Bola som alkoholička

redakcia 1

Teší nás, že vám môžeme predstaviť nový cyklus svedectiev, ktorý od tejto nedele bude vysielať STV2. Jeho dramaturgičkou a moderátorkou je naša bývalá kolegyňa Dagmar Mozolová.

Pani Dana bola alkoholička

Najprv svoju závislosť ukrývala, do práce sa snažila chodiť triezva, popíjala doma potajomky z fliaš, ukrytých v skrini pod šatami, postupne však akohol ovládol celý jej život. Prestala chodiť do práce, začala sa túlať, nestarala sa o dve deti – dcéru a syna, narušili sa všetky vzťahy v rodine. Nepomohli ani protialkoholické liečenia.

Za to, že nepracovala, sa počas bývalého režimu dostala do väzenia. Mnohokrát sľubovala, že prestane piť, aj to možno myslela vážne, ale alkohol vždy vyhral. V dedinke u jej rodičov, s ktorými žila dcéra, ju častokrát hľadali policajti. V dedine, kde sa všetko vie, rodina prežívala hanbu. Otec ju často chodil hľadať po rôznych krčmách v celom okolí.

Rodičia prežívali obrovské zranenie z toho, že dcéra, ktorá promovala na vysokej škole s červeným diplomom, je alkoholička. Jej syn zostal u otca, ktorý však jeho výchovu nezvládal, a tak sa dostal do dianostického ústavu. Kvôli deťom prežívala pani Dana veľké výčitky svedomia.

Po dvoch rozvodoch prišiel do jej života jednoduchý muž. Obaja pracovali na Bučine vo Zvolene. Ona, učiteľka, pociťovala manuálnu prácu ako poníženie. Hoci dostala miesto učiteľky v Slatinských Lazoch, nepomohlo ani to. Alkohol stále vyhrával. Jej manžel – jednoduchý robotník – ju však hľadal po krčmách a vždy doviedol domov, pomohol jej dať sa dokopy.

V tom čase chodievala za ňou už dospelá dcéry – vysokoškoláčka s priateľom. Hovorili jej o Bohu, v ktorého obaja uverili. Ona si myslela svoje, keďže bola ateistka a v Boha neverila. Jedného dňa umývala riad a spadol jej na nohu hrniec. Chcela ešte zahrešiť, ale vtedy spadla na dlážku na kolená a dve hodiny plakala. Vyliala zo seba všetku bolesť a trápenie. Prijala odpustenie a odvtedy nepije. Už je tomu 16 rokov.

Ako sa to stalo, ako to všetko prežívala, čo sa zmenilo? To sú otázky, ktoré zodpovie v relácii Bola som alkoholička. Dcéra pani Dany je Dagmar Mozolová, redaktorka a moderátorka relácie. Tento prvý príbeh je tak trochu aj jej príbehom…

Vysielanie: nedeľa, 18. 9. 2011, 12:40, repríza: utorok 20.9.2011, 16:10

„Môj príbeh“ nájdete aj na sociálnych sieťach.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dankinu vypoved som pocuvala uz na Radio7. Velmi silne!

    Tesim sa na nove relacie v STV a Dade v tejto suvislosti vela tvorivych napadov…

Pridaj komentár