Čaká nás twindémia?

Danka Krommelová 0

Lekári sa zhodujú, že posledná „chrípková sezóna“ bola vskutku neštandardná. Klasické obdobie chrípok sme prakticky nezaznamenali. Čakárne praktických lekárov aj ORL špecialistov boli uplynulý rok takpovediac vyľudnené, oproti tomu, aké bežne bývajú v jesennom a zimnom období . Čo nás čaká druhý pandemický rok, poznačený novým koronavírusom?

Tento rok už príde

Chrípková sezóna sa na severnej pologuli „oficiálne“ začína v 40. týždni a trvá až do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, uvádza sa v najnovšej brožúre Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorú vypracovali slovenskí odborníci. Počítate správne – skončí sa až s príchodom mája, teda nie v marci – apríli, ako sa mnohí domnievajú. Opäť bude, tak ako minulý rok, výrazne poznačená pandémiou nového koronavírusu.

Ale kým uplynulý rok bola vďaka prísnym epidemiologickým opatreniam skôr na ústupe – jej výskyt zásadne poznačil dlho trvajúci zákaz vychádzania, zatvorenie mnohých prevádzok a škôl (školáci prvého stupňa sa do škôl celoplošne vrátili až v polovici marca), tento rok bude pravdepodobne iný. Odborníci varujú, že v nasledujúcich mesiacoch nás môže chrípka a s ňou spojené komplikácie riadne potrápiť. Dôvodom je, že vlani sme si kvôli nízkej aktivite chrípky nemali možnosť vytvoriť si voči nej dostatočnú imunitu. Odborníci sa právom obávajú, čo by mohlo spôsobiť „zrazenie“ Covidu-19 a klasickej chrípky. Aby toho nebolo málo, ešte nás môže skoliť aj obyčajné prechladnutie.

Viete ich od seba odlíšiť?

Chrípka

 • nastupuje náhle, rýchlo, príznaky sa často objavia z plného zdravia
 • sprevádza ju obvykle vysoká teplota
 • bolesť svalov a kĺbov plus silná bolesť hlavy patria k typickým úvodným príznakom, spoločne s nimi sa často objavuje triaška a zimnica
 • prejavuje sa suchým a dráždivým kašľom, nádcha a bolesť hrdla sa môžu pridať až po 2-3 dňoch
 • nelieči sa antibiotikami, liečba spočíva v potlačení sprievodných príznakov
 • spoločne so zmierňovaním symptómov je vhodné podávanie zvýšených dávok vitamínov a praxou osvedčených preparátov na podporu imunity
 • oddych na lôžku, veľa spánku a teplého čaju – v tomto bode panuje s prechladnutím alebo s iným respiračným ochorením zhoda – tri hlavné režimové opatrenia sa odporúčajú vo všetkých prípadoch.

Prechladnutie

 • nevzniká tak náhle z plného zdravia, ťažkosti sa pridávajú postupne
 • pacient nemáva vysokú teplotu, triašku, ani bolesti kĺbov a svalov.
 • najčastejšie úvodné príznaky sú nádcha, kýchanie, slziace oči a podráždené, boľavé hrdlo, pri silnej nádche sú možné bolesti hlavy
 • uzdravenie môže nastať omnoho rýchlejšie ako pri chrípke, pri ľahkých prejavoch sa niekedy stačí zdržiavať pár dní doma, dodržiavať pokoj na lôžku s dostatkom tekutín a vitamínov (k úplnému uzdraveniu pri chrípke obvykle dochádza do 2 až 4 týždňov od nástupu prvých príznakov).
 • rovnako ako pri chrípke je na mieste podpora imunity – v akútnom štádiu ochorenia ju treba čo najviac naštartovať, aby sa dokázala popasovať s nežiaducimi patogénmi. Môže to zabrániť tomu, aby sa vírusová infekcia neskomplikovala bakteriálnou superinfekciou, preto sa zamerajte na podporu slizničnej imunity.
 • Ak ochorenie trvá dlhšie ako 3 dni a stav pacienta sa nezlepšuje, je potrebné navštíviť ošetrujúceho lekára – vzhľadom na spomínané riziko superinfekcie. Respiračné ochorenia spôsobené baktériami je nutné preliečiť antibiotikami.

TIP z lekárne :

Ako správne „vyškoliť“ imunitu, aby efektívne bojovala proti útoku vírusov a patogénov? Ak sa respiračnému vírusu nepodarí prekonať bariéru tvorenú sliznicami, máte spolovice vyhraté. Slizničná imunita je totiž v prvej línii a správne posilnená zabráni tomu, aby sa vírusy a baktérie dostali ďalej do dýchacích ciest.

Výživový doplnok Preventan® s obsahom originálnej patentovanej látky ProteQuine® v kombinácii s vitamínom C prispieva k podpore imunitného systému. Táto špeciálna zložka je zmesou biologicky aktívnych látok (aminokyselín, nukleotidov a oligopeptidov), ktoré môžu podporiť správnu činnosť slizničného imunitného systému.

Výživový doplnok Preventan® vo forme cmúľacích tabliet je určený pre všetky vekové kategórie od 3 rokov. Preventan® Clasic a Junior sú určené pre každodenné a dlhodobé užívanie. Preventan® Junior je deťom špeciálne prispôsobený veľkosťou cmúľacej tablety a príjemnými príchuťami – ovocnou alebo jahodovou. Teraz dostupný vo výhodnom väčšom balení 90 tabliet.

Predsa len vás skolila chrípka či iná viróza? Hneď pri prvých príznakoch siahnite po formách Preventan® Akut a Prevetan® Junior Akut, ktorých pomoc sa vám i vašim deťom oceníte v akútnom štádiu ochorenia. www.neuraxpharm.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár