Nosenie podporného korzetu u pacientov so skoliózou v dobe rastu vedie k vytvoreniu závažných svalových dysbalancií. Svalové dysbalancie porušujú koordináciu pohybu a spôsobujú vznik degenerativných zmien (výhrez medzistavcovej platničky, klinovité stavce, spinálna stenóza).
Liečba precvičovaním svalových reťazcov môže svalové dysbalancie v plnej miere kompenzovať a odvrátiť vznik degeneratívnych zmien.
Po ukončení rastu sa u pacientov so skoliózou odkladá podporný korzet. Jeho cieľom bolo zabrániť zhoršeniu krivky. Negatívne faktory, ktoré korzet prináša, však povedú k rýchlemu rozvoju degeneratívnych zmien na chrbtici. Hlavné negatívne faktory, ktoré nosením korzetu vzniknú sú tieto:
oslabenie dynamických stabilizátorov chrbtice, ktoré vytvárajú prirodzený svalový korzet (medzilopatkové svaly, priečny brušný sval a šikmé brušné svaly a veľký sedací sval), porušenie funkcie špirálových svalových reťazcov LD – latissimus dorsi, SA – serratus anterior, PM – pectoralis major, ktoré stabilizujú chôdzu, zvýšenie napätia vertikálnych svalových reťazcov ES – erector spinae, QL – quadratus lumborum, IP – iliopsoas, A – rectus abdominis, progresia ťažkých svalových disbalancií v panvovom pletenci – napätie a zkrátenie flexorov bedrového kĺbu, oslabenie m. gluteus maximus, porucha koordinácie a stabilizácie chôdze. Je jasné, že korzet je indikovaný len u pasívnych pacientov , ktorí odmietajú aktívnu liečbu. Keď sa ocitneme v situácii, keď pacient korzet odložil, môžeme odstrániť negatívne faktory, ktoré korzet spôsobil precvičovaním špirálových svalových reťazcov.
Podporný korzet je indikovaný u pasívnych pacientov, ktorí nechcú dostatočne intenzívne cvičiť alebo nie sú schopní cvičenie pochopiť. Napriek tomu je pri nosení korzetu potrebné cvičiť denne aspoň 5 minút, aby sme znížili rozvoj svalových disbalancií.
Obojstranná stabilizácia chrbtice svalovými reťazcami LD -B latissimus dorsi. Jednostranná stabilizácia chrbtice svalovým reťazcom LD – A, latissimus dorsi. Stabilizácia dolnej brušnej steny špirálovým svalovým reťazcom LD – B, C latissimus dorsi. Recipročná inhibícia reťazca ES erector spinae. Trakcie chrbtice Nácvik koordinácie chôdze stabilizovanej špirálovým svalovým reťazcom LD – B, C latissimus dorsi. 1. deň liečby v liečebnom kurze (obrázok vľavo) Nesprávne koordinovaná a stabilizovaná chôdza vedie k preťaženiu a degenerácii chrbtice. Chrbtica je pri chôdzi stláčaná dole. Chybná koordinácia a stabilizácia je spôsobená pohybom lopatky dopredu a hore. Skoliotická krivka sa zhoršuje. 4. deň liečby v liečebnom kurze (obrázok v pravo) Správne koordinovaná a špirálovo stabilizovaná chôdza vedie k regenerácii chrbtice.Chrbtica sa pri chôdzi preťahuje smerom hore. Špirálová stabilizácia je aktivovaná pohybom lopatky dozadu a dole. Skoliotická krivka sa vyrovnáva. Skoliózu v kľude vytvárajú asymetrické svalové dysbalancie v ramennom, panvovom pletenci a v trupe. Nesprávne koordinovaná chôdza skoliózu podstatne zhoršuje. Prípravou na správne vykonávanú chôdzu je cvičenie, ktoré odstráni svalové dysbalancie a aktivuje špirálovú stabilizáciu tela. Korekciu chôdze možno dosiahnuť v priebehu štvordennej intenzívnej liečby.
Ďalšiu liečbu navrhujeme v kombinovanom programe:
rehabilitačný šport, t.j. 2x týždenne cvičenie v skupine v trvaní 3 rokov a následne naďalej udržiavať svalový korzet kondičným cvičením celý život, individuálna fyzioterapia zložená z korekcie cvikov a manuálnych techník, ktoré odstránia patologické svalové napätie, cielené anatomické masáže, ktoré napomáhajú relaxácii svalového napätia v chrbte a pletencoch, prechádzky správne koordinovanou a špirálovo stabilizovanou chôdzou, pravidelné kontroly RTG u lekára. Rehabilitačné cvičenia tohto druhu je možné absolvovať individuálnou či skupinovou formou aj na Polilinike Mlynská dolina .
Loading...
SM systém je neskutočne dobrý – z vlastnej skúsenosti. Keby ho tak mohli cvičiť deti na telesnej v školách alebo cez prestávky, tak by ich chrbátiky vyzerali inak – to by bola prevencia.