Vedľajšie účinky liekov sú 5. najčastejšou príčinou úmrtí v západnom svete. Genetické defekty spomaľujú odbúravanie liečiva.
Je dobré poznať svoj presný genotyp pre toleranciu jednotlivých liekov.
Stačí podstúpiť genetický test odberom vlastných slín. Pre 20% populácie, ktorá je nositeľom génovej chyby, je potrebné významne nižšie dávkovanie lieku, pretože zvyčajné dávkovanie môže viesť k častým vedľajším účinkom.
Lieky zaberajú každému inak, pre niekoho môžu byť dokonca neúčinné. Alebo pri dlhodobom úžívaní sa môžu hromadiť v tele a spôsobiť predávkovanie. Pri niektorých liekoch rozpoznáte účinnosť hneď, pri iných vôbec.
V prípade kodeínu od bolesti, sa po užití nedostaví úľava od bolesti. Potom viete, že neúčinkuje. No v prípade, naprílad, tamoxifénu nie je chýbajúci účinok lieku zrejmý.
Človek si problém neuvedomuje, kým sa nerozvinú metastázy! Aký liek a aké dávkovanie má pre pacienta význam, určí génová analýza.
Predstavte si pacienta s ťažkou depresiou, ktorému nezaberajú odporučené dávky liekov a podľa genetických predispozícií by potreboval trojnásobnú dávku. Kým sa pacientovi uľaví, už môže byť neskoro. Vďaka DNA testovaniu, môžeme poznať citlivosť na stovky liekov predtým, než choroba prepukne.
Existuje génové testovanie vyše 200 populárnych liekov. Analýza určí, nakoľko sú lieky účinné, či škodlivé. Odhalí riziko vedľajších účinkov. Vytipuje lieky, ktoré nevie vaše telo odbúrať, a preto sa nežiadúco hromadia.
Výsledky genetických testov tak môžu pomôcť lekárovi nastaviť najúčinnejšiu liečbu . Testujú sa lieky na epilepsiu, proti alergii, na hyperaktivitu, pohlavné hormóny, psychofarmaká, antibiotiká, lieky na rakovinu, proti zrážanlivosti krvi, na srdcové ochorenia, na zvýšený cholesterol, na krvný tlak, proti bolesti.
Pre konkrétneho človeka, môžu byť odporučené dávky prinízke alebo privysoké. Genetický test je jedinečným riešením pre prevenciu vážnych ochorení, účinnú liečbu a včasnú diagnostiku.
Keď poznáte riziko, môžete ovplyvniť prejavy svojej DNA a chorobe sa vyhnúť.
Ide o prípady rakoviny prsníka, prostaty, artritídy a mnohých iných. DNA totiž nie je nemenná – jej prejavy dokážeme vypnúť a zmeniť tak svoj osud.
Na zdedené hrozby si môžeme dávať pozor, a teda prispôsobiť svoj životný štýl, prostredie a výživu, aby choroby neprepukli. Poznanie našich génov nám môže zachrániť život.
Gény ovplyvňujú výkonnosť jednotlivých orgánov, schopnosť získavať živiny, spaľovať tuky a spracovať liečivo. Ako vaše telo reaguje?
Na základe génovej analýzy je možné poznať úplne presné odpovede.
Loading...