Behanie v zime je veľmi odlišné od behania v lete. V lete je to bezstarostná činnosť a nie je príliš ťažké presvedčiť sa, ísť von. V zime sa však musíte pripraviť na chlad a tmu a môže sa stať, že budete hľadať motiváciu vôbec vyjsť vytiahnuť päty z tepla domu. Behanie v mesiacoch november až marec môže byť dosť náročné, ale rozhodne to stojí za to!
S chladnejšími dňami by ste najradšej ležali doma pred televízorom schúlené pod perinou, avšak je dôležité udržať sa v pohybe a cvičiť. Dospelí potrebujú v priemere 150 minút stredne silného aeróbneho cvičenia alebo 75 minút dynamickejšieho cvičenia každý týždeň. Niekoľko svižných behov vonku vám môže ľahko pomôcť dosiahnuť tieto ciele. Vďaka behu nielen splníte svoje ciele pohybu, ale zlepšíte si aj imunitný systém a naštartujete metabolizmus. Je dôležité však dodržiavať určité zásady.
Tipy na beh v chladnom počasí · Teplé a kvalitné oblečenie : Nevhodné oblečenie je začiatok zlého výsledku vášho snaženia. Zožeňte si kvalitnú „výstroj“ – teplé vysoké ponožky, funkčné termo oblečenie a ľahkú nepremokavú bundu. Ak je vonku výslovne chladno, nezabudnite na rukavice, čelenku či čiapku, aby vám nenafúkalo do uší. Ak je počasie sivé a zamračené, môže byť pre vodičov ťažšie vás vidieť, preto majte vždy na sebe reflexné prvky – pásik alebo celý kus odevu (bundu, tenisky).
· Rozcvička: Nikdy nezabúdajte na rozcvičku pred každým behom. Vyhraďte si minimálne 15-20 minút na ponaťahovanie a zahriatie svalov. Začnite najprv hlavou a krkom, prejdite na ruky, trup a chrbát a zakončite to nohami. Rozcvička je veľmi dôležitá ak chcete predísť zraneniam ako natiahnutiu, či nebodaj natrhnutiu svalov.
· Pozor na počasie : Jeseň a zima dokážu byť veľmi nepredvídateľné, preto sa vždy pozrite na predpoveď počasia a uistite sa, že ste adekvátne oblečení a pripravení na všetko. Majte so sebou vždy telefón alebo baterku, ak idete behať večer. Pri behu v daždi je dôležité mať protišmykové tenisky.
· Hydratácia : Možno sa vám bude zdať, že nepociťujete smäd, ale nenechajte sa tým oklamať, teraz viac ako inokedy potrebujete byť dostatočne hydratovaní. Zoberte si so sebou fľašku s vodou. Ak idete na dlhší beh a beriete ruksak, vhodné je zbaliť si termosku s čajom a dať si v polovici behu prestávku. Nezabúdajte – piť pred behom, počas aj po!
· Pozor na zranenia : Pri behu sa vám môže stať čokoľvek – pošmyknutie, pád, natiahnutie svalov – preto je dôležité, aby niekto vedel kam máte namierené. Vždy pred behom informujte aspoň jednu blízku osobu kedy a kam máte v pláne ísť behať. Majte so sebou telefón. Ak by vás začalo pichať v hrudníku alebo ste začali pociťovať závraty, zastavte a dajte si pauzu. Nikdy nie je dobré veci hnať do extrémov.
Beh, kĺby a podporný kolagén Beh je vášeň. Raz ho skúsite a už neviete prestať. Ak ste pravidelným bežcom, určite dobre viete, že vaše telo je každý deň poriadne namáhané. Pri každom dopade nohy na zem sa namáhajú šľachy, väzy, svaly, kĺby aj chrupavky. Kolagén je bielkovina, ktorá slúži ako také lepidlo – drží telo pokope. Keď sú hladiny kolagénu v tele vysoké, človek sa cíti mlado; kĺby sú pružné, črevá sú zdravé a silné a pokožka je pevná a bez vrások.
S vekom sa však hladina kolagénu znižuje, čo má za následok stratu pružnosti pokožky, vrásky, lámavosť nechtov a vlasov, ale aj väčšie opotrebovanie kĺbov a chrupaviek. Doplnenie kolagénu je dôležité pre každého bežca.
TIP na produkt a našu súťaž: Špičkový kĺbový výživový doplnok Cemio Kamzík ® kolagén. Ako jediný na Slovensku obsahuje kombináciu dvoch typov prírodných kolagénov NCI ®, NCII® a vitamínu C. Kolagén typu I vytvára v šľachách, väzoch a kostiach silné vlákna, ktoré sa spájajú do zväzkov (na princíp povrazu), aby vydržali silný tlak. Kolagén typu II sa naopak vyskytuje v chrupavke, kde vytvára husté siete z tenkých vlákien, pretože chrupavka je namáhaná predovšetkým tlakom vo všetkých smeroch.
Pri behu je dôležité podporiť tvorbu týchto vlákien a dodať im pevnosť, pretože sú namáhané pri každom náraze o tvrdú zem. Doplnený je o vitamín C, ktorý je potrebný na syntézu, produkciu a udržanie kolagénu. Stačí brať iba jednu kapsulu denne. Aby bol účinok čo najvyšší, je potrebné užívať kolagén minimálne 2 mesiace (kompletná kúra) a opakovať to niekoľko krát do roka.
Aktuálne môžete u nás súťažiť o 3 balenia »»»
Loading...