Črevný diskomfort má rôzne prejavy, môžu to byť kŕče, nadúvanie, vylučovanie riedkej stolice, alebo naopak zápcha. Príčin môže byť viacero, zlá kombinácia potravín, najmä počas sviatkov, počas dovoleniek, keď sa stravujeme v exotických krajinách, kde na nás číha viacero nástrah.
Problémy môžu vzniknúť aj na základe stresu, alebo v dôsledku určitej predispozície jedinca, ako je intolerancie (zlé trávenie), či alergie na niektoré potraviny.
Naše trávenie ovplyvňuje aj užívanie niektorých liekov, napr. antibiotík, ktoré zvyknú narušiť prirodzenú črevnú mikroflóru, čo môže mať za následok zlé trávenie a hnačky.
Široké spektrum prípravkov V lekárni sú dostupné mnohé prípravky, ktoré sú zamerané na rôzne príčiny a prejavy problémov.
Ide o adsorbenciá (na svojom povrchu viažu vírusy, baktérie, toxíny, plyny), spazmolytiká (uvoľňujú kŕče), dezinficienciá (pôsobia proti vírusom a baktériám – zastavujú ich rast a usmrcujú ich) a probiotické črevné baktérie, ktoré obnovujú črevnú flóru, zlepšujú trávenie a vytesňujú patogénne mikroorganizmy.
Aj príroda ponúka riešenie Pri tráviacich problémoch sa často využívajú rastlinné extrakty, alebo vybrané plody rastlín. Mnohé z nich sú tradičným a osvedčeným prostriedkom pri črevných ťažkostiach.
Takýmto používaným prírodným prostriedkom je aj extrakt zo sušených plodov čučoriedok, ktorého obsahové látky pri dostatočnom množstve, pôsobia proti črevným infekciám.
Okrem toho zamedzujú tiež krvácaniu na úrovni tráviacej sliznice.
Skúsenosti z pediatrickej praxe Keďže deti sú viac náchylné na črevné ťažkosti, opýtali sme sa detskej a dorastovej lekárky MUDr. Alice Kubinskej, čo sa jej v praxi osvedčilo pri črevnom diskomforte.
„Vo svojej praxi používam celý rad prípravkov, ale v poslednej dobe sa mi osvedčil v praxi komplexný prípravok Enterina , ktorý obsahuje probiotickú kultúru Bacillus coagulans, čučoriedky a vitamíny B a K. Vďaka svoj mu zloženiu je vhodný pri črevných ťažkostiach, navyše vitamíny B znižujú mieru únavy, zlepšuje chuť do jedla a vitamín K znižuje krvácanie. Pomáha pri rôznych akútnych aj chronických črevných ťažkostiach napr. pri nevhodnej kombinácii potravín, pri prejedení sa a dokonca aj pri nešpecifických dlhšie trvajúcich bolestiach brucha.“
Článok pripravila odborná redakcia Edukafarm.
Loading...