V období tehotenstva a po pôrode sa telo ženy stretáva s radom významných zmien. Tieto zmeny sa neobmedzujú len na vnútorné procesy, ale často sa odrazia aj na pokožke a celkovom fyzickom vzhľade. Starostlivosť o telo si počas týchto špeciálnych období vyžaduje zvýšenú pozornosť a šetrnosť.

Skvelým pomocníkom môžu byť v tomto období rôzne rastlinné oleje, ktoré si rozhodne nenachádzajú uplatnenie len v kuchyni pri varení, ale mnohé sú správnou voľbou aj na starostlivosť o pokožku tela, pleť, dokonca i vlasy. Prírodné rastlinné oleje so svojimi vyživujúcimi a hojivými vlastnosťami ponúkajú ideálny spôsob, ako sa o seba postarať s láskou a rešpektom k vlastnému telu.
Pozrite sa spolu s nami na sedem prírodných olejov, ktoré sú pre tehotné ženy a nové mamičky nielen bezpečné, ale aj mimoriadne prospešné. Každý z týchto olejov má svoje jedinečné vlastnosti, ktoré ženy v tehotenstve a po pôrode, napríklad aj pri starostlivosti o bábätko, rozhodne ocenia.
1. Ricínový olej
Ricínový olej sa pripravuje zo semien ricínu obyčajného lisovaním za studena. Obsahuje najmä nenasýtené mastné kyseliny, no rovnako je zdrojom vitamínu E, ktorý je dôležitý pre pokožku. Prečo je skvelou voľbou počas tehotenstva a po pôrode?
Ricínový olej v prvom rade kvalitne hydratuje pokožku a pomáha ošetrovať suché miesta. Mnohé ženy mávajú v tehotenstve problém so suchšou pokožkou a pleťou. Avšak, tento prírodný olej je skvelý aj na ošetrenie jaziev. Po pôrode môže byť užitočný na zlepšenie vzhľadu a textúry jaziev, vrátane tých po cisárskom reze.
Ženy po pôrode ho ocenia aj vďaka jeho ďalším účinkom. Jeho aplikácia na pokožku hlavy môže podporiť zdravý rast vlasov, rias či obočia a pomôcť riešiť problémy s vypadávaním vlasov, ktoré sú po tehotenstve veľmi časté.
2. Makadamový olej
Makadamové orechy patria k najvzácnejším, najdrahším a najlahodnejším druhom orechov. Makadamový olej sa lisuje zo semien rastlín z rodu Macadamia. Je rovnako zdrojom cenných mastných kyselín a vitamínu E, ale aj antioxidantov chrániacich pokožku.
Olej z makadamových olejov je skvelý na prevenciu vzniku strií, ktorým síce v tehotenstve nemožno predchádzať stopercentne, no správnou starostlivosťou o pokožku je ich výskyt možné významne minimalizovať. Makadamový olej účinne zvláčňuje pokožku a podporuje jej regeneráciu.
Po pôrode môžete olej zo spomínaných orechov používať napríklad aj na ošetrenie popraskaných bradaviek po kojení. Je skvelý aj na suché lakte a chodidlá.
3. Levanduľový olej
Pod názvom levanduľový olej sa skrýva na jednu stranu telový levanduľový olej, ktorého základ tvorí nejaký rastlinný olej, v ktorom je prítomný extrakt z levandule. Na mysli však môžeme mať aj esenciálny levanduľový olej, čo je čistý vysoko koncentrovaný výťažok z levandule.
Fialové levanduľové kvietky sú známe svojím priaznivým účinkom na nervový systém a psychické zdravie. Vôňa levandule má povzbudzujúci účinok na náladu, potláča depresívne nálady, stres, úzkosť. Prináša upokojenie, relax a rovnako podporuje spánok. To sú vlastnosti, ktoré rozhodne ocení každá žena v tehotenstve či po pôrode.
Telovým levanduľovým olejom môžete rozvoňať svoju pokožku, no rovnako ho môžete použiť na masáž boľavých alebo opuchnutých nôh. Esenciálny olej z levandule sa hodí napríklad do aróma lampy. Pokojne vôňou levandule prevoňajte miestnosť, v ktorej spíte spolu s bábätkom.
4. Harmančekový olej
Telový harmančekový olej dokonale zjemňuje, regeneruje a hydratuje suchú pokožku. Napomáha upokojovať začervenanú a svrbiacu pokožku, čo sú problémy, s ktorými sa tehotné ženy často stretávajú. Príčinou býva spravidla naťahovanie kože z dôvodu telesných zmien, ku ktorým v tehotenstve prirodzene dochádza.
Harmančekové oleje bývajú veľmi jemné aj k citlivej pokožke, preto sú obvykle vhodné aj pre detskú pokožku. Môžu byť veľmi prospešné pre podráždenú atopickú pleť.
5. Kokosový olej
Aj kvalitný organický kokosový olej je dobrou voľbou. Je jemný k veľmi citlivej pokožke, preto je vhodný na ošetrovanie pokožky postihnutej ekzémom alebo dermatitídou. V tehotenstve bráni vysychaniu kože a znižuje riziko rozsiahleho rozvoja strií. V prípade zhoršenej kvality vlasov z dôvodu zmien v tehotenstve je kokosový olej vhodný aj na vlasové zábaly.
Tento olej však oceníte taktiež pri starostlivosti o bábätko. Ak zvolíte panenský kokosový olej lisovaný za studena, nemusíte sa obávať jeho použitia na pokožku dieťatka. Môžete ho použiť na ošetrenie suchších miest na tele bábätka, na pokožku hlavy v prípade výskytu šupiniek alebo aj na zapareniny.
6. Mandľový olej
Okrem vyššie spomenutého makadamového oleja sa môžete rozhodnúť aj pre rastlinné oleje vyrobené z ďalších chutných olejov. Aké účinky má napríklad mandľový olej? Olej z chutných mandlí pokožku tela aj pleť vyživuje, taktiež hydratuje a podporuje jej pevnosť a pružnosť.
Má protizápalové vlastnosti a pri problémoch s vlasmi počas tehotenstva alebo po pôrode je ho možné použiť aj pri starostlivosti o vašu korunu krásy. Neváhajte si dopriať aj masáž mandľovým olejom, ktorá uvoľňuje svalové napätie.
7. Bambucké maslo
A ako posledné môžeme spomenúť bambucké maslo. Bambucké maslo nemá pri bežnej izbovej teplote klasickú olejovú konzistenciu, ale vplyvom tepla sa stáva tekutým, podobne ako spomínaný kokosový olej. Získava sa zo semien plodov maslovníka afrického.
Má výrazné hydratačné účinky, podporuje pružnosť pleti a chráni ju pred poškodením. Neváhajte bambucké maslo počas tehotenstva používať v rámci prevencie strií. Avšak, tento prírodný olej je vhodný aj na ošetrovanie už vzniknutých strií, ako aj jaziev. Podporuje regeneráciu kože a zlepšuje vzhľad pokožky so striami, taktiež zjemňuje jazvy.
Kvalitné čisté bambucké maslo je vhodné aj pre novorodencov. Pomáha zmierniť problémy so začervenanou, podráždenou a svrbiacou pokožkou, a to napríklad aj pri ťažkostiach s ekzémom.
