Prečo je to s prvorodenými iné a čo sa už pri ďalších deťoch nezopakuje

Gréta Čierna 0

Mať prvé dieťa je úplne iné ako mať druhé, tretie, alebo hoci aj desiate.

Nielen pre zmenu spánkového režimu, výmenu sexi trička za kojo blúzku, ale predovšetkým pre to niečo, čo zásadne odlišuje váš vzťah k prvorodenému od akéhokoľvek iného vzťahu.

Prvé dieťa je ako prvá láska. Je jedno, ako to dopadne, ten začiatok si budete pamätať celý život, a chyby, ktoré urobíte, budú navždy ovplyvňovať váš postoj ku všetkým ostatným vzťahom. 

shutterstock

Či už máte prvorodeného doma, alebo len v pláne, týchto šesť vecí vám bude povedomých. 

1. Prvé dieťa je vždy osobnosť

Prečo? Lebo ste to predsa povedali. Jasné, oči po mame, nos po tatovi. Ale tá húževnatosť, keď sa plazí? Tú má po dedkovi z Oravy. Kocky v hrnci mieša presne ako babka z Michaloviec, a vôbec – prvorodené dieťa sa tak rýchlo prejavuje.

Stačí, aby sa nás niekto spýtal na bábätko a hneď dostane prednášku, aký je malý šikovný, zádumčivý, uvravený, empatický, hudobne nadaný, čo robí v norme a čo nie. A verte, prvorodené deti sú vždy nad normou (v dobrom, samozrejme). My mamy im proste veríme. 

Okrem toho nám čas a priestor dovoľuje vyhľadávať a pilať všetky výrazné i potencionálne talenty.

2. Prvé dieťa je najlepší kurz sebapoznávania

Úplne v pohode a normálnym ženám sa často stane, že spolu s tehotenskou knižkou prestanú nielen piť alkohol, ale aj požívať plastové fľaše, začnú žiť zero waste, zmenia sa na minimalistky a z ničoho nič čítajú noviny.

Alebo sa naopak naplno začnú sústrediť na šatkovanie, materské mlieko či prieskum univerzít, kam svoje dieťa za devätnásť rokov pošlú. 

Okrem toho nám prvé dieťa umožní urobiť zásadný krok v poznaní vlastnej osobnosti, všetky dovtedy neobjavené vlastnosti konečne môžu vyjsť na povrch.

Prvorodené dieťa má schopnosť vytiahnuť to najlepšie aj najhoršie, čo je v nás, či v našom manželskom vzťahu. Veru, niekedy aj veci, s ktorými sme vôbec nepočítali.

3. Prvé dieťa nás naučí, že čas naozaj beží

Je až neuveriteľné, koľko mal človek času na vysokoškolskom intráku, keď sa zdalo, že čas medzi skúškami stojí. Mladosť vyzerala byť večná, staroba v nedohľadne. Toto sa s prvým dieťaťom zmení.

Narodenie, prvý, druhý mesiac, potom pol roka, oslava prvých narodenín, kúpa školskej tašky. Človek sa nenazdá a rieši promócie.

Nikdy inokedy ako pri prvom dieťati nie je dôležitejšie, aby bola mama prítomná, užila si každý malý aj veľký krok dieťaťa a nestresovala sa tým, že niečo zmešká. Jediné, čo by eventuálne mohla zmeškať, je detstvo prvorodeného.

shutterstock

 

4. Prvé dieťa nás robí citlivejšími na kritiku

Poznáte to. Naštudujete si desiatky kníh, napozeráte filmy, vychodíte rodičovskú prípravu, a keď príde deň D, a vy máte uspať revúce dojča, mama vám začne úplne nekompetentne radiť, čo máte robiť. A už je oheň na streche.

Jasné, môže za to nevyspatosť, problémy s dojčením, ale predovšetkým fakt, že teraz už nie je mama len vaša mama. Už ste ňou aj vy. A mama vie predsa  najlepšie, čo je pre jej dieťa najlepšie. 

5. Prvé dieťa nám spraví poriadok v hodnotách

Ak vám pred pôrodom záležalo na tom, kto sa dostane do parlamentu, a víkendy ste trávili zháňaním kabátu najlepšieho strihu, prvé dieťa vám tieto hodnoty na čas rozhodí.

Odrazu bude najdôležitejšou vecou na svete, aby bábätko nabehlo na aký – taký režim a voľnú sobotu budete s hrdosťou tráviť kočíkovaním, lebo veď čerstvý vzduch a imunita.

Z tých dôležitých záchytných bodov, ktoré vás prevedú prvými rokmi života bábätka, postupne prídu hodnoty ako čas s rodinou a pokojný večer pri telke, nad ktorým sme dovtedy ohŕňali nos.

shutterstock

 

6. Prvé dieťa nám obrúsi hrany

Netreba vedeckú štúdiu, aby sme vedeli, že mama, ktorá denne dusí brokolicu, prebaľuje a namiesto kabelky kupuje edukatívne hračky, ktorá si stokrát denne s batoľaťom prečíta Sedem kozliatok a kvôli smetiarom obetuje rannú kávu aj mejkap, musí byť svätica. 

Niektoré z nás sa stanú obetavými a oddanými mamami už na pôrodnej sále, iné sa to musia dennodenne učiť a krok po kroku obetovať vlastné pohodlie, potreby a záujmy, aby malo bábätko všetko, čo potrebuje.

Jeden z najdôležitejších krokov, ktorý sa my mamy učíme s nimi – našimi prvorodenými.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...
Author image

Gréta Čierna

Nikdy som nechcela byť mama. Chcela som byť letuška, herečka, frajerka Russela Crowa, investigatívna novinárka, kuchárka, cestovateľka. No teraz dozrievam v obyčajnú správnu mamu a učím sa, čo je dôležité. Učím sa materstvu.

články autora...

Pridaj komentár