začína mať potrebu otcovskej lásky, jeho autority a vedenia.

Fromm tvrdil, že matka má za úlohu zabezpečiť dieťaťu v živote bezpečnosť a otec ho má viesť k tomu, aby si dokázalo poradiť s problémami, s ktorými ho konfrontuje spoločnosť, do ktorej sa narodilo.

Shutterstock

Otcovia učia deti, ako obstáť vo svete

S tým súhlasí aj český rodinný terapeut Petr Glogar, ktorý sa venuje aj výchove chlapcov. Otcovia podľa neho dávajú lásku najavo zištne, s podmienkou, ktorá motivuje („musíme mu ukázať, čo v nás je“).

Otcovi nestačí, že má dieťa v rodnom liste jeho meno, svoju lásku smeruje na výkon, dodržanie sľubu, snahu, úsilie. Napríklad, že keď budeš kradnúť a klamať, nebudeš milovaný.

Otec je ten, ktorý syna uvádza do veľkého sveta. Otec syna otužuje, povzbudzuje k prekonávaniu prekážok, vysiela ho do sveta a hovorí mu: „To dokážeš!“ Život predsa spočíva v zdolávaní míľnikov.

Od dosiahnutia finančnej samostatnosti, založenia rodiny, získania trvalého zamestnania, výchovy vlastných detí, až k schopnosti zostarnúť, a nakoniec sa vzdať sám seba a zomrieť. A k tomu potrebujeme otca a múdreho muža,“ hovorí Glogar.

»»» Prečítajte si aj rozhovor s Petrom Glogarom: Matka a otec dávajú dieťaťu odlišný typ lásky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár