Ako vyzerá brucho žien s endometriózou

Anna Veselá 0

Čoraz viac žien na sociálnych sieťach zdieľa fotografie nafúknutého brucha, ktoré je často nepríjemným príznakom endometriózy – pod skratkou „endo belly,“ čiže endo brucho.

Nafukovanie, ktorá sa spája s endiometriózou, je jeden zo syptómov choroby, ktorá postihuje každú piatu ženu mladšiu ako 40 rokov.

Foto: Instagram/fitendolife

Aj keď mnohé ženy pociťujú problémy s nafukovaním najmä v období pred menštruáciou, v tomto prípade trvá dlhšie a je drastickejšie.

Pri endometrióze sa dolný diel brucha zvykne nafúknuť tak, že spôsobuje fyzické aj psychické ťažkosti. Nadúvanie môže trvať niekoľko dní, týždňov alebo zmiznúť po niekoľkých hodinách.

»»» Prečítajte si aj: Ako zistím, že mám endometriózu?

Čo je endometrióza

Endometrióza sa najčastejšie vyskytuje u žien počas reprodukčného obdobia vo veku od 20 do 40 rokov, ale trpia ňou aj ženy v menopauze.

Odhaduje sa, že každá piata žena vo veku do 40 rokov má endometriózu a že túto poruchu majú aj 2 až 4 percentá žien v menopauze.

Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa výstelka endometria vyskytuje mimo svojho obvyklého miesta (maternice).

Ak sa kúsky endometria objavia na iných častiach v tele ženy, najčastejšie sa toto tkanivo implantuje do vaječníkov, vajíčkovodov, pobrušnice, ale aj do močových ciest, či čriev. Môže to byť prakticky kdekoľvek, okrem srdečného svalu a sleziny.

Môžu vyvolať zápal, zapríčiniť zjazvenie tkaniva (to vyvoláva bolesť)  alebo napr. blokovať  vajíčkovody (zapríčiní neplodnosť).

Príspevok, ktorý zdieľa Laura Ann (@livingwithendometriosis_)

Brucho ako tehotné

Keďže endometrióza je v uplynulých rokoch jednou z najviac „googlených“ zdravotných tém, nie je prekvapením, že čoraz viac žien zdieľa na sociálnych sieťach fotografie nafúknutého brucha.

Brucho žien trpiacich endometriózou sa zvyčajne zhoršuje v priebehu dňa. Pacienti sú najčastejšie v poriadku ráno, ale časom sa brucho zväčšuje a zväčšuje, až si večer nemôžu zapnúť ani nohavice. Na sklonku dňa si niektoré ženy pripadajú ako v šiestom mesiaci tehotenstva.

Okrem fyzického nepohodlia spôsobuje „endo brucho“ aj emočné problémy. Už len s ohľadom na to, že endometrióza je príčinou neplodnosti 20 až 50 percent žien – vyzerať ako v druhom trimestri tehotenstva môže byť veľmi krutým symptómom ochorenia.

Ženám s endometriózou sa hovorí, že majú zdravo jesť, často cvičiť a udržiavať si ideálnu telesnú hmotnosť, aby im pomohli so symptómami, takže keď sa objaví ešte aj „endo brucho,“ môžu sa objaviť pocity frustrácie a úzkosti.

Príspevok, ktorý zdieľa Megan Pippin (@mrs_pippin)

Prečo sa objavuje nafukovanie?

Lekári zatiaľ nepoznajú presnú príčinu, prečo dochádza k nafukovaniu. Endometrióza je komplexný stav, ktorý sa u každej ženy prejavuje individuálne.

Existujú však dve teórie, prečo sa objavuje nadúvanie pri endometrióze. Prvá hovorí, že „endobruško“ sleduje menštruačný cyklus, a druhá, že pacientky s endometriózou môžu byť citlivejšie na to, ako fungujú ich črevá – zrejme príliš veľa pracujú.

Preto sa aj ženám s endometriózou odporúča protizápalová diéta. Každá žena si však musí sama odsledovať, ktorá strava je pre ňu najlepšia a na čo jej telo reaguje. Univerzálny liek ale neexistuje.

TIP redakcie:

S CHILLY INTIMA beží práve letná súťaž o super ceny od ROWENTY

„Medzi nami dievčatami“ – tak znie hlavné motto letnej súťaže s Chilly Intima, v ktorej môžeme vyhrať všetky! Stačí kúpiť jediný produkt z limitovanej edície intímnych gélov Chilly Intima a zľava 20 % na produkty značky ROWENTA je tam.

Ďalšie parádne ceny od Rowenty sú z radu starostlivosti o vlasy a epilátory v celkovej hodnoty 2000 EUR.

Viac v článku k letnej súťaži »»»

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...