Mýty a legendy o manželstve

Ingrid Littmanová 0

Všetci máme vlastné predstavy o láske a manželstve. Aj keď nikto presne nevie, kde sa vlastne vzali, verí im veľa ľudí a rovnako veľa je rozčarovaných, keď zistí, že „niečo je inak“. Dnes vám odhalíme ďalšie povery súvisiace so životom vo dvojici.

Mýtus: Z manželstva majú väčší úžitok muži ako ženy.
Skutočnosť: Napriek tomuto rozšírenému názoru, v skutočnosti obidvaja získavajú v manželstve jedinečným spôsobom. Vydaté ženy a ženatí muži žijú zdravšie, dlhšie a spokojnejšie ako ich slobodní partneri. Muži sú s partnerkou obyčajne spokojnejší a ženy sú rady, že majú niekoho, kto sa o nich stará.

Mýtus: Deti obyčajne manželov zblížia, čím bude manželstvo pevnejšie.
Skutočnosť: Množstvo štúdií potvrdzuje, že príchod dieťaťa partnerov skôr vzďaľuje a je preto skôr zdrojom napätia ako harmónie. Štatisticky je však viac rozvedených manželských párov bez dieťaťa ako s dieťaťom.

Mýtus: Tajomstvo úspešného manželstva tkvie vo veľkej dávke šťastia a romantickej láske.
Skutočnosť: Manželia, ktorí sú spolu dlho, často ako recept manželského šťastia uvádzajú skôr vernosť a vzájomnú spolupatričnosť. Manželstvo je vzťah dvoch ľudí so spoločnými záujmami a hodnotami, na ktorého upevňovaní je potrebné neustále pracovať.

Mýtus: Vzdelané ženy majú menšiu šancu, že sa vydajú.
Skutočnosť: Nedávne štúdie dokázali skôr pravý opak. Veľa dievčat sa kvôli štúdiu vydáva neskôr, ale nie je ich menej ako v minulosti, kedy riziko, že vzdelaná ale slobodná mladá dáma zostane starou dievkou, bolo oveľa vyššie.

Mýtus: Páry, ktoré ešte pred manželstvom žijú v spoločnej domácnosti, si v praxi vyskúšajú či sa k sebe hodia a ich manželstvo bude preto trvácnejšie a spokojnejšie ako to, do ktoré „skočili“ bez prípravy.
Skutočnosť: Veľa sociologických štúdií dokazuje, že partneri, ktorí žijú pred svadbou v spoločnej domácnosti „na nečisto“, majú oveľa väčšiu šancu, že sa nakoniec rozídu ako tí, ktorí začnú spolu bývať až po svadbe. Jedným z dôvodov je aj ľahkomyseľný postoj k povinnostiam v tomto type spolužitia a neochota či neschopnosť partnerov nájsť si vzájomne vyhovujúci spôsob riešenia konfliktov a vzájomnej podpory. To však nemusí platiť pre tie páry, ktoré sú už zasnúbené a svadbu plánujú vo veľmi krátkom čase.

Mýtus: V minulosti jedno manželstvo za život fungovalo preto, lebo priemerný vek bol kratší ako je dnes.
Skutočnosť: Skutočnou príčinou zdanlivej dlhovekosti je skôr odstránenie detskej úmrtnosti. A aj keď sa dospelí ľudia dnes dožívajú vyššieho veku ako povedzme pred sto rokmi, na rozdiel od svojich prarodičov sa aj oveľa neskôr ženia a vydávajú. takže „životnosť“ priemerného manželstva sa za posledných 50 rokov až tak veľmi nezmenila.

Mýtus: Manželstvo vystavuje ženu väčšiemu riziku domáceho násilia ako keď zostane slobodnou.
Skutočnosť: V domácnosti so slobodným mužom je riziko domáceho násilia oveľa vyššie. Ženatý muž sa naopak o svoju ženu častejšie stará a má aj väčší rešpekt pred širšou rodinou svojej manželky.

Mýtus: Manželské páry majú menej uspokojivý sexuálny život ako slobodní ľudia.
Skutočnosť: Opak je pravdou. Podľa rozsiahlej štúdie manželskí partneri majú oveľa pestrejší a fyzicky aj citovo hlbší sexuálny život ako ľudia mimo manželstva.

Ingrid Littmannová
www.weddhouse.eu

foto: sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár