Želaj si

redakcia 0

V týchto dňoch sú to presne tri roky, čo vznikla nezisková organizácia ŽELAJ SI, ktorá plní tajné želania dlhodobo chorých a umierajúcich detí. Všetky tieto deti snívajú najmä o jednom – aby boli zdravé. Niektoré vedia, že z choroby majú šancu sa dostať, iné už tušia, že je to nemožné. 

 „Svoje sny sa už neodvažujem snívať,“ napísala na adresu Občianskeho združenia ŽELAJ SI 18-ročná Zuzanka Ďureková, ktorá vedela, že jej rakovina sa už nedá vyliečiť. Posledné želanie, ktoré vyslovila, smerovalo na adresu jej súrodencov: “Všetko to, čo rodičia dávajú mne na liečbu, musia odpierať mojim súrodencom. Preto by som si pre nich želala nábytok do detskej izby, lebo ten súčasný je už strašne starý, ešte od babičky.“ A hoci dnes už Zuzanka nie je medzi živými, jej šľachetné gesto dodnes dojíma jej súrodencov, ktorý si aj vďaka novej izbičke denne spomínajú na svoju sestru.

AJ do tejto rodiny vstúpila víla so zázračnou paličkou, a splnila želanie. Vílu priviedla na zem Soňa Rebrová, autorka myšlienky, a riaditeľka OZ ŽELAJ SI , s ktorou som sa zhovárala: 

Čo si ťažko choré deti želajú najčastejšie? 

Deti s rakovinou trávia veľa času v nemocnici. Zatvorené týždne aj mesiace v jednej izbičke sú ubití agresívnou liečbou, ale aj „nudou“ v izbe, s ktorej počas liečby nemôžu vychádzať, aby neochoreli. Aj preto si najčastejšie želajú notebook s internetovým pripojením – aby si mohli zahrať hry, pozdraviť rodinu, pokecať so spolužiakmi. Žiaľ, nie je v našich silách také množstvo notebookov zakúpiť a preto dúfame, že sa ešte stretneme so šľachetnými darcami ako bola vlani firma DELL, ktorá nám venovala desať starších notebookov. 

Okrem toho si deti veľmi často prajú prenosný DVD prehrávač, na ktorom môžu pozerať rozprávky, či nový nábytok do detskej izbičky, pretože po chorobe sa v nej musia dlho zotavovať. 

Okrem „vecí“ , ktoré im spíjemnia život, krátia čas. Smerujú želania aj inde?

Obľúbené sú aj stretnutia s celebritami či speváckymi hviezdami. Sprostredkovali sme už stretnutia detí s Petrom Cmorikom, Zdenkou Prednou, Jožom Rážom, tenistom Karolom Kučerom, hokejiskom Miroslavom Šatanom, Sasu Hovim, Jánom Laššákom, skupinou Iné kafe, ba dokonca aj s 50 centom či Kelly Family.  

Deti s detskou mozgovou obrnou ako by chceli vyvažovať nedostatok pohybu, preto často žiadajú účasť na športových podujatiach, jazdu na rýchlom športovom aute alebo výlet do zahraničia: obľúbený je Paríž či cesty k moru alebo na pútnické miesta.

Menšie deti zase, samozrejme, túžia po hračkách: bábika Anabel, Elmo či plyšový Didl – aj takéto želania sme už splnili.

Ako sa  takto choré deti o projekte ŽELAJ SI dozvedajú? 

Často nás kontaktujú ich rodičia, samotné dieťa, príbuzní, kamaráti , lekári či sestry. Stačí na internetovej stránke www.zelajsi.sk vyplniť formulár, kde je potrebné okrem detského želania uviesť aj vek, meno dieťaťa, kontakt na rodinu, ale aj chorobu a zdravotícke zariadenie, kde dieťa liečia.

 

Momentálne na splnenie želania čakajú aj tieto deti:

 • Petronela Eliášová, (10) z Prešova, ktorá má hydrocephalus a rázštep chrbtice. Keďže je nechodiaca a celý deň sa pohybuje len na vozíčku, veľmi si želá suchý bazínik s guličkami, aby sa medzi nimi aspoň trochu uvoľnilo jej stuhnuté telíčko.
 • Svetlanka Sarkeziova z Komárna, rakovina, si želá prenosný DVD prehrávač, pretože leží na onkológii, nemôže sa pohnúť z postieľky a rada by pozerala rozprávky.
 • Štefánia Hančarová, má osteosarkóm ľavého ramena. Želá si mp3 prehrávač, mobil a encyklopédie.
 • Kristiánko Zachar, (3), Downov syndrom, choré srdiečko. Keď je vonku teplúčko, tak najradšej trávi čas vonku. Preto by som maminka chcela splniť želanie, aby mal plastový domček, v ktorom sa môže hrať vonku na záhrade.
 • Jozef Balaz, 13, Čadca, psychiatrické ochorenie, túži po elektrickom vláčiku so zeleznicou. Nie je to pre neho len sen, ale aj terapia.
 • Stanislav Budzák-(15) z Lendaku,  M.Hodgkin-Nodulárna skleroza-recidíva, liečba mu nezaberá a preto musí podstúpiť transplantáciu kostnej drene, z ktorej má veľký strach či to prežije, preto by som ho chcela potešiť jeho vysnívaným bicyklom, keďže je dosť drahý.
 • Dušan Jacečko (10) z Makoviec má neuroblastóm – rakovinu. jeho veľkým želaním mať notebook s internetom , aby bol v kontakte s rodinou aj s deťmi s podobnou diagnózou.
 • Marián Šanta (14) so Zemplínskeho Jastrabia trpí akútnou lymfoblastickou leukémiou. Jeho snom je mať v nemocnici playstation, aby sa na ňom mohol hrať hry a nemyslel toľko na to, že je zatvorený v nemocnici.
 • Veronika Zemková (5) z Trnavy má leukémiu. Veronika by si priala „trampolínu na skákanie alebo šmýkačku“, a kedže na detské ihriská chodiť nemôže, rodičia jej chcú v rámci možností urobiť vlastné mini ihrisko doma .
 •  
 • Nicolka a Robko (12) zo Štefanova sú najlepší kamaráti. Jeden však má cukrovku a druhý epilepsiu. Túžia po tom, aby mohli spolu ísť na nejaký zaujímavý výlet.
 •  
 • Miško Sedlák (10) z Novák je kvôli kongenitálnej myopatii od narodenia na vozíku. Jeho najobľúbenejšou hračkou je Lego a preto by si veľmi prial navštíviť Legoland.
 •  
 • Erik Šimo (16) z Matejoviec nad Hornádom trpí DMO a epilepsiou. Jeho snom je stretnúť sa osobne s Marikou Gombitovou, a ak by mu mohla ešte aj zaspievať pesničku Vyznanie – jeho najobľúbenejšiu – bol by najšťastnejší na zemi.

 

Ďakujem za rozhovor Soni Rebrovej z OZ www.zelajsi.sk

 

Môžeme nahliadnuť do nejakého „listu čakateľov“ ? Pozrieť si želania, ktoré práve čakajú na svoje splnenie?  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár