Prvá rotavírusová infekcia býva vždy najťažšia

Zuzana Špačková 1

Kým väčšina „bežných hnačiek“ pretrváva jeden až dva dni a vylieči sa bez urgentného zásahu lekára, typická rotavírusová infekcia má oveľa dramatickejší priebeh.

Už niekoľko hodín od nakazenia má dieťa kŕče, prudko mu stúpne horúčka, opakovane vracia a má hnačku. Môže sa objaviť triaška a dieťa môže byť malátne.

Infekcia tráviaceho traktu spôsobená rotavírusom, môže viesť k život ohrozujúcim komplikáciám. V prípade silnej dehydratácie dieťaťa hrozí poškodenie funkcií mozgu. Rodičia detí, ktoré rotavírusovú infekciu prekonali vedia, že nastupuje veľmi rýchlo a v priebehu niekoľkých hodín môže nastať dehydratácia, následne šok, prípadne aj kolaps dieťaťa.

Z choroby sa dieťa spamätáva aj niekoľko týždňov. Postupne sa môže nakaziť a ochorieť celá rodina. 

Podľa štatistík svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), každú minútu zomrie jedno dieťa na svete z dôvodu rotavírusovej hnačky. Každý rok rotavírusová gastroenteritída v Európe spôsobuje 2 800 000 prípadov ošetrených doma, 700 000 ambulantných ošetrení, 87 000 hospitalizácií, 231 úmrtí. Na Slovensku rotavírusy zapríčiňujú 1/3 akútnych gastroenteritíd u detí do 5 rokov.

Vírus začína úradovať

Rotavírus ohrozuje najmä najmenšie deti a je najčastejším pôvodcom hnačky u detí na celom svete. Je vysoko nákazlivý.

Dieťa sa zvyčajne nakazí z okolitého prostredia, vírus sa rýchlo šíri fekálno-orálnym prenosom a napáda tráviaci trakt. Vírusy sa ľahko prenášajú v uzatvorených priestoroch ako sú nemocničné oddelenia, či škôlky.

Nepomáha ani prísne dodržiavanie hygieny. Rotavírusy sú odolné voči väčšine čistiacich prostriedkov, pomerne dlho vydržia na predmetoch, na ľudských rukách dokonca prežijú aj niekoľko hodín. Deti sa môžu nakaziť aj z kontaminovaných povrchov v domácnosti, z telefónov, kľučiek, hračiek, „guľôčkových“ ihrísk či prebaľovacích stolíkov na verejných miestach, napríklad v materských alebo obchodných centrách. Najčastejšie sa infekcie spôsobené týmito vírusmi vyskytujú v zimnom období. 

 

Rýchla infekcia

„Kým sa vírus aktivuje a objavia sa prvé príznaky väčšinou prebehne 24 až 48 hodín. Výnimočný ale nie je ani veľmi rýchly priebeh. Infekcia sa môže prejaviť príznakmi od vracania a krátkotrvajúcej miernej vodnatej hnačky až po závažný zápal tenkého čreva, ktorý je sprevádzaný život ohrozujúcou stratou tekutín,“ opisuje priebeh ochorenia pediatrička MUDr. Elena Prokopová.

„V tých najzávažnejších prípadoch môže dieťa až 20-krát za deň vracať alebo zapáchajúco „hnačkovať“. Okrem toho sa často vyskytujú bolesti brucha. Vírus znižuje schopnosť čreva absorbovať vodu a minerálne látky. Vracanie a horúčka ustupujú v priebehu 2 až 3 dní, kým hnačka pretrváva 5 až 8 dní,“ zdôrazňuje MUDr. Elena Prokopová.

Organizmus malého dieťaťa sa proti vírusu bráni, dieťa všetko vyvracia, neustále „hnačkuje“. Keďže mu je zle, odmieta čokoľvek piť a jesť a hrozí dehydratácia.

„V každom prípade je  nevyhnutné vyhľadať lekára, ktorý môže stav dieťaťa posúdiť a dieťa v prípade potreby hospitalizovať. Pokiaľ má rotavírusovová infekcia miernejší priebeh, mala by do týždňa odznieť,“ vysvetľuje MUDr. E. Prokopová.

Môj príbeh

Miško mal 3 roky, keď sa nakazil rotavírusom.

Pár týždňov predtým mal zápal priedušiek, bral antibiotiká, a keď sa pozviechal z choroby, išli sme sa zabaviť na karneval. Už o niekoľko hodín začal vracať, dostal hnačku a mal horúčku. Keďže mu bolo stále zle, všetko, čo vypil, hneď vyvrátil.

Situácia začala byť po pár hodinách dosť dramatická. Cez noc sme to zvládli doma, ale ráno sme sa už rozhodli ísť na pohotovosť. Hneď ako nás vyšetrili, dali mu infúzie proti dehydratácii a nechali nás najprv na 24-hodinové pozorovanie.

Miško stále vracal, bolelo ho bruško, bol malátny a mal hnačku. Zo stolice mu diagnostikovali rotavírusovú infekciu a v nemocnici sme nakoniec strávili 4 dni.

Miško mal infúzie, dostával lieky a museli sme držať diétu aj po našom návrate z nemocnice.

Následky ochorenia

Nie všetky príbehy majú taký šťastný koniec. Rotavírusová gastroenteritída môže skončiť aj s nepríjemnými následkami. Aj napriek tomu, že príznaky infekcie odznejú, u dieťaťa môže nastať narušenie stravovacieho a pohybového režimu aj na niekoľko mesiacov. Počas prvých dní je z dôvodu možnej dehydratácie organizmu dôležité dbať na dostatočný príjem tekutín. Radšej častejšie a menšie množstvá, najlepšie po lyžičkách, najmenším aj striekačkou. Malo by ísť o prevarenú dojčenskú vodu, prípadne studený čaj. V lekárňach sú k dispozícii aj rehydratačné roztoky s primeraným množstvom soli, ktoré dieťa potrebuje.

Šetrná diéta

Poškodenie výstelky tenkého čreva vedie k poruchám trávenia. Dieťa sa veľakrát bojí čokoľvek zjesť, aby sa mu vracanie nevrátilo. Pre malé telíčka je teda dôležitá aj šetrná diéta, napríklad mrkovovo-ryžová – uvarená čerstvá mrkva a čistá suchá ryža. Najviac problémov môže spôsobovať prechod na mlieko.

Častou komplikáciou rotavírusovej infekcie je dočasná intolerancia laktózy. Týka sa to aj dojčených detí. Intolerancia laktózy môže dieťatku spôsobovať nadúvanie, bolesti bruška a problémy s trávením. Dojčiť treba však i naďalej. Deťom pijúcim umelé mlieko treba dať aj niekoľko týždňov (podľa priebehu choroby) bezlaktózové mlieko, ktoré je bežne dostať v lekárňach. Mlieko postupne pridávať do ryžového odvaru. Vzhľadom na to, že pre rotavírusovú infekciu je typický dvojfázový priebeh hnačky, čiže po úprave stolice sa hnačky opäť zjavujú, je vhodné používať aj probiotiká.

Rotavírusová infekcia je rizikovým faktorom aj pri autoimúnne podmienených ochoreniach – celiakii a cukrovke I. typu.

Prevencia

Ak sa chcete vyhnúť nákaze, mali by ste dodržiavať zvýšené hygienické opatrenia. Často si umývajte ruky, dávajte pozor, aby si dieťa nedávalo ruky a predmety do úst, pravidelne dezinfikujte hračky a všetky povrchy. V jesenných a zimných mesiacov, alebo ak sa dozviete, že niektoré dieťa z vášho okolia má rotavírusovú infekciu, obmedzte svoj pobyt v detských kútikoch a v miestach, kde sa zdržuje veľa detí. Tieto preventívne opatrenia môžu síce čiastočne obmedziť prenos infekcie, ale nie dostatočne. Jedinou  prevenciou ťažkých hnačiek a zvracania vyvolaných rotavírusovou infekciou je očkovanie. Realizuje sa do šiestich mesiacov života. Dôvodom je fakt, že práve u najmenších detí je najvyššie riziko ochorenia so závažným priebehom. Svetová zdravotnícka organizácia a mnohé odborné spoločnosti odporúčajú očkovať proti rotavírusom všetky zdravé dojčatá.

Očkovanie je možné už u najmenších detí, nie je však súčasťou povinného očkovacieho kalendára, je viazané na lekársky predpis a je čiastočne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Toto očkovanie sa neaplikuje ihlou, ale deti vakcínu užijú ako malé množstvo tekutiny ústami v dvoch dávkach. Dieťatko tak získa odolnosť voči rotavírusovým hnačkám a aj v prípade, že sa dostane do kontaktu s prostredím, kde sa rotavírus môže vyskytnúť, je jeho organizmus pripravený odolať nechceným vírusom. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Podla popisu toho prievehu ochorenia sme presne toto absolvovali so 4 rocnym synom. Infuzky na kramaroch…. Ale nikto mi nepovedal vlastne co to bolo za bacila. Iba ze nejaky gastrač.

Pridaj komentár