Ako zapojiť mužov do starostlivosti o deti

Adela Jasenovcová 0

Možno aj vy patríte k ženám, ktoré sa dušujú, že všetko zvládnu samé. Nemusí to byť pre dobro všetkých a už vôbec nie vás.

Aj vy rady žijete bez pomoci rodičov, svokrovcov, susedov, a už vonkoncom nie manželov? Ťaháte šnúru silných žien, raz za kratší, inokedy dlhší koniec, no jedného dňa sa ocitnete vyčerpaná, bez energie a možno aj s väčšími, či menšími zdravotnými komplikáciami. Ako z toho von? Jednoducho. Zapojte svojich mužov do procesu.

Fenomén sebestačnej, krásnej a takmer dokonalej ženy, ktorá má uprataný dom, čo vonia čerstvo napečeným domácim chlebom a figúru by jej mohli závidieť aj topmodelky, je choroba dnešnej doby. Nároky na ženu sa zvyšujú.

Všetci sa porovnávajú a vedia aj vďaka sociálnym sieťam o sebe takmer všetko. Na jednej strane motivujúce, na druhej frustrujúce. Jediná šanca, ako sa s tým porátať, je infiltrovať partnera do bežných denných činností. Matky sú síce vo svojej úlohe 24 hodín v týždni, to však neznamená, že sa stanú egoistkami, ak sa o povinnosti podelia. V praxi to znamená, že sa jednoducho neboja strčiť manželovi do ruky vysávač, prípadne nechať uložiť deti na spánok bez obavy, že nebude vedieť nájsť pyžamko.

Zapojte aj muža

O tom, ako sa nebrániť pomoci zo strany muža, vie svoje aj Rebeka Trepačová, rozhovor s ktorou si môžete prečítať v motivačnej knihe iMAMA. Sympatická andragogička sa zameriava na poradenské služby pre jednotlivcov, páry a rodinu. Vedie semináre a výcviky pre profesionálov i verejnosť, supervízie pre frekventantov a absolventov psychoterapeutických výcvikov.

„Keď pracujem v poradni, mávam aj ženy na materskej. Často pracujeme s tým, ako si môžu dopriať čas len na seba. Riešime, že to nie je egoizmus. Pretože keď som matka, tak to neznamená, že musím byť matka od nevidím do nevidím. No, nie je to len o čase, ktorý si vie žena vytvoriť, ale tiež, ako do toho zapojí otca, prípadne ďalších ľudí. Pokojne môže dieťa zveriť otcovi a ísť si na hodinu zacvičiť,“ hovorí Rebeka.

Občas sa partner v nepríjemnej pozícii ocitne celkom nevinne. Nie preto, že by sa nechcel postarať o deti a poskytnúť im servis, ktorý je žene taký prirodzený, ale preto, že ho nik nepožiadal. Mama by mala pristupovať asertívne a vyjadrovať svoje potreby jasne, stručne a vecne. Čiže mužským jazykom.

„Niekedy sa maminy akoby báli dieťa pustiť, akoby sa nikto oň nepostaral lepšie. Veľakrát žena potrebuje urobiť akési „pozvanie“, aj pre muža, aby bol pri bábätku vítaný, aby si mohli rozdeliť úlohy. Či už je to kúpanie alebo kŕmenie. Podporujeme mamy, aby nebolo všetko na nich, ale aby zdieľali starostlivosť o dieťa s najbližšími ľuďmi. Môžu to byť starí rodičia, ale aj súrodenci. Aby mala žena priestor byť sama sebou. Prečítať si knihu, ísť len tak s kamarátkami von. Samozrejme, že kvantita už nemôže byť taká, aká bola predtým. Ale to neznamená, že je egoistka, ale že má priestor aj na seba. Je to aj také dobitie si batérie, o to viac môžu byť potom v kontakte aj so svojím dieťaťom,“ radí skúsená rodinná poradkyňa Rebeka.

Pomôže to aj deťom

Asi nie je nutné zdôrazňovať, že deti sa riadia podľa určitých vzorov. Ako rastú, všímajú si oveľa viac vzťahy, väzby a vlastnosti. Môžete im dať úžasný príklad toho, ako sa má mama k otcovi správať a opačne. Keď uvidia sebavedomú ženu, ktorá nemá problém požiadať partnera o pomoc, a otca, ktorý sa nehanbí navariť večeru alebo vyvesiť bielizeň, podporujúci svoju partnerku v jej sebarealizácii, majú šancu, že v živote sa stanú rovnako svojstojnými osobnosťami.

Aj príbeh Rebeky Trepáčovej, andragogičky, ktorá sama ako úspešná matka často radí vo svojej poradni aj iným mamám, nájdete v knihe iMAMA. 

Článok bol pripravený v spolupráci s knihou iMAMA, reálnymi príbehmi žien, ktoré dokázali skĺbiť materstvo, prácu a seba.

Projekt iMAMA je partnerským projektom vydavateľstva FITnamotávka v spolupráci s portálmi CVIČTE.SK Rodinka.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár