Začnime behať

0

Odhodlanie, motivácia a pravidelnosť sú základom k tomu, aby vás beh začal baviť. Platí to rovnako aj u detí. Kedy by vaše dieťa malo začať s behom, ako mu v tom pomôcť a akú obuv zvoliť?

Radí Tomáš Kamrla, vrcholový športovec, tréner a majiteľ bratislavského špecializovaného obchodu pre beh.

Začiatok

Začiatky nie sú nikdy ľahké a preto treba zvoliť motiváciu. Dieťa by malo začať s behom, od kedy ho to baví, teda nie od kedy by si to želali rodičia. Beh môže slúžiť aj ako doplnok k iným športom, ktoré dieťa trénuje. Beh musí dieťa hlavne baviť. 

Reebok Flight

Správna obuv

Pri behu, či už ide o deti, alebo u dospelých, platí, že si treba vybrať správnu obuv. Treba vyhľadať špecializovanú predajňu, ktorá sa zaoberá predajom bežeckej obuvi. Ak zvolíme na beh nesprávnu obuv, samotný beh v tejto obuvi môže dieťaťu uškodiť, zle formovať chodidlo, alebo mu spôsobiť nepríjemné zranenia. Preto sa obuv nesmie podceňovať.

  • Bežecká obuv adidas Energy Boost vám počas behu nepodráždia pokožku v okolí achylovky. Energy Boost má vyššiu návratnosť energie pri každom kroku, pretože tisíce unikátnych kapsulí uchovávajú a vracajú energiu, ktorú ostatné podrážky prepúšťajú. Cena: 149,95 €.
  • Tenisky Reebok RealFlex Flight sú navrhnuté pre prirodzený pohyb a vďaka silnejšej opore päty sú vhodné aj na beh. Cena: 94,95 €.
  • Bežecké tenisky Mizuno Wave Rider 16 spĺňajú nároky profesionálnych bežcov, ale aj rekreačných pretekárov. Špička je uložená vyššie, čo dovoľuje lepší prechod z päty na špičku a „rovnejší tvar“ rozptyľuje akékoľvek pocity nestability členku. Cena: 145,00 €.
Mizuno Wave Rider 16

Kvalitná trať

Najlepšie je behať vonku na ceste, resp. chodníku, na rovnom teréne, v lese a okolí vodných plôch. Na každý terén je však vhodná iná bežecká obuv.

Tréner

V mladšom veku sú pre deti zväčša prvými trénermi behu ich učitelia na základnej škole. Beh patrí k rozcvičkám na hodinách telesnej výchovy. Práve učiteľ je ten, ktorý si asi najčastejšie všimne vzťah, talent a motiváciu dieťaťa k behu. Ak sa dieťa rozhodne venovať sa behu profesionálne, tréner by mal byť neoddeliteľnou súčasťou jeho tréningov. Pretože nie každý vie behať správne.   

Oblečenie

Platí: nie je zlé počasie, len zle oblečený bežec. Lepšie je obliecť si menej, ako sa následne zložito ochladzovať. Pri behu sa dieťa veľmi rýchlo zahreje na „prevádzkovú teplotu“. Dôležité je pohodlné oblečenie, z kvalitných materiálov.  

Adidas boost

Zdravotný stav

Beh sa deťom neodporúča v prípadoch, ak trpia nejakým závažným ochorením, ktoré vopred určí lekár.

U každého dieťa je to individuálne, preto je veľmi dôležité, aby rodičia konzultovali zdravotný stav dieťaťa s lekárom a aby vedeli, do akej miery môže beh dieťaťu pomôcť a v ktorých prípadoch mu môže už škodiť.

Dôležitá je strava, ktorá by mala byť vyvážená, pestrá, energeticky hodnotná a primeraná individuálne každému športovcovi.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár