Prečo bolo ľahšie rodičom v 80-tych a 90-tych rokoch

Anna Veselá 0

Bez technológií, sociálnych sietí a neustále sa meniacich rád, čo je bezpečné? Áno, našim rodičom sa vychovávalo deti ľahšie.

Shutterstock

Neboli mobily

Naše mamy nepotrebovali WhatsApp, ani Viber, aby si dali spolu kávu. A zároveň nemuseli riešiť drankanie detí, kedy dostanú svoj mobil a potom dennodenné hádky o tom, koľko času na ňom môžu stráviť.

»»» Prečítajte si aj: Príznaky internetovej závislosti u detí.

Neboli sociálne siete

Život pred Facebookom a Instagramom bol oveľa jednoduchší. Nebolo kde vešať upravené fotky svojho dokonalého života, zapisovať milené hlášky dokonalých potomkov, ani nikto v jednom kuse nefotil deti, jedlo, domácich miláčikov, dovolenky, či gélové nechty.

Nebol nijaký virtuálny priestor, v ktorom sa dalo 24 hodín porovnávať a robiť si komplexy, pobiť sa o medailu za najlepšiu matku na pieskovisku sa tiež veľmi nenosilo, predsa len, človek nie je až taký “hustý,” keď má kritizovať niekoho z očí do očí.

Bolo len zopár televíznych staníc

Takže sa nikto nemusel hádať, ktorý program pozerať a už vôbec nešli rozprávky od rána do večera.

Neboli technológie

Počítače doma neboli normou, navyše vyzerali ako staré krabice a aj tak sa až tak moc nepoužívali.

Mobilný telefón bol veľký kufor. O tenkých tabletoch a smartfónoch menších ako peňaženka sa ľuďom ani nesnívalo. Ani o tristných chvíľach, ako od nich deti odpojiť.

»»» Prečítajte si aj: Kokain by sme im nedali, ale smartfón deťom dovolíme.

Nikto nekričal, že cukor je smrť

Všetci vedia, že cukor škodí zdraviu, všetci vedia, čo robí cukor s našimi deťmi. Ale je pomerne stresujúce neustále riešiť, čím presne kŕmime deti.

Naše mamy nečítali v obchodoch litánie, z čoho sú zložené potraviny, nemali veľkú hlavu z éčok, neboli zahltené informáciami, čo jesť, koľko jesť, čo nejesť.

Boli viac uvoľnené a nemuseli sa trápiť výčitkami svedomia, že nie sú dobré matky, keď ich deti majú na večeru párky alebo špagety s kečupom z obchodu.

»»» Prečítajte si aj: Chrumky, brumíky, čipsy. Naozaj si toto želáte dávať deťom do úst?

Shutterstock

 

Narodeninové oslavy neboli téma

V zime v obývačke, v lete na dvore. Balóny, tyčinky a sladká malinovka, nič viac nebolo treba na „dokonalú“ narodeninovú oslavu.

Teraz, ak nemáte špeciálnu tortu od profi cukrárky, profi animátora alebo nepozvete celú triedu aspoň do jump/laser arény, je to #partyfail.

Domáce úlohy boli jednoduché a jasné

Domáce úlohy sa robili jednoducho: stačil zošit a pero. Dnes potrebujú deti lustrovať internet, aby odovzdali úlohu, vlastne nie úlohu, ale rovno projekt.

Deti sa hrali samé

Mamy nechávali deti hrať sa samé celé dni, len zakričali z okna, aby prišli na obed alebo večeru.

Dnes má väčšina rodičov pocit, že musia deti konštantne zabávať a animovať. Ledva si vypijú kávu, ak vôbec, lebo už sa na nich dieťa vešia, aby sa išli s nimi hrať alebo stavať lego. A pustiť dieťa von samé, aby sa hralo niekde u susedov, ani pomyslieť.

Deti robili, čo sa im povedalo a hneď

Neboli helikoptéroví rodičia, nehovorilo sa o pozitívnom rodičovstve, ani o spomalenom, či lenivom, či ktovie ešte akom. Namiesto toho boli len jasne určené rodičovské pravidlá.

Keď nám niečo mama prikázala, museli sme to spraviť, a hneď. Dnes je to o tom, že sa musíme deťom doprosovať, kričať na ne alebo donekonečna im opakovať jedno a to isté.

»»» Prečítajte si aj: Prečo sú dnešné deti znudené, nevedia čakať a nezvládajú frustráciu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (135 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár