„Nedá sa nič robiť, milé čučoriedky, opäť vás musím vyzvať do útoku. (…) Za mojich čias sa okolo toho nerobili také caviky! Prišli sme k bráne, schmatol som čučoriedku do náručia, vlepil som jej pusu, poriadne som ju vystískal – a hotovo!“
O tom, že čučoriedky vedia nielen vylepšiť náladu (ako píše vo svojich dvoch knihách „Čučoriedkareň 1, 2“ Július Satinský (1941 – 2002), ale sú aj zdravé a vhodné pre deti.
Čučoriedky sú lesné plody, ktoré majú tvar malých bobuliek. O tom, že sú chutným ovocím svedčia, (a to počas niekoľkých dní) fialové pery, jazyk, ruky či odev ich zberateľa. Ten s nimi urobí krátky proces – kompót, džem, sirup, mušt, víno, koláč alebo ich zje „mir nix, dir nix“.
Čučoriedky sú výnimočné tým, že spájajú „príjemné s užitočným“, chutia a sú zdravé. Obsahujú farbivá, antokyany (zlepšujú ostrosť zraku), vitamíny B a C, provitamín A, protizápalové triesloviny a iné dôležité látky.
Z čučoriedkových listov sa robia aj čaje, ktoré sú vhodné nielen pre diabetikov, ale aj pre malé deti. Pôsobia proti hnačke, napomáhajú ostrosti zraku, majú protizápalový a dezinfekčný účinok (napr. na sliznicu čriev). Čučoriedkový čaj môžeme podať deťom aj pri zápale ústnej dutiny a hrtanu, dobre lieči ranky v ústach a na jazyku.
Podľa fytoterapeutov môžeme s čerstvou čučoriedkovou šťavou potierať ekzémy a lupienku, zriedená voda je zase dobrá ako kloktadlo na zápal hrdla. Celkovo zvyšujú čučoriedky odolnosť proti chorobám, ba dokonca napomáhajú dobrému rastu detí.
Čučoriedky sa dajú aj sušiť či zamraziť, a tak ich môžeme mať doma po ruke po celý rok.