Popieranie patrí medzi obranné mechanizmy

Pavlínka Pavlíková 0

Môže nás prekvapiť, že človek môže nevedomo popierať skutočnosť, ktorú videl na vlastné oči. Ide o jeden z ľudských obranných systémov.

Obranné mechanizmy sú psychologické stratégie, ktoré naša psychika používa na spracovanie alebo vyhýbanie sa nepríjemným či ohrozujúcim situáciam. Sú dôležitou súčasťou psychoanalýzy.

Canva / rodinka.sk

Popieranie ako psychická obrana

Dôležitým obranným mechanizmom je popieranie, pri ktorom sa vedome ignorujú určité aspekty reality s cieľom ochrániť psychiku pred stresovými informáciami. To môže spôsobiť, že sa ľudia budú správať, ako keby táto realita neexistovala.

Zaujímavosťou je, že mnohí psychoterapeuti vysvetľujú popieranie holokaustu a antisemitizmus práve ako obranný mechanizmus psychiky človeka.

Prečítajte si aj:

Potlačené spomienky: Zabúdanie má svoj dôvod

Projekcia ako obrana

Ďalšou obrannou stratégiou je projekcia, pri ktorej človek vlastné nepríjemné pocity či vlastnosti prenáša na iných ľudí. Môže to byť preto, aby sa vyhol nechceným pocitom alebo odoprel vlastnú zodpovednosť.

Obranné mechanizmy majú krátkodobú ochrannú funkciu, ale z dlhodobého hľadiska môžu viesť k problémom. Dobrou správou je, že obranné mechanizmy sa môžu transformovať aj na stratégiu zvládania.

Coping ako vysporiadanie sa

Coping označuje schopnosť vysporiadať sa so stresovými životnými situáciami. Naopak obranné mechanizmy slúžia na to, aby sa tieto situácie nedostali do psychiky. Na rozdiel od obranných mechanizmov, ktoré problémy dočasne potláčajú alebo maskujú, Coping umožňuje človeku aktívne riešiť príčiny stresu alebo úzkosti. Táto stratégia umožňuje nájsť konkrétne riešenia, ako sa vyrovnať s problém a prispôsobiť sa novým podmienkam.

Z krátkodobého hľadiska sa obranné mechanizmy ukazujú ako užitočné. Avšak, z dlhodobého hladiska sa s nimi spájajú rôzné problémy. Z tohto dôvodu je ideálnym prípadom ak sa z obranného mechanizmu rozvinie Coping (stratégia zvládania).

Zdroj: psy-cast.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Pavlínka Pavlíková

Rok života som strávila v Nemecku. Momentálne študujem vedu o vzdelávaní so zemeraním na psychologicko-pedagogické poradenstvo vo Viedni. Zaujímam sa o históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár