Niektoré zákroky, ako napríklad odstraňovanie znamienok, sa kvôli bezpečnosti a bezproblémovému hojeniu odporúča absolvovať v mesiacoch s nižšou intenzitou slnečného žiarenia. Ako je to s laserovou operáciou očí? Môžete ju absolvovať aj v lete?
Foto: Bigstockphoto Operácie v zime? Pozor na ľad! Zima je z pragmatického dôvodu nie príliš vhodná na operácie kĺbov či pohybového ústrojenstva.
Zasnežené a zľadovatené chodníky sú totiž kvôli riziku pošmyknutia či pádu obrovským rizikom, preto sa mnohé zákroky plánujú práve na teplejšie obdobie.
Ide však o čisto praktické riešenie, ktoré nemá s vplyvom zimy na hojenie žiadny súvis.
Preto ak máte naplánovanú operáciu na zimné mesiace, určite ju nemusíte odkladať, stačí len dodržiavať extrémnu opatrnosť.
V lete výhodnejšie? Pár rokov dozadu panoval názor, že letné obdobie nepraje operáciám očí. Nie je to však úplná pravda.
V letných mesiacoch sa totiž neodporúča ísť na také laserové operácie očí , ktoré sú vykonávané povrchovou metódou s použitím excimerového lasera.
Ide o to, že takýto laser odstraňuje hornú epitelovú vrstvu na rohovke, kvôli čomu sa oko stáva náchylnejšie na poškodenie a v spojení s vyššou koncentráciou UV žiarenia by mohlo byť hojenie problémovejšie a zdĺhavejšie.
“Letné obmedzenie” sa však netýka hĺbkových metód, pri ktorých sa odstráneniu povrchu rohovky úplne vyhnete.
Pooperačná starostlivosť v každom mesiaci Dôkladná pooperačná starostlivosť je nutnosťou vždy, nech už ste podstúpili zákrok v ktoromkoľvek mesiaci.
Čo to znamená? Zrak by ste si po absolvovaní operácie mali chrániť kvalitnými slnečnými okuliarmi.
Niekoľko týždňov po zákroku je nutné vyhýbať sa plávaniu, saune, soláriu, čo v lete môže spôsobiť nepríjemnosti.
Kvôli riziku infekcie vylúčte pobyt pri mori, jazere či bazéne.
Loading...