Zachráňme naše bábätká a staňme sa svetoví vo fetálnej medicíne

maminka Elišky 0

Počas sviatkov som tu písala o mojej komplikovanej ceste k materstvu, keď mi tesne po pôrode zachránil život docent Ferianec.

Snaha odvďačiť sa mu za to, že mi dal to, čo mi predtým dala len moja mama, teda život, ma doviedla k novému poznaniu o jeho výnimočnom prínose pre fetálnu medicínu. Tá sa zaoberá zdravím plodu v tele matky. S pánom docentom sme sa zhodli, že podpora bude najlepšie nasmerovaná práve na pomoc budúcim bábätkám, a teda aj ich rodinám a blízkym, ktorí sa budú môcť tešiť z dieťatka tak ako ja.

foto: Eliška s rodičmi, rodinný archív

Špičkový vo fetálnej medicíne. Lieči bábätká ešte v brušku ich matky

Keď som si začala študovať, čo pán docent Ferianec presne robí, zistila som, že je u nás vlastne pionierom a špičkou vo fetálnej medicíne. Jeho práca s jeho tímom je zároveň vysoko oceňovaná aj za našimi hranicami. Viaceré ich diagnostické a liečebné metódy a techniky sú priekopnícke a sú publikované a citované v prestížnej vedeckej literatúre (liečba predčasného odtoku plodovej vody – amniopatchliečba nedostatku tvorby hormónu štítnej žľazy plodu a následne vzniknutej strumy atď.). Niektoré práce docenta Ferianca  a jeho tímu sa dostali dokonca do  amerických medicínskych usmernení (The American Association of Endocrine Surgeons Guidelines) a do The Perinatal revolution, čo je potvrdením vnímania unikátnosti jeho práce aj v jednom z najvyspelejších zdravotníckych systémov na svete. Toto ma veľmi zaujalo, keďže v profesnom živote sa venujem téme skvalitňovania vysokého školstva a vedy na Slovensku.

Dokázali by oveľa viac, ak…

Docent Ferianec a jeho kolegovia a kolegyne by dokázali ešte oveľa viac, ak by mali lepšie vybavenie. Jednak by sa im zlepšili podmienky na vykonávanie zákrokov, ktoré  robia už teraz. Zároveň by mohli rozšíriť diagnostiku a liečbu o ďalšie diagnózy, s ktorými dnes musia tehotné ženy posielať do zahraničných nemocníc.

Ísť do zahraničia si však môžu dovoliť len niektoré z nich. Veľká časť žien si nemôže finančne dovoliť zotrvať v danej krajine v čase pred i po potrebnom zákroku, prípadne aj s blízkou osobou, ktorá by ju v týchto ťažkých chvíľach sprevádzala. Sú ženy, ktoré v živote neopustili svoj rodný okres a nie je pre nich jednoduché ísť do hlavného mesta, nieto ešte dakde do Londýna či Ženevy, a to všetko vo vysoko stresovej situácii, keď sa boja o svoje dieťa.

Ak by bola zbierka úspešná, mohli by lekári v ružinovskej nemocnici zakúpiť špeciálny medicínsky materiál potrebný na realizáciu vnútromaternicových výkonov v rámci prenatálnej diagnostiky a fetálnej terapie (ihly, stenty, prípadne optické laserové vlákna a pod.). Vďaka tomuto vybaveniu by mohli skvalitniť doterajšie zákroky (napr. transfúzia krvi pre plod trpiaci chudokrvnosťou; záchrana detí matkám, ktorým predčasne odtiekla plodová voda; vývinové poruchy močového traktu a hrudníka; či záchrana plodu s nádorom).

Dali by sa operovať aj iné, nové diagnózy, dalo by sa zachrániť viac životov

Pri vyzbieraní viac zdrojov by mohli tiež získať kompletne vybavený operačný fetoskop, vybavenie na rádiofrekvenčnú abláciu a laserový generátor. Tieto by im umožnili uskutočňovať vnútromaternicové operácie pri nových diagnózach. Išlo by o niektoré rázštepy chrbtice, prietrže bránice, syndróm amniálnych pruhov či operácie pri patologických situáciách u viacplodových gravidít, keď jeden z plodov prežíva na úkor iných, resp. si plody navzájom bránia v zdravom vývine.

A nielen to. Ako mi povedal pán docent, vybavenie, ktoré by nakúpili, nie je bežné ani vo všetkých vyspelých štátoch. A teda schopnosťou riešiť uvedené nové diagnózy by sa dostali medzi svetovú špičku a vedeli by pomôcť širšej skupine budúcich mamičiek nielen z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Na základe mojich vedomostí môžem povedať, že keď je slovenské pracovisko medzinárodným lídrom v nejakej oblasti výskumu a inovácií, tak to vôbec nie je bežné a určite to pomôže k zvýšeniu prestíže našej krajiny. A to tiež vôbec nie je málo. 

Takže ak máte možnosť aj vy „priložiť ruku k dielu“,

prosím, prispejte na našu zbierku (https://www.donio.sk/pribeh/3371) a rozšírte informáciu o nej medzi vašich známych. Čím viac ľudí prispeje, o to je väčšia šanca, že sa nám podarí vyzbierať potrebné zdroje. Zbierka potrvá už len do 24.1.2024.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...