Ochrana pokožky – oblečenie s UV filtrom

Mária Kopčíková 1

Na fakt, že majú UV filter okuliare alebo opaľovacie krémy, sme si už zvykli a považujeme to za normálne. V posledných rokoch sa čoraz častejšie objavuje v ponuke rôznych obchodov aj oblečenie s UV filtrom. Je potrebné? Na čo je vôbec dobré? Ak netušíte, tak sa to pokúsime v nasledujúcich riadkoch objasniť.

Čo je UV žiarenie?

Je to elektromagnetické žiarenie, objavené v roku 1801 fyzikmi Ritterom a Wollastom. Pre organizmy na Zemi je najintenzívnejším zdrojom UV žiarenia Slnko. Väčšinu tohto žiarenia účinne pohlcuje Zemská atmosféra. Keďže sa UV žiarenie ďalej delí podľa vlnovej dĺžky, tak je atmosférou pohlcované s rôznou účinnosťou. Napr. žiarenie UV-A pohlcuje atmosféra len asi na 30 %.

Ultrafialové žiarenie pôsobí na bunky mnohými mechanizmami. Ožiarenie ultrafialovými lúčmi spôsobuje neaktívnosť vnútrobunkových enzýmov, spomaľuje delenie buniek a navodzuje vznik mutácií. U nás ľudí UV žiarenie zasahuje povrchové vrstvy nášho organizmu a jeho vplyv sa prejavuje na koži a oku.

UV žiarenie je pre nás potrebné kvôli syntéze vitamínu D (rast kostí, prevencia krivice). Na vytvorenie potrebného množstva vit. D postačuje niekoľko desiatok minút denne. Nadmerné vystavovanie kože vplyvom UVA a UVB žiarenia vedie k jej poškodeniu – predčasnému starnutiu, vzniku rôznych kožných problémov a v extrémoch aj k vzniku rakoviny kože. 
Prevenciou je teda používanie ochranných prostriedkov s UV filtrom – či už ochranných krémov alebo oblečenia.

Nepostačí nám bežné oblečenie?

Pravdou je, že akékoľvek oblečenie zabezpečí určitý stupeň ochrany pred UV žiarením. Otázkou je, aké textílie sa použijú, pretože každá blokuje UV žiarenie inak. Preto sa v posledných rokoch výrobcovia prepracovali k špeciálnym materiálom, aby sa ochrana pred UV žiarením zlepšila. Spočiatku sa tieto materiály používali len na športové oblečenie alebo ich výrobcovia určovali len pre krajiny „zaliate slnkom“ – Austráliu, Južnú Afriku.

Okrem chemicky vyrobených látok existujú aj iné ochranné materiálny, a to napr. látky vyrobené zo sóje, kokosu alebo kukurice. Všetky majú vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať so škodlivými lúčmi. Bohužiaľ, tieto ekologicky šetrné látky nie sú tak „všadeprítomné“ ako bavlna a potrvá ešte zopár rokov, kým sa stanú bežnými materiálmi.

Ako je to teda s ochranou jednotlivých materiálov oblečenia?

Miera ochrany pred UV žiarením je udávaná v hodnote UPF (Ultra-violet Protection Factor). Čo sa oblečenia týka, najlepšiu ochranu poskytujú polyesterové materiály, trochu menšiu nylon, vlna a hodváb. Bavlna, viskóza a ľan poskytujú najmenšiu ochranu.

Oblečenie s UV filtrom

Čo to vlastne znamená a prečo by sme sa mali zaujímať o oblečenie, ktoré nás bude chrániť pred slnkom?

Nie každý človek potrebuje ochranu pred slnečnými lúčmi. „Priemerní“ ľudia – s tmavším typom pokožky – si privodia spálenie pokožky veľmi zriedka, hoci majú na sebe oblečené len obyčajné tričko. Viac obozretní by mali byť títo ľudia:

  • ktorí majú svetlú pokožku a pokožku citlivú na slnko,
  • deti,
  • ľudia, ktorí trávia veľa času vo vysokých nadmorských výškach, v rovníkových oblastiach alebo ľudia, ktorí sa pohybujú na snehu alebo pri vode (sneh a voda sú povrchy, ktoré odrážajú lúče a pokožka a zrak sú pri nich viac ohrozené).

Čo je to UPF?

Ultraviolet Protection Factor (UPF) je hodnotiaci systém, ktorý hovorí o tom, ako efektívne materiál ochraňuje pokožku pred UV lúčmi. Čím vyššie číslo, tým lepšia ochrana. Na rozdiel od SPF  (Sun Protection Factor), hovorí UPF o ochrane pred UVA aj UVB žiarením.

Nároky na UV ochranu oblečenia boli po prvý raz formalizované v 90tych rokoch minulého storočia v Austrálií, kde je rakovina kože rozšíreným problémom. Jednoducho povedané, UPF 50 znamená, že látka prepustí len 1/50 tinu UV žiarenia (čo sú asi 2%).

Všetky látky v nejakej miere zabraňujú prepúšťaniu UV žiarenia. Tiež si môžete prečítať na visačke, že materiál „absorbuje“ UV lúče. Pokiaľ však tieto lúče interagujú s textilom, energia UV lúčov sa mení – na teplo. Podľa originálneho Austrálskeho systému materiály, ktoré majú UPF menšie než 15 nemôžu byť označené ako UV protektívne (teda pred UV ochraňujúce).

Kam by teda patrilo napr. obyčajné biele tričko? Veľa webových stránok mu priznáva UPF 5 – 8. Zároveň ale treba povedať, že novšie výrobky obsahujú „optical brightening agents“ – zjasňujúce prostriedky.  Tieto zjasňovače, ktoré sa používajú v bielych látkach, tiež zvyšujú nepriepustnosť UV lúčov. Väčšina pracích prostriedkov obsahuje zjasňovacie zložky, takže opakované pranie zvyšuje ochranu pre UV žiarením. Preto niektorí odborníci radia úplne obyčajné biele tričko na hranicu UPF 15.

I pri jeho použití je však pokožka chránená málo a môže dôjsť k jej „spáleniu“. Napriek tomu, že koža nie je extrémne červená, na pohľad spálená, v jej „pamäti“ kontakt s UV lúčmi ostáva.

 

Ako funguje oblečenie s UV filtrom?

Čo zabezpečí, že niektoré látky sú menej priepustné a prejde cez ne menej UV lúčov? Je to viacero faktorov:

  • Konštrukcia: Hustá, pevná konštrukcia látky minimalizuje medzery medzi vláknami, čo redukuje množstvo UV žiarenia, ktoré môže prejsť.
  • Farby: to, čo ovplyvňuje priepustnosť UV lúčov, nie je samotná farba odevu, ale farbivo, ktoré bolo pri výrobe použité. Oblečenie navrhnuté pre ochranu pred UV žiarením môže obsahovať vysoké koncentrácie takýchto farbív. Látky farbené pigmentom, ktorý obsahuje živicu a vytvára práškový vzhľad, bývajú – čo sa týka ochrany pred UV lúčmi – hodnotené vysoko. 
  • Typ vlákna: Najefektívnejším sa javí polyester.  V nepriepustnosti za polyesterom nasleduje nylon, potom vlna a hodváb.  Bavlna, hodváb, ľan a konope sú tkaniny, ktoré pred UV lúčmi chránia len veľmi málo – pokiaľ nie sú špeciálne upravené. 
  • Pružnosť: Ak sa odev dá natiahnuť o 10%  oproti jeho bežným rozmerom, medzery medzi vláknami sú rozšírené a jeho účinnosť proti UV žiareniu môže byť znížená až o 40%.
  • Vlhkosť:  schopnosť tkaniny zabrániť prestupu UV žiarenia sa obvykle znižuje, keď je mokrá. Vlhkosť môže spôsobiť 30% až 50% zníženie nepriepustnosti.
  • Stav: Opotrebované alebo vyblednuté látky sú menej účinné proti UV žiareniu.

UV ochranu na špeciálnom oblečení zabezpečuje titánovo-dioxidová vrstva, ktorá nezaťažuje životné prostredie a Európska Únia ju uznala za neškodlivú.

Potrebujú všetci ľudia nosiť oblečenie s UV filtrom?

Niektorí ľudia s veľmi citlivou pokožkou sa nevyhnú spáleniu slnkom, ani keď sú chránení oblečením. Prečo by si teda mali obliekať nejaké špeciálne odevy?

Odpoveď odborníkov smeruje k tomu, že oblečenie s UPF môže ochranu pred UV lúčmi optimalizovať. Najmä u ľudí, ktorí majú citlivú pokožku a ktorí sa pohybujú v oblastiach s „veľa slnkom“, v horských oblastiach, pri vode.

Okrem ľudí, ktorí trvale žijú v takýchto oblastiach, sú potenciálnymi nositeľmi UPF oblečenia dovolenkári, letní či zimní – pretože aj pri vodných plochách, aj na zasnežených svahoch je riziko pre pokožku i zrak veľmi vysoké.

Deti, ktoré sa niekedy bránia natieraniu opaľovacími krémami, môžu uprednostniť skôr veselé oblečenie, ktoré ich ochráni pred slnečnými lúčmi.

Viac informácií o tejto téme nájdete tu.

Spracované podľa: rei.com, outdoorshop.sk, wikipedia.sk,

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár