Každý chceme svojmu dieťaťu dopriať len to najlepšie. Chceme aby bolo zdravé. Čo je ale skutočne to najlepšie?
Informácie, ktoré masmédiá ponúkajú sú často jednostranné a nie možno najobjektívnejšie (resp. objektivita je nepriamo úmerná hodnote reklamného spotu…:)
Dnes vám ponúkame zopár odborných názorov na posilňovanie imunity voľne predajnými liekmi a preparátmi.
Pýtame sa:
Na čo by si mali dávať pozor rodičia, ktorí pravidelne ( denne) podávajú svojim deťom “preventívne” prípravky na posilnenie imunity ( echinaceové prípravky, výrobky z hlivy…) ?
Prof. MUDr. Milan Buc, DrSc. z Imunologického ústavu Lekárskej fakulty UK v Bratislave:
Nie je absolútne vhodné, aby sa zdravému dieťaťu denne podávali prípravky na posilnenie imunity. Imunitný systém zdravého dieťaťa sa s bežnými infekciami vyrovná sám, netreba ho stimulovať. Ak je totiž „prestimulovaný“, dosiahne sa presný opak, na vyššiu záťaž v prípade potreby, t.j. vážnejšej infekcie, už nebude stačiť.
Rodinka.sk odporúča
Na posilnenie imunity a obranyschopnosti odporúčame doplnok výživy ALKALIO. Obsahuje až 19 zložiek, ktoré pomáhajú sa vysporiadať s nástrahami prostredia.
Je známy negatívny dopad voľnopredajných imunostimulancií (v zmysle nadmernej stimulácie detského organizmu) ?
Neviem, či to niekto sleduje. Ale vo všeobecnosti, imunostimulanciá má predpisovať iba lekár, klinický imunológ, alergológ, príp. detský lekár s takouto špecializáciou.
Treba si uvedomiť, že všetci máme v sebe bunky (T-lymfocyty), ktoré majú potenciál reagovať proti našim tkanivám a orgánom. Zbytočnou stimuláciou (t.j. dlhodobou a neprimeranou) ich môžme aktivovať a tým si indukovať autoimunitný proces alebo organizmus na túto možnosť predpripraviť a pri kontakte s vyvolávajúcim agensom (najčastejšie vírusmi) sa proces ozaj spustí.
Aký je váš názor na pravidelný príjem na posilňovanie imunity?
Farmaceutka Pharm.Dr. Milada Renčová, PhD.:
Zdravé dítě:
Posilování imunity u zdravého dítěte, které nemá žádné problémy, nejeví známky začínající nemoci, je podle mého názoru zbytečné. Zdravý organismus by se do určité míry měl umět ubránit napadnutí viry, baktériemi. Neustálým umělým posilováním imunity a dodáváním umělých vitamínů odnaučíme organismus, aby se bránil sám.
Dítě, které má v okolí nemocné lidi:
Je už na zvážení, do jaké míry známe své dítě a víme určit, jakou zátěž jeho organismus snese. Někdy je lepší chorobou projít a v podstatě tak posílit organismu, aby s touto chorobou uměl příště bojovat. Jenže dnešní doba nás nutí co nejméně vynechat práci, a tak nám nezbývá, než organismu uměle pomoci dodáním či už umělých vitamínů nebo léků na posílení imunity. Bohužel, lépe by bylo počkat, jestli to organismus dítěte zvládne sám, nebo podlehne, a my ho necháme v klidu doma léčit. Ne vždy to znamená léčba antibiotiky, ale vždy si to vyžaduje čas. Čas, který nás tlačí……………
Dítě akutně nemocné:
Myslím si, že dodání vitamínů a pomoc organismu ve formě léků posilujících imunitu je v tomto případě prospěšné. Samozřejmě je vždy lepší přírodní forma, ale ne vždy donutíme dítě sníst tolik ovoce a zeleniny právě v době, kdy mu je to velmi prospěšné.
Dlouhodobě snížená imunita léčená odborníkem:
Zásadně bych nepoužívala další volně prodejné léky. Lékař sám navrhl léčbu, usoudil, že je potřebné posílit imunitu a zvolil léčbu přiměřenou věku i stavu imunitního systému dítěte. Nic dalšího bych nepřidávala.
Ďakujeme imunológovi profesorovi Milanovi Bucovi a farmaceutke Milade Renčovej za ich odborné stanovisko pre Rodinku.sk
Milí naši čitatelia, názor si urobte sami. V konečnom dôsledku je zodpovednosť za dieťa na vás. Želáme vám, aby ste sa rozhodovali dobre.