10 dôvodov, prečo vstúpiť do manželstva

Silvia Hanová 1

Mnohí ľudia dnes žijú v partnerskom vzťahu, ale k manželstvu sa to celé roky neschyľuje.  

Veriacim párom je hlavný dôvod zrejmý. Manželstvo je pre nich sviatosť, ktorá posilňuje a zaväzuje. Áno si hovoria pred oltárom a volajú do svojho vzťahu Boha. 

Ale existujú nejaké dôvody aj pre ľudí, na ktorých duchovné argumenty neplatia? 

foto: iStock

Je to naozaj „len papier“, ktorý vám nepomôže, ani ničomu, čo sa má stať, nezabráni?  

Toto je 10 dôvodov, prečo je manželstvo dobré:

Manželstvo je väčšia finančná istota

Manželský pár cíti väčšiu finančnú istotu a stabilitu. Z právneho hľadiska majú manželia jednoduchšie možnosti nahromadiť si nejaký majetok – a potvrdzujú to aj štúdie, ktoré tvrdia, že majetok manželov býva väčší v porovnaní s partnermi, ktorí sa rozhodli pre nemanželský zväzok. 

Spolu s manželstvom sa nesie ruka v ruke väčšia finančná zodpovednosť. Preto muži žijúci v manželskom zväzku zarábajú viac, ako tí slobodní.

Vydaté ženy sú tiež viac chránené oproti partnerkám – ak príde na ťažké životné situácie pri úmrtí, zákon s nimi rovnocenne počíta pri dedení, či nároku na vdovský dôchodok.

Nevydaté ženy majú nepriaznivú situáciu, čo sa týka dedenia – ak neexistuje závet, všetko automaticky zdedia deti a nemôžu si ani požiadať o vdovský dôchodok.

Prečítajte si aj: Na aké dávky má nárok slobodná matka?

Manželstvo je sociálna akceptácia

Ak potrebujete, aby Váš vzťah okolie a spoločnosť akceptovala, potom je manželstvo pre Vás tou správnou voľbou.

Je všetkým jasné, keď sa predstavíte ako manžel/manželka. Byť „priateľom“ či „priateľkou“ po rokoch vzťahu neznie až tak vážne, ani dôstojne v porovnaní s manželským statusom.

Prečo je tomu tak? Súvisí to aj s tým, ako sa pozeráme na manželstvo – a teda s ďalším bodom:

Manželstvo je záväzok a zodpovednosť

Pri vstupe do manželského zväzku dávate partnerovi celoživotný záväzok, čo so sebou prináša aj určitú zodpovednosť byť s milovanou osobou po celý život v dobrom aj v zlom.

Je to najvyššia forma záväzku, akú môžete dať človeku, ktorého milujete.

Mnohí ľudia si myslia, že partnerský zväzok bez takéhoto záväzku nemá skutočnú hodnotu, postráda akýkoľvek zmysel, smerovanie či budúcnosť.   

Prečítajte si aj: Prečo sa neoženíš s matkou svojich detí?

Manželstvo je potvrdenie skutočnej lásky

Neexistuje väčšie potvrdenie lásky, ako vstup dvoch milujúcich ľudí do manželského zväzku.

Ak niekoho milujete tak strašne, že si neviete predstaviť, že by ste ho niekedy stratili, potom je manželstvo tým pravým orechovým aj pre Vás.

Manželský zväzok dvoch ľudí je ako stvorený na rozvoj skutočnej a nesebeckej lásky.

Manželstvo je zdieľanie životných momentov

Byť slobodným nie je až také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad javiť. V určitej chvíli sa Vám totiž môže stať, že si uvedomíte skutočnosť, že chcete byť niekým milovaný, zdieľať s ním Vaše každodenné radosti a starosti, životné úspechy či prehry, tráviť s ním nezabudnuteľné dovolenkové chvíle či cestovať a spoznávať svet.

Pomôže Vám, keď budete zdieľať s partnerom pocity a skúsenosti, čo Vás vzťah v mnohom utuží a pomôže Vám naplniť Vaše sny a životné túžby.

Manželstvo je lepší a bezpečnejší sexuálny život

Manželský sexuálny život je oveľa sofistikovanejší a bezpečnejší, ako sexuálny život slobodného jednotlivca.

Mnohí ľudia tvrdia, že sexuálny život sa v manželstve stane monotónnym a nudným. Väčšina manželských párov si však sex pochvaľuje a naopak tvrdí, že po rokoch je pre nich jednoduchšie otvoriť svoje fantázie a túžby stabilnému partnerovi. 

Manželstvo je dobré pre mentálne zdravie

Slobodní ľudia môžu sa môžu cítiť viac zaťažení bežnými životnými situáciami a ťažkosťami v porovnaní s manželmi. V manželstve si partneri pomáhajú a jeden druhého odbremeňujú od mnohých povinností, čo im následne poskytuje väčší komfort v bežnom živote.

Partneri žijúci v manželstve sú menej vystresovaní v porovnaní s partnermi žijúcimi v mimomanželskom zväzku, slobodnými, rozvedenými či ovdovelými jednotlivcami. 

Manželstvo po starobu

Je dobré položiť si otázku, či bude pre Vás prínosom ostať sám v starobe, keď sa Vaše vlasy zafarbia na bielo a Vaša tvár bude posiata vráskami. Určite je príjemnejšie, keď sa o Vás má kto starať a zahlcuje Vás láskou až do samého konca.

Je možno ťažké si niečo také predstaviť, kým je človek mladý, avšak rokmi sa aj táto otázka stane pre Vás stále aktuálnejšou a naliehavejšou. 

Manželstvo je najzdravšie prostredie pre deti

Aby sa Váš život stal zmysluplným, je veľmi pravdepodobné, že ho budete chcieť naplniť vlastnými deťmi a s partnerom si založiť rodinu. Zmyslom života väčšiny z nás je založenie rodiny a manželstvo predstavuje akýsi základ rodinu.

Stať sa rodičom je snom takmer každého z nás a manželstvo ponúka vhodné prostredie pre túto skúsenosť. Na výchovu detí v zdravom prostredí a dobrej atmosfére je manželský zväzok tým najvhodnejším prostredím.   

V manželstve sme šťastnejší

Partneri žijúci v manželskom zväzku majú vraj predispozíciu byť šťastnejšími v porovnaní s tými, ktorí žijú v mimomanželskom zväzku či s rozvedenými jednotlivcami.

Manželstvo poskytuje obom partnerom určitú stabilitu a vzájomnú oporu, ktorá im následne umožňuje rozvíjať sa aj v iných oblastiach.

Manželstvo poskytuje šťastné a harmonické prostredie, čím tvorí akúsi bráni do sveta šťastia, spokojnosti, vzájomnej podpory a porozumenia. 

»»»»» Prečítajte si aj: 10 dôvodov, prečo ma mrzí, že sme sa nevzali.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (23 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. No to je riadne subjektívny článok. Manželstvo alebo partnerstvom má byť hlavne o láske a nie o tom či sa volám ako manžel, či budem niečo dediť a iných finančných „výhodách“. Pozerať sa na manželstvo cez financie je fakt pevný základ fungujúceho vzťahu Confused

Pridaj komentár