Plodnosť a užívanie HAK

Mária Kohutiarová 6

Máloktorá zo žien, ktorá sa z akýchkoľvek dôvodov rozhodne siahnuť po antikoncepcii, si je vedomá alebo respektíve informovaná (od lekára to býva napriek povinnosti veľmi zriedka) o možných rizikách a dopade na jej plodnosť – odhliadnuc od toľko diskutovaných trvalých zdravotných následkov. Vidina jednoduchého ovládania plodnosti má tiež svoju daň – a mnohé zo žien ani netušia, ako veľmi im toto „zjednodušenie života“ môže skomplikovať návrat do bežného cyklu pri zmene rozhodnutia a plánovaní rodiny.

Počas užívania

Máloktorá zo žien, ktoré užívajú HAK, vie, akú „medvediu službu“ jej zázračné tabletky robia. Je známe, že tieto ženy majú zvýšenú nutričnú potrebu (teda potrebu prijímať živiny a vitamíny)  pre svoj organizmus – a problémom je, že už im nepostačuje bežná vyvážená zdravá strava, ale potrebné sú aj výživové doplnky. Podľa výskumu Dr. Ellen Grantovej (pre zvedavých odporúčame jej knihu Sexual chemistry) majú antikoncepčné tabletky na svedomí zníženie stavu kyseliny listovej, vitamínu B2, B6, B12 a C v organizme ženy. Je potvrdené, že užívateľky HAK majú problémy s PMS (predmenštruačným syndrómom), ako aj nadmerným rastom kvasiniek. Za ich rast môže syntetický estrogén a progestagény, ktoré spôsobujú zmeny v materničnej sliznici tak, že sa tam kvasinkám neuveriteľne darí.

Toto sú faktory a dosah na plodnosť vyplývajúce z užívania HAK, ktoré nie sú napísané v príbalovom letáku – a ktorý by si minimálne sama žena, pokiaľ je k sebe trošku zodpovedná, prečítať mala.

Vysadila som a…

… a nie je to také, ako pred tým, než som ich začala používať. Dosah na plodnosť ženy po vysadení HAK je obrovská. S čím treba teda počítať pri čakaní na návrat „normálnej“ plodnosti?

Môže trvať až štyri cykly, kým sa obnoví hlienový príznak, taký potrebný pre správne určenie plodných a neplodných dní a nevyhnutný na otehotnenie. Bežným problémom je aj veľmi silná menštruácia, veľmi nepríjemné menštruačné kŕče a tiež oneskorenie ovulácie oproti zvyklostiam ženy.

Čo urobiť?

Ak ste nedávno vysadili antikoncepciu alebo to plánujete urobiť, a vašou prioritou je návrat k prirodzenému cyklu, treba oň aj trošku zabojovať. Okrem doplnenia narušenej rovnováhy vitamínov a živín,  okrem spomínaných stratených vitamínov je potrebné doplniť zinok, magnézium, esenciálne mastné kyseliny, vitamín E a vitamíny skupiny B. Pokiaľ pretrvávajú problémy so silným krvácaním počas menštruácie, je dobré riešiť ho doplnením vitamínu A a ľanového oleja.

Pomôcť návratu bežného cyklu má aj trvalé zatemnenie miestnosti, kde spíte. Ide o pomoc pre nervové impulzy, vychádzajúcich z receptorov svetla v očiach a ovplyvňujúce aj reprodukčné hormóny.

Kým sa všetko vráti do pôvodného, prirodzeného stavu, je potrebný na to čas… Doprajte si ho, možno aj napriek veľkej túžbe po bábätku: aj ono potrebuje, aby mamin organizmus bol pripravený na jeho príchod so všetkým, čo bude drobček potrebovať. V každom prípade vy sama si stojíte za to, aby váš vynikajúco nastavený reprodukčný systém fungoval ako hodinky.

Z knihy Plodnosť, cykly, výživa Marilyn Schannonovej spracovala Mária Kohutiarová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Neviem, načo pani Kohutiarová, matka 7 detí a katolíčka, ktorá NIKDY neužívala HAK o tom píše, čo o tom vie. Neskúsila, len kopíruje cudzie názory, ktoré obalí do svojho, vopred odsudzujúceho názoru. HAK ženám aj veľmi pomohla, nemusia mať detí ako smetí, keď ich mnohé rodiny neuživia a navyše, ženy chodia častejšie k lekárovi. A PMS syndróm lieči práve HAK, to by si mohla tiež naštudovať. A ak napíše pani Kohutiarová A mala by napísať aj B – ja som vysadila HAK a o mesiac som bola tehotná. Takže návrat k plodnosti bol okamžitý, ale o tom by mal hovoriť gynekológ a malo by sa o tom písať bez týchto zavádzajúcich rečí.

  1. Nechápem, prečo sú niektorí ľudia takí popudliví, ak sa píše o témach ako je HAK, UPT a pod. Myslím si, že každý autor článku má svoj pohľad na danú problematiku a má právo ho vyjadriť. Informácie o škodlivosti HAK sú nepopierateľné, ale článok ako taký vás nenúti k osobnému stotožneniu sa s danými faktami. Nerobí to ani pani Kohutiarová, ktorú osobne vôbec nepoznám, ale jej články si občas so záujmom prečítam. Ani vy nemôžete vedieť, či počet detí, ktoré má bol jej voľbou, alebo boli počaté neplánovane. Osobne poznám manželov Predáčovcov z LPP(Liga pár páru), ktorí prednášajú o PPR (Prir.plánovaní rodičovstva), majú 5 detí, ale plánovane. Sú preto neoprávnení hovoriť o PPR, či HAK? Nemyslím si. Ja osobne som doposiaľ nikdy neužila HAK a mám na to dôvody aj náboženské, aj medicínske , ale vo svojom okolí a blízkej rodine mám ženy, ktoré HAK pravidelne užívajú niekoľko rokov. Na túto tému sme sa bavili asi raz, dvakrát a plne rešpektujem ich rozhodnutie a oni naše, nedávame jedni druhým pociťovať, že názorová odlišnosť nemusí byť niečo, čo nás rozdeľuje, alebo stavia do obrannej, či útočnej pozície. A chápem, že mnohé ženy nemusia nájsť pre tento životný štýl pochopenie u manželského partnera, rovnako chápem aj ekonomické , či zdravotné dôvody, ktoré ich k tejto voľbe vedú. Nechápem len neochotu vypočuť (prečítať) si názor niekoho bez spätných útočných poznámok, to mi je naozaj ľúto….

  2. Lesjana, vtipné… takže lekár, ktorý nikdy nemal kŕčové žily, ich nemôže liečiť, lebo nevie, čo to je. Ekonom, ktorý nikdy nemal mínusku na účte, nemôže riešiť problémy krízy… Spisovateľ, ktorý nemal problémy s múzou, nemôže viesť semináre pre tých, ktorí majú problém napísať dve zmysluplné slová vedľa seba. Hm… Zamyslím sa. 🙂

 2. Uzivam HAK skoro cely zivot t.j. 20 rokov s prestavkou na 2 tehotenstva. Syndrom PMS sa u mna objavil prave v dobe jej vysadenia, caste kvasinkove infekcie vymizli po posilneni imunity, ziadny z lekarov mi doteraz nepovedal, aby som HAK vysadila. Pripady nahlych mozgovych prihod u mladych zien ovplyvnuje este dalsich X faktorov, takze tie som sa snazila odburat – fajcenie, alkohol, cvicim. Otehotnela som vzdy do cca 4 mesiacov, co nepokladam, za problem, pokial dieta planujem, nie je to rozhodnutie zo dna na den.

 3. Len ma zaujalo, preco by mali mat zeny uzivajuce HAK problemy s PMS, ked predsa to krvacanie pri prestavke v uzivani neni normalna menstruacia….

  Ja teda mam s HAK skusenosti z cias ked som bola este „mlada a sprosta“ a riesila som tabletkami s odporucanim od gynekologa /chlapa v ruzovom tricku a napisom Janssen Cilag…od koho ho asi dostal zwinker / prave bolesti pri menstruacii.

   

  Som rada, ze som dost rychlo pochopila aj v tom mladom veku, ze to nie je riesenie problemov, ale len ich zastieranie. Plus bonus – hura mozem sexovat Big Grins

   

  Po rokoch som rada, ze uz som dospela a nemusim si s drahymi liekmi zbytocne otravovat organizmus….

Pridaj komentár