Väčšina z nás si pod pojmom inkontinencia alebo tiež únik moči predstaví problém, ktorý trápi iba staršie dámy. Realita je ale úplne iná. Inkontinencia sa totiž týka oboch pohlaví a skoro všetkých vekových kategórií.
Najčastejšie sa síce vyskytuje u žien vyššieho veku, ale bežne postihuje napríklad i mladé ženy po pôrode či operácii. A nevyhýba sa dokonca ani mužom!
Inkontinencia postihuje stále mladšie a mladšie ročníky. Únik moči môže byť viazaný na celý rad bežných situácií, ako je napríklad prebiehajúci alebo prekonaný zápal močových ciest alebo dráždivý kašeľ pri viróze či chrípkovom ochorení. Často sa mylne traduje, že sa problémy s únikom moču týkajú iba ženského pohlavia.
„Inkontinencia moču je závažný celospoločenský problém. Na Slovensku ňou trpí asi 500 000 žien, z čoho stredným a závažným najvyšším stupňom inkontinencie zhruba 160 000 žien. Odhaduje sa, že inkontinentných mužov je na Slovensku okolo 200 000,“ ozrejmuje situáciu na Slovensku urológ MUDr. Milan Gajdoš, MPH.
Aké sú najčastejšie príčiny inkontinencie u mužov? Zväčša sú príčinami mužskej močovej inkontinencie problémy so zväčšenou prostatou, kedy po prvotných ťažkostiach s namáhavým vyprázdňovaním močového mechúre dochádza k častému, urgentnému a nočnému močenie, a následne potom problém prechádza až do štádia inkontinencie.
„Najfrekventovanejšími faktormi, ktoré súvisia s inkontinenciou moču u mužov patrí vek, potom sú to príznaky z ochorení dolných močových ciest pri ochoreniach prostaty a močového mechúra, ochorenie nervového systému , napríklad stavy po mozgových príhodách, a ochorenia pohybového ústrojenstva. Častou príčinou úniku moču u mužov sú aj stavy po operáciách prostaty,“ dodáva MUDr. Milan Gajdoš, MPH.
Bohužiaľ, problémy s mimovoľným únikom moču sa nevyhýbajú ani mladším mužom – štyridsiatnikom, vo výnimočných prípadoch i tridsiatnikom. Jasné príznaky inkontinencie sa nesmú ignorovať, pretože môžu prerásť do väčších a najmä problematickejších rozmerov.
Ako tomu predchádzať? Inkontinencii možno zamedziť jedine včasným vyšetrením, ktoré odhalí zdroj problému. Pokiaľ dôjde k inkontinencii po liečbe zhubných nádorov v malej panve, spravidla pomáha aktívne cvičenie a posilňovanie svalov panvového dna.
„Cvičenie a rehabilitácia panvového dna patria medzi významné liečebné metódy inkontinencie moču. Najznámejšie sú cviky vypracované Dr. Kegelom. Účinný je aj tréning svalov panvového dna pomocou biofeedbacku,“ vysvetľuje MUDr. Milan Gajdoš, MPH. Podstatným faktorom je i životný štýl, ktorý vediete.
„Zmena životného štýlu je dôležitou súčasťou liečby inkontinencie moču. Pri urgentnej inkontinencii je veľmi dôležité obmedziť pitie kávy a alkoholu, pri stresovej inkontinencii je dôležité zníženie hmotnosti zmenou stravovacích návykov a zvýšením pohybovej aktivity,“ dodáva MUDr. Milan Gajdoš, MPH.
Nenechajte sa inkontinenciou obmedzovať! Hoci ide o závažný problém, našťastie, na trhu sú dnes už pomocníci, vďaka ktorým môžu muži s inkontinenciou žiť bez zbytočných obmedzení.
„Najdôležitejšia je dôsledná diagnostika inkontinencie a následná správna liečba. Väčšina prípadov inkontinencie moču mužov mladšieho, stredného ale aj vyššieho veku je úspešne liečiteľná, či už liekmi, rehabilitačnými metódami, zmenami v životnom štýle alebo operačne.
Ak medicína nedokáže únik moču úplne vyliečiť, nastupujú na scénu sofistikované inkontinenčné pomôcky určené pre obe pohlavia, napr. značka Depend ponúka celý rad inkontinenčných a absorpčných pomôcok špeciálne pre ženy, ale i pre mužov,“ dopĺňa MUDr. Milan Gajdoš, MPH.
foto: DEPEND
Loading...
mne keď som trpela inkontinenciou na to pomohol ive inkontinstop, prípravok z lekárne, ktorý neobsahuje hormóny; užívala som ho asi dva mesiace a popri tom aj cvičila kegelové cviky kým inkontinencia prešla úplne