Cestovateľská hnačka vie poriadne potrápiť. Veď kto by chcel stráviť polovicu svojej dovolenky na hotelovej toalete?
Viete, ako sa cestovateľskej hnačke ubrániť alebo sa jej aspoň účinne a rýchlo zbaviť? Máme pre vás rady, ako si nepokaziť dovolenku týmto nepríjemným ochorením.
iStock Hnačky sú častejšie práve počas letných dovoleniek, či ciest do exotických destinácií. Jedlá sa kvôli vysokým teplotám rýchlejšie kazia, smäd si hasíme ľadovými nápojmi a hygiena pri výletoch tiež nie je najlepšia. Za väčšinu hnačkových ochorení ale môže voda z vodovodu, ktorá ani zďaleka nie je tak čistá ako u nás. Treba si dávať pozor a piť výlučne balenú vodu. Je dokonca vhodné, aby sme si ovocie, ktoré sa konzumuje so šupkou, umyli vždy v balenej vode. To isté platí aj o čistení zubov.
Najčastejšie riziká cestovateľskej hnačky Vyhnúť sa vode z vodovodu nie je až taký problém. Na čo však často zabúdame, je ľad v nápojoch. Verte, že vašim prehriatym črevám neurobí dobre, ak ich prudko schladíte pohárom ľadového nápoja. Ľadu v nápojoch sa preto vyhnite úplne. Nielen z dôvodu podchladenia čriev, ale tiež preto, lebo nikdy nemôžete vedieť, či ľad nie je práve z vodovodu.
Ďalším problémom môžu byť netypické koreniny a ich kombinácie, na ktoré nie sme v našich končinách zvyknutí. Citlivejším osobám môžu spôsobiť problém. Rovnako sa vám môže vypomstiť aj prejedanie sa. Najmä v hoteloch s all inclusive programom, kedy majú mnohí chuť zjesť hádam všetko, čo tam je. Nezdravá kombinácia jedál vás môže stáť niekoľko nepríjemných hodín až dní strávených na toalete.
Veľký pozor si treba dávať aj na hygienu . V dobrých hoteloch by s ňou nemal byť problém, horšie to môže byť v prirodzenom prostredí danej exotickej krajiny. Ak sa teda chystáte na výlet, dbajte o hygienu. Umyť si ruky zrejme nebude možné na každom rohu, majte preto určite po ruke dezinfekčné vlhké obrúsky na ruky alebo gély.
Napriek tomu, že sme na cestách opatrní, môže sa stať, že na hnačku ochorieme. V takomto prípade je dôležité, aby sme sa hnačky účinne a rýchlo zbavili. V prvom rade treba dbať na dobrý pitný režim . Pri hnačke totiž strácame príliš veľa tekutín a v horúcom počasí je problém straty tekutín ešte vážnejší. Najlepšie sú balené minerálne vody, čierny čaj, bylinkový (harmančekový, repíkový) alebo zelený čaj. Odporúča sa vypiť 500 ml tekutiny pri každej stolici. Pri vážnejšom úbytku tekutín treba podať nejaký vhodný rehydratačný roztok .
Dôležitá je aj diéta . Odporúčame konzumovať banány, ryžu alebo staršie pečivo, prípadne sucháre.
Pôvodcovia hnačiek v zahraničí môžu byť iní ako u nás preto sa odporúča zadovážiť si lieky na hnačku lokálne. Príkladom je napríklad ľudovo nazývaná „Faraónova pomsta“ , čiže hnačka, ktorou sú najčastejšie postihnutí naši cestovatelia v Egypte. Na tú skutočne najlepšie zaberajú miestne lieky.
Odstránením pôvodcu hnačky sa však útrapy nekončia. Hnačka totiž neznamená len prítomnosť „nepriateľskej“ baktérie alebo vírusu v zažívacom trakte. Je to predovšetkým porušenie fyziologickej funkcie čreva spôsobené určitým pôvodcom. Prejavuje sa neschopnosťou čreva absorbovať tekutinu do organizmu. Obsah čriev je zriedený, nastáva častá defekácia. Liečba hnačky teda neznamená len odstránenie jej pôvodcu, ale je to predovšetkým obnova fyziologickej funkcie čreva.
Rýchla pomoc existuje Pri celkovej liečbe hnačky veľmi významne vplýva na čas rekonvalescencie najmä obnova spomínanej fyziologickej funkcie črevnej steny. A tá je rovnaká všade na svete.
Ak sa chcete, v prípade, že vás postihne na cestách hnačka, rýchlo zotaviť, odporúčame vám prípravok Tasectan .
Táto zdravotnícka pomôcka je určená práve na obnovu fyziologickej funkcie črevnej steny . Účinkuje až 12 hodín a pomáha aj pri znižovaní symptómov sprevádzajúcich hnačky, ako je napätie brucha a častá stolica.
Tasectan je produkt obsahujúci komplex želatíny a kyseliny trieslovej. Vďaka tomuto unikátnemu zloženiu nepodlieha zmenám v žalúdku a účinkuje tak, že vytvára film, ktorý chráni črevnú sliznicu, čím vlastne znižuje frekvenciu a trvanie hnačky.
Užívanie Tasectanu je dokonca vhodné aj pre deti – dospelým sa podávajú jedna až dve kapsuly každých 4 až 6 hodín, deťom je určené balenie vo forme prášku – stačí jedno až dve vrecká (podľa veku dieťaťa) každých 6 hodín zamiešať do stravy alebo tekutiny až do úplného zmiznutia príznakov.
Ak sa chystáte cestovať, rozhodne si k svojim bežným liekom nezabudnite pre istotu pribaliť aj Tasectan, ktorý vám pomôže dostať sa v prípade hnačky rýchlo a efektívne späť do formy.
Veď kto by si chcel pokaziť hnačkou dovolenku?
TAS-SK-1504133
Loading...