Čo vás čaká na „malte“

Anina 3

Alebo prerábame dom a bývame v ňom.

Postav dom, zasaď strom, sploď syna. Syna máme 7 rokov, dom štyri mesiace a stromy budeme sadiť na budúcu jar. Snáď. Odkedy sme sa zobrali, o malo domčeku sme snívali, rozdumovali. Po rôznych peripetiách sme sen preniesli do praxe, no nemali sme možnosť zostať bývať v byte a domček prerobiť podľa našich predstáv a nasťahovať sa do hotového.

Povedali sme si, nevadí, poschodie je obytné, voda tečie, elektrika elektrikuje, miesta je tu dosť – to zvládneme. Trochu prachu, trochu špiny – akurát posilníme imunitu a o pár týždňov to všetko bude ólrajt.

Ak plánujete prerábať dom

za pochodu a musíte v ňom zároveň žiť, tak zvážte (mala by som chuť napísať že RÁTAJTE S TÝM, ŽE TO TAK BUDE), ale každá situácia môže byť iná, tak len pre rozmýšľanie:

Kto a kedy bude úpravy v dome robiť

Náš pôvodný plán, že si takmer všetko, až na nevyhnutné odborné práce budeme robiť sami, zakapal na dĺžke trvania jednotlivých úkonov. Všetko na pohľad vyzerá jednoduchšie a kratšie. Aj keď máte doma šikovného chlapa, ktorý nemá problém osadiť odpady, vymurovať priečky a položiť podlahové kúrenie, koľko voľna si reálne môže zobrať z práce, aby sa do robôt okolo domu pustil?

Reálne sa potom veci robia po poobediach, večeroch, víkendoch, čiže čas pre deti a rodinu veškerý žádný. Ale ani nemôžete pindať – lebo veď to robí pre nás, pre rodinu 🙂

Zháňanie robotníkov za pochodu je celkom sranda, najmä teda takých, ktorých vám aj niekto odporučí, a keď vám dajú rozpočet, tak vás rovno nevystrie. Celkom sa nám osvedčil model zajednať si vždy ľudí na konkrétne práce, nie na celok.

Hrubé roboty

Sem radím búranie priečok, vynášanie zbúraného, odvoz, murovanie nového, omietky, potery na podlahy. K tomu sa vždy vyskytne niečo, čo treba vysekať, osekať, obrúsiť. Môj najobľúbenejší nástroj je karbobrúska (u nás už má domáce meno karboška). Okrem príjemného zvuku má takú milú vlastnosť, že po jej výkone ostáva všade, ešte aj v skrini z pišigaťami, pekná vrstva poprašku. Keď sa pília sivé tehly, tak je tá vrstva taká pekná čierna.

Keď budete obíjať staré omietky, tak to bude podobné, len vrstva bude biela .-)

Samotný fakt poprašku by nevadil, keby sa to zo spodného podlažia nevírilo aj na horné podlažie a nemuseli ste v tom žiť …

Život na striedačku

Život počas prestavby plánujeme na striedačku. Keďže máme deti, tak sme viazaní aj na ich krúžky a rôzne povinnosti. Babičky v blízkosti nemáme, zväčša deti počas poobedí riešime sami dvaja a občas pomôžu dobré duše, kamaráti.

Plán je – vyzdvihnúť deti, obehnúť s nimi krúžky  a následne sa venčiť niekde vonku, aby sa v dome mohlo pracovať a deti neboli v tom úplne najväčšom prachu. Ešteže na jar a v lete to ide, je teplo a dlho svetlo …

Potom jeden rodič uteká domov  (alebo je už doma a ukončí začaté práce …) poupratovať ten najväčší neporiadok a umyť dlážky, zotrieť prach, aby mohli prísť deti. Ak by sa niekto chcel pýtať, prečo tie deti nie sú na dvore, ktorý by pri dome isto mal byť, tak odpovedám – že dvor je zahádzaný tými vybúranými priečkami, nejakým štrkom, pieskom, drevom, miešačkou. Veľa priestoru na behanie a hranie vám reálne neostane. Ak teda pozemok nemá tak 10-15 árov.

O čo sa vám prechodne zvýšia náklady

To mi vlastne došlo dosť neskoro. Keď cieľom víkendov a voľných dní je vykonať čo najviac roboty, ktorú sme schopní si urobiť sami, tak tato robí, mama servisuje deti – toť celodenný výlet, toť kino, toť návšteva ZOO, toť kúpalisko, všade nejaké vstupné, jedlo, pitie, zmrzka, kopa prihlúplych atrakcii, z ktorých deťom sem tam niečo málo dovolíte … aj toto je položka, ktorú treba prirátať do prerábkového rozpočtu, nie je až taká malá, keď prerábka trvá polroka.

Účet za spotrebu vody a elektriky narastie denným praním zaprášených vecí hlavného rodinného robotníka tatinka, pomocníkov detí, ktorým stačí byť „na malte“ 15 minút a betón majú aj za ušami, uterákov, ktoré sa zázračne likvidujú, keď si deti do nich utierajú ešte mierne špinavé ruky. Tiež dlážky v obytných priestoroch sa umývajú tak trikrát denne, aby sa ten poprašok a prach nevíril.

Stojí to za to

Nám áno. Jednak iná možnosť pre nás nebola, druhák by sme si asi veci tak nevážili, keby nám len tak spadli z Tiposového jackpotu. Niekedy zažijete adrenalín a verbálne vypeníte, aby ste sa s rodinou na všetkom dohodli a pochopili.

Ale keď všetci vieme, o čo nám ide a že si budujeme to naše a spoločnými silami, tak to ide.

Nie je to však cesta pre každého. Niekoho by z fungovania v takýchto podmienkach porazilo, tiež sme dostali niekoľko takých spätných väzieb od ľudí z okolia. Čiže je to na zváženie pre každého, kto sa púšťa do dobrodružstva s názvom PRERÁBAME DOM.

Veľa šťastia na malte!

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mno, ja vravim, hlavne ze sa nieco deje. Aktualne citam vesele diskusie na temu nechut k vlastnemu domu v fore o stavbe a nickovy popis mojho muza, ze ako sa mu straaasne nechce a najviac ho desia manzelkyne otazky zacinajuce vetou kedy?

Pridaj komentár