Sobáše v obľúbených kostoloch u katolíkov

Mária Kohutiarová 0

Aj katolícke sobáše majú svoje obľúbené miesta a lokality.

Bratislava Dóm sv. Martina
Shutterstock

Mnohí snúbenci sa rozhodujú pre konkrétny kostol nielen pre prostredie, či pekný stavebný sloh, zachovalé pamiatky a celkový dizajn, ale veľkú rolu zohráva často aj kňaz, ktorý ich sobáši.

Keďže je však možnosť zavolať si kňaza kamkoľvek mimo jeho pôsobiska, predsa len môžeme hovoriť o tom, ktoré miesta (vrámci katolíckej cirkvi) sú pre uzavretie manželstva „naj“.

Svadby Košice

Kostol sv. Michala Košice
Shutterstock

Ak by sme sondovali v Košiciach po najkrajšom mieste – kostole, kde snúbenci radi uzatvárajú sobáše, vyhrala by Kaplnka sv. Michala.

Hoci je v tesnom susedstve Dóm sv. Alžbety, kaplnka vyhráva svojou jednoduchou krásou a jemne intímnym priestorom. Samozrejmosťou sú aj sobáše priamo v Dóme, ktorý je srdcom mesta.

dóm sv. alzbety v kosiciach
Shutterstock

Svadby Spiš

V rámci Spiša vedie medzi najobľúbenejšími miestami sobáša Farský kostol Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi, ktorý je opäť skvostom.

Snúbenci sa radi sobášia aj v kežmarskom farskom kostole či v nádhernom prostredí Mariánskej hory v Levočskej bazilike.

 

Svadby Banská Bystrica

Banská Bystrica sobáši páry pred Bohom a ľuďmi najčastejšie v katedrále alebo vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie – oba sú v nádhernom historickom centre mesta.

V rámci diecézy sa obľube teší aj v kostole kapucínov na Raticovom vrchu – nádherný výhľad na Podpoľanie a blízkosť neba je priam zaručená ako bonus ku jedinečnému dňu.

Shutterstock

Svadby Žilina

Na severe Slovenska, kde východniarske sobáše dobieha Žilina, sa snúbencom páči povedať „áno“ nielen v centre mesta vo farskom kostole na schodoch, ale skrytou perlou pre sobáše je starodávny, krásne zrekonštruovaný kostolík sv. Štefana Kráľa v Žiline – Závodí s opevnením a vnútorným nádvorím, ktoré poskytne svadobčanom pokojné prežitie nádherných chvíľ pred Bohom a ľuďmi.

Shutterstock

 

Svadby Trnava

V Trnave svadobné autá a sprievody zastávajú najčastejšie pred kostolom sv. Mikuláša, kde sa sobáši najviac párov.

V Trnavskej arcidiecéze patrí medzi najobľúbenejšie medzi snúbencami. Zároveň je to i farský kostol, kde sa majú podľa cirkevného predpisu uzatvárať manželstvá.

Shutterstock

 

Svadby Nitra

Štatistiku najobľúbenejších kostolov, kde si najčastejšie páry vysluhujú sviatosť manželstva si síce v nitrianskej arcidiecézy nevedú, ale dlhodobo jasne vedie františkánsky kostol sv. Petra a Pavla pod hradom.

Shutterstock

 

Svadby Bratislava

V Bratislave je takýchto miest, kde často znejú svadobné zvony, viac: asi najkrajším kostolíkom na sobáše je Modrý kostolík, alebo kostol sv. Alžbety Uhorskej v centre mesta.

Samozrejmosťou je Dóm sv. Martina a tiež kostol Najsvätejšej Trojice.

Shutterstock

V každom prípade – aj keď je prostredie chrámu nádherné a prispieva k celkovému dojmu sobáša – nezabudnite, že najdôležitejšie je vaše slobodné „áno“ v radosti a láske pred Tým, ktorý vás do manželstva povolal a ktorý vám v tomto okamihu požehná.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár