Taliani bez očkovania ani do školy, my nevieme, čo s predškolákmi

Kristína Kováčiková 2

Ministerstvo zdravotníctva prichádza s návrhom, aby boli do škôlok prijímané len očkované deti.

Zatiaľ nie je jasné, ako si budú neočkované deti plniť povinnú predškolskú prípravu – predprimárne vzdelávanie by malo byť povinné pre všetky päťročné deti od 1. septembra 2020.

Neočkované deti budú môcť navštevovať školy, návrh je totiž určený iba pre predškolské zariadenia.

Shutterstock

Neočkované deti sú hrozbou

Na Slovensku v súčasnosti nie je možné odmietnuť prijať dieťa do škôlky, ak nie je očkované. Rodičia, ktorí sa uchádzajú o miesto v škôlke pre dieťa, predkladajú potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa. Jeho súčasťou je spravidla aj informácia o zaočkovanosti.

Škôlky sú však oprávnené získavať a spracovávať  len osobné údaje podľa školského zákona. Informácie o očkovaní medzi ne nepatria, a tak sa riaditeľ materskej školy nemôže rozhodnúť, že do zariadenia neprijme dieťa, ktoré očkované nie je.

To by sa malo zmeniť, ak ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva presadí zákon, podľa ktorého budú prijímané do predškolských zariadení iba deti, ktoré sú očkované. Platiť by to malo nielen pre štátne, ale aj súkromné škôlky.

Ministerstvo tak chce lepšie chrániť deti v kolektívnych zariadeniach pred zavlečením závažných ochorení. Neočkované deti sú hrozbou.

Reagujú na epidémie osýpok u nás, aj vo svete

Návrh prichádza aj ako reakcia na epidémie osýpok v roku 2018 a 2019 na východnom Slovensku.

Kým v roku 2017 bolo zaznamenaných 6 prípadov osýpok, do konca septembra 2018 sme mali na Slovensku 466 chorých ľudí na osýpky.

Osýpky sú vysoko nákazlivé, prakticky každé dieťa, ktoré nemá imunitu proti osýpkam, pri kontakte s nakazeným ochorie. Najmenšie deti sú ohrozené najviac, pritom očkované proti osýpkam byť nemôžu. Na Slovensku sa očkuje prvá dávka v 15. mesiaci života, druhá v 11. roku.

Očkovanie MMR vakcínou je v prevencii osýpok vysoko účinné. Dve dávky MMR vakcíny zabezpečia približne 97% účinnosť, jedna vakcína približne 93% účinnosť v prevencii osýpok. V čase vypuknutia epidémie je však už na doočkovanie neskoro.

Rodičia nemyslia na prevenciu

Práve MMR vakcínu, ktorou sa očkuje proti osýpkam, mumpsu a ružienke, rodičia najčastejšie odmietajú. Ide v priemere o 1 700 odmietnutých očkovaní každý rok.

Kolektívna imunita, ktorá by nás mala pred chorobami chrániť, prestáva byť účinná, ak podiel zaočkovaných detí klesne pod 95 percent.

Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva je zaočkovanosť detí pod hranicou 95 percent vo viacerých okresoch, najmenej očkovaných detí je podľa štatistík v Trenčianskom a Bratislavskom kraji.

Shutterstock

 

Žiadna vakcína, žiadna škola

Aj v Taliansku sa snažia o zvýšenie miery očkovania z necelých 80 percent na 95 percent, odporúčaných Svetovou zdravotníckou organizáciou. V roku 2017 mali Taliani takmer 5000 prípadov osýpok, štyria ľudia zomreli.

Odpoveďou na to je nový zákon, ktorý oveľa prísnejšie reaguje na prudký nárast prípadov osýpok.

Pokiaľ dieťa nie je očkované, nesmie navštevovať školu – „žiadna vakcína, žiadna škola.“ Rodičia, ktorí pošlú do školy neočkované dieťa, riskujú pokutu vo výške 500 eur.

Stopka na kolektívne akcie

Na Slovensku sa zatiaľ o možnosti stopky neočkovaných detí do škôl neuvažuje, skôr sa prikláňame k vzoru našich českých susedov.

V Českej republike neočkované dieťa nemá prístup do kolektívnych zariadení, ako sú škôlky a jasle, a takisto sa nemôže zúčastniť kolektívnych akcií, ako napríklad školy v prírode alebo športové sústredenia.

Podobne to môže skončiť aj u nás. Podľa vyjadrenia ministerstva zdravotníctva, rokujú s ministerstvom zdravotníctva ČR a zvažuje sa aj táto alternatíva.

Pokuty na Slovensku zrušíme

Kým rodičom v ČR hrozí na nedodržanie povinnosti pokuta až do výšky 10.000 českých korún, na Slovensku by mali byť po novom pokuty za odmietnutie očkovania (vo výške 331 eur) zrušené.

Za posledných päť rokov dostalo pokutu viac ako 2600 rodičov detí, zaplatili za ne viac ako 170-tisíc eur.

Podľa odborníkov ministerstva pokuty pred nákazou neochránia. Cieľom povinného očkovania je prevencia závažných infekčných ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Mna by velmi zaujimalo, ako by bolo posudzovane dieta, ktore v case „vhodnom“ na podanie vakciny (tzn. v urcitom veku), malo nepriaznivy zdravotny stav nevhodny na ockovanie. A v case, ked uz na tom bolo zdravotne lepsie, uz zase nebol vhodny cas na podanie vakciny, pretoze ako povedala doktorka – „nam to uz poistovna nepreplati“. Aj toto dieta ma byt neprijate do predskolskeho zariadenia, alebo vylucene z kolektivu pri vyletoch?

 2. Hm, komentár zmizol…Žeby cenzúra? Snáď si to všimli aj ostatní čitatelia…

   

  Dovoľte mi vyjadriť sa k tejto téme, v ktorej veľkú úlohu zohráva predovšetkým strach a nevedomosť:

   

  1. Nie je vedecky dokázané, že očkovanie chráni pred ochorením, zato je veľa dôkazov, že môže trvalo poškodiť zdravie našich detí, keďže má mnoho nežiaducich účinkov. Rodičia žiadajte vždy od pediatra príbalový leták vakcín, pozorne si ho prečítajte a rozhodujte sa až po preštudovaní možných rizík.

   

  2. Hrozbou pre kolektív v škôlke sú skôr deti očkované. Pri očkovaní sa totiž vpraví do tela dieťaťa pôvodca ochorenia a toto sa stáva na nejaký čas prenášačom a šíriteľom tohto ochorenia vo svojom okolí.

   

  3. Namiesto propagácie očkovania, ktoré môže mať mnoho nežiaducich účinkov, by bolo rozumnejšie informovať rodičov o možnosti prirodzenej imunizácie detí formou zdravého životného štýlu a doplňovaním chýbajúcich prvkov vo výžive – napr. vitamínu D atď.

  Je načase zrušiť povinné očkovanie a začať konečne s osvetou, ako si udržať zdravie aj v znečistenom prostredí, v ktorom v dnešnej dobe žijeme.

   

  4. Rodičia, žiadajte štúdiu, ktorá dokazuje, že očkované deti sú z dlhodobého hľadiska zdravšie, ako neočkované.

   

  5. A ešte dodám – študujte a pýtajte sa, z čoho sú vakcíny pre Vaše bábätká a detičky v skutočnosti zložené…

Pridaj komentár