Svadobné obrúčky kedysi a dnes

Peter Sorger 0

Svadobné obrúčky od nepamäti symbolizujú lásku, spojenie dvoch ľudí, ktorí sa spoznali a  rozhodli sa dobrovoľne kráčať spolu životom. Do manželského zväzku nevesta a ženích vstupujú s nadšením, láskou, radosťou a nádejou do budúcnosti.

Prstene z rákosia

História ukazuje, že už naši predkovia si tvorili prstene a náramky z rákosia. Začalo to v Severnej Afrike, v Egypte.

Otvor prsteňa značí symbol brány, dverí, ktoré vedie k veciam, javom, ktoré sú pre človeka nevysvetlené. Okruh prsteňa znamenal pre starovekých Egypťanov a ďalšie kultúry večnosť, ktorá je bez začiatku a konca. Nosili ho na ľavej ruke, na prostredníku, pretože verili, že z neho prúdi žila priamo do srdca. Túto legendu prebrali Egypťania od Grékov a neskôr sa s ňou stotožnili aj Rimania.

Neskôr namiesto rákosia na výrobu prsteňov začali používať kožu, slonovinu, hľadali kvalitnejší materiál, ktorý vydrží dlhšie. Výroba sa síce zdokonaľovala, ale len veľmi pomaly.

V Ranom Ríme na spečatenie lásky muža a ženy používali železné prstene. Tie však po čase začali hrdzavieť a znova hľadali na výrobu prsteňov nový materiál.

Zlaté a strieborné prstene sa stávali darom len výnimočne, aby ženích rodine svojej nastavajúcej ukázal, aké má bohatstvo a uznanie.

Zlato, striebro, drahé kamene

V minulosti boli zlaté snubné prstene výsadou bohatých, šľachtických rodín. V priebehu 14. až 15. storočia sa objavili zlaté snubné prstene s diamantom.

Napríklad Írsky ľud veril, že ak sa dvojica zosobáši s prsteňom, ktorý nie je zo zlata, tak im prinesie nešťastie v manželstve a pochybnú budúcnosť.

 Zásnubné prstene zo zlata sa stali populárne najmä na začiatku 20. storočia, kedy sa rozšírili aj medzi bežných ľudí.

Počas druhej svetovej vojny zvykli muži, ktorí odchádzali do vojny, darovať svojej milej prsteň, aby mala spomienku, pokiaľ sa nevrátia späť.

Obrúčky súčasnosti

V súčasnosti si už nemusíme vytvárať obrúčky z trstiny, železa, slonoviny, ale na výber máme krásny sortiment svadobných obrúčok z bieleho, zlatého, viacfarebného zlata. Je to spoločný symbol lásky muža a ženy. Obrúčka, ktorá sa na ruke nosí po celý život, charakterizuje vernosť dvoch ľudí, korí spojili svoje životy v jeden.

Svadobná obrúčka nie je len klenotom, je to spomienka na moment najkrajšieho, jedinečného  dňa v živote dvoch ľudí. Jej výberu by sa malo venovať dostatok času a trpezlivosti.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár