Spánková paralýza – sen alebo realita?

Miroslava Brindová 0

Ak sa vám zdá, že tento výraz počujete prvýkrát a nemá s vami nič spoločné, dôvodom môže byť len jeho odborné pomenovanie. S veľkou pravdepodobnosťou ste sa totiž stretli so syndrómom spánkovej paralýzy aj vy sami...

Spánková paralýza, tiež nazývaná pojmom spánková obrna, je stav, ktorý zažíva priemerne okolo 30% našej populácie, čo robí z tejto „diagnózy“ pomerne známy jav. A kým v minulosti prevládali postoje voči tomuto druhu telesnej paralýzy skôr v mystických rovinách, v súčasnosti sa, našťastie o paralýze diskutuje s odborníkmi. Na internete vznikajú už nielen blogy z radu temných vyznávačov nadprirodzených javov, ale aj živé diskusie na rôznych fórach a sociálnych sieťach. Jedno je už totiž isté: spánková paralýza naozaj existuje a dá sa aj vedecky objasniť.

 

Keď oči vidia, no telo nereaguje

Mnohí, ktorí sa s týmto syndrómom už stretli, či sa dokonca s ním stretávajú pravidelne, verejne hovoria o nepríjemných stavoch, ktoré ho sprevádzajú. Dotyčné osoby sa v priebehu istej fázy spánku odrazu prebudia a začnú sa u nich prejavovať pocity strachu a bezmocnosti. Tieto vyvolávajú predstavy a vidiny rôznych postáv, či len ich obrysov, ktoré sa k doteraz pokojne spiacemu približujú, či ich chcú priam pritlačiť či pridusiť.

Ležiaci cíti nebezpečenstvo, no nemôže sa brániť, pretože jeho telo prechádza dočasnou obrnou končatín i celého tela. Celkový stav môže trvať len niekoľko sekúnd, nanajvýš niekoľko minút. No desivosť, a až priam akýsi nadprirodzený charakter, ktorý priebeh paralýzy vyvoláva, spôsobili, že množstvo zasiahnutých o týchto zážitkoch nerado hovorí nahlas. Z obáv o opätovný návrat takéhoto stavu strácajú schopnosť koordinovať svoj prirodzený pokojný spánok.

Búranie mýtov o zlých duchoch

Jav, ktorého príznaky znepokojujú aj nezasiahnutú populáciu, však nie je len výstrelkom novodobých psychologických syndrómov, spôsobených náročnosťou modernej doby plnej stresu. So spánkovou paralýzou sa stretávali už naši predkovia a každá kultúra si prirodzene vytvorila jej vlastnú interpretáciu. Kým v Afrike verili na príchod zlej čarodejnice, ktorá doslova „jazdí na chrbte“ a tlačí na hrudník obete, Gréci a Cyperčania v africkej čarodejnici spoznávali skôr ducha s podobou zvieraťa, ktoré sa snaží spiacemu ukradnúť reč a udusiť ho. Japonský výraz „kanashibari“ zase označoval jav, voľne preložený ako byť zviazaný kovom, Turkom vyrážal dych temný pritláčač „karabasan“. 

Množstvo takto „postihnutých“ ľudí, ktorí sa so spánkovou paralýzou pasujú až dodnes, donútilo vedu k hlbšiemu záujmu. Súčasné pokročilé odborné skúmanie z amerického kontinentu prišlo k záverom, že za príčinami spánkovej paralýzy stojí elektromagnetizmus, ktorý ovplyvňuje mozog. Iní kladú zase dôraz na nízku hladinu hormónu melatoninu, ktorý je zodpovedný za náš kvalitný spánok, no ovplyvňuje aj našu imunitu, boj tela s rakovinovými, či stareckými bunkami. 

Na rozmedzí spánku a bdelosti

Dôvodov, prečo spánková paralýza istej populácii ľudí naozaj znepríjemňuje život je viacej, no žiaden z nich zatiaľ nie je oficiálnym odborným stanoviskom potvrdený.

Veda však ospravedlňuje prejavy spánkovej obrny a búra mýty o nadprirodzených javoch. Potvrdzuje, že vzniká niekde na rozmedzí spánku a bdelosti.

Vysvetľuje, že kým za vidiny môžu naše podvedomé predstavy, ktoré sa v snoch bežne objavujú, za telesnú paralýzu môže mozog, pripravený na spiaci režim tela. Tento preto eliminuje pohyb, ktorý by mohli vyvolať niektoré naše živé sny a dokázali by nás fyzicky zraniť.

Pozornosť sa venuje aj skúmaniu teploty tela, nakoľko trpiaci opisujú pocit chladu, ktorý predchádza príchodu paralýzy, spiacemu je zima, spomaľuje sa mu krvný obeh, aj dych, ktoré vníma omnoho intenzívnejšie.

Napriek tomu, že konečné stanoviská odborníkov nepodávajú v súčasnosti presnú príčinu vzniku spánkovej paralýzy, je dobré vedieť, že je skutočná. Na spánkovú paralýzu neexistujú žiadne lieky, nie je uznanou za ochorenie.

Jednoznačne ju však možno označiť sa prejav nepokojného spánku, vyvolávajúceho rad ďalších nepríjemných pocitov, ovplyvňujúcich našu psychickú rovnováhu. A do tej doby, kým sa všetci vedci nezhodnú na celkovej definícii spánkovej paralýzy, iste nebude na škodu, aby ste práve na psychickú rovnováhu kládli dôraz aj vy.

Účinnými spôsobmi, ako si privodiť pokojný spánok:

  1. nevyvíjať veľkú fyzickú námahu tesne pred spaním,
  2. nezamestnávať mozog ani psychicky náročnými úlohami,
  3. naladiť sa pozitívne a 
  4. dopriať si dostatočný čas na oddych. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár