S deťmi sme u lekára stále, naše zdravie je na poslednom mieste

Marcela Beňová 0

Kedy ste naposledy absolvovali preventívnu prehliadku? Viac ako 70% Slovákov toto vyšetrenie ignoruje a lekára vyhľadajú až v akútnom prípade.

Štatistiky o návšteve obvodného lekára, ktorý má za úlohu urobiť základné vyšetrenia, aby zistil, ako na tom zdravotne ste, hovoria v neprospech slovenských pacientov.

shutterstock

Pritom úlohou lekára okrem iného je aj to, aby ste sa včas dostali na ďalšie prehliadky a váš zdravotný záznam bol kompletný.

Zabúdame, a to je chyba

Na preventívnu prehliadku u obvodného lekára máte nárok jedenkrát za dva roky. Pokiaľ ste darcami krvi, tkanív či orgánov, môžete ju absolvovať raz ročne.

Lekár si vopred vyžiada vzorku moču, ktorú má pacient za úlohu priniesť so sebou. Ešte pred prehliadku si premyslite odpovede na lekárske otázky. Ako sa cítite v poslednom čase?

Máte bolesti, prípadne nejaké zdravotné problémy? Pribrali ste alebo schudli? Fajčíte? Dôležité je aj spomenúť, ako ste na tom so spánkom, únavou, či vám pribudli nejaké lieky, alebo sa objavili alergické reakcie.

Pri prvej preventívnej prehliadke u dospelého by mal lekár zistiť aj anamnézu vašej rodiny.

Nezabudnite sa teda medzi príbuzenstvom opýtať, či sa v rodine objavili závažné a dedičné ochorenia, rakovina, srdcovocievne ochorenia, cukrovka, problémy so štítnou žľazou, ale aj psychické choroby ako depresie.

Aké vyšetrenia sú súčasťou preventívnej prehliadky?

Lekár vám v rámci preventívnej prehliadky zmeria tlak, pulz a váhu a urobí základnú kontrolu zraku. Aj v prípade, že nenosíte okuliare, je s pribúdajúcimi rokmi potrebné sledovať, či sa stav očí nezhoršuje.

Potom nasleduje kontrola pohľadom, posluchom, hmatom a poklepom a kontrola materských znamienok. Pokiaľ ich máte viac, požiadajte lekára, aby vás poslal za kožným lekárom.

 Prečítajte si aj: Chcete si užiť letnú dovolenku? Týchto 5 tipov vám to zaručí

V súčasnosti pribúda počet prípadov s rakovinou kože a kontrola predovšetkých väčších znamienok a znamienok na citlivom mieste (podpazušie, krk) by mala byť samozrejmosťou.

Lekár vám skontroluje aj reflexy a celkový postoj tela, ktorý môže naznačovať problémy s chrbticou.

Na základe výsledkov vás odporučí k ďalšiemu špecialistovi.

Na aké bezplatné preventívne prehliadky máte nárok?

• jedenkrát za dva roky preventívna prehliadka u obvodného lekára

• jedna preventívna prehliadka ročne u zubného lekára, u tehotných žien dvakrát ročne

• jedna preventívna prehliadka ročne u gynekológa, u tehotných žien jedna prehliadka mesačne

shutterstock

• aspoň jedna prehliadka ročne u špecialistu, ktorý sa venuje vašim zdravotným komplikáciám (očný lekár, alergológ, dermatológ)

• po 40. roku raz za 3 roky preventívna prehliadka u urológa

• po 50. roku jedna preventívna prehliadka za 10 rokov u gastroenterológa (prevencia rakoviny hrubého čreva a konečníka), u pacientov s rodinnou anamnézou raz za 5 rokov

• po 40. roku raz za 2 roky preventívna mamografia prsníkov

Čo dokáže odhaliť preventívna prehliadka?

Ak máte pocit, že prehliadka je zbytočná, pretože sa cítite dobre, mýlite sa. Lekárska prehliadka, aj keď naozaj vyzerá len veľmi všeobecná, dokáže odhaliť množstvo vecí.

Zmeny v organizme sa môžu prejaviť v tehotenstve, po pôrode, nástupe do zamestnania či po náročnom životnom období.

 Prečítajte si aj: Prečo si myslíte, že máte „len“ mykózu?

Preventívna prehliadka dokáže odhaliť zmeny v krvnom tlaku, zhoršenie zraku, chudokrvnosť, začínajúcu nadváhu, poškodenie chrbtice, zmeny v srdcovom rytme, vysoký cholesterol, zápal močových ciest, ale aj rakovinu hrubého čreva.

Na význam preventívnej prehliadky nedá dopustiť ani mamička Magdaléna, ktorá aj vďaka nej začala riešiť viacero zdravotných problémov.

„Po dvoch deťoch som sa konečne odhodlala navštíviť aj iného lekára ako pediatra.

Lekárka ma objednala na preventívku, a aj keď som sa cítila zdravá, rozhodla som sa ju tentokrát nezmeškať. A dobre som spravila.

Obvodná lekárka ma upozornila na zhoršujúci stav môjho chrbta a okamžite nasadila preventívne cvičenie a plávanie.

Zistila aj zápal v tele, ktorý sa ukázal ako chronický, a čo ma prekvapilo najviac, obyčajné čítanie písmenok ukázalo, že mi zoslabol zrak. Prešlo pár týždňov a ja už nosím okuliare.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár