Podľa referencií od párov, ktoré sme dostali na hru DUET usudzujem, že aj spoločná hodinka pri našej hre vie mnoho vecí posunúť vpred.
Hra manželom priniesla nové témy na rozhovor, oprášila minulé spoločné zážitky, na ktoré sa už akosi zabudlo a posunula vzájomné spoznávanie o krok vpred.
Na otázku tak môžem s pokojom odpovedať, že naša hra určite prispela k malým zmenám v partnerských vzťahoch, ktorých zavedenie do praktického života môže spôsobiť ďalšie významné zmeny.
Situácia, keď jeden sa usiluje o zmenu a druhý ju odmieta, signalizuje, že vo vzťahu nie je niečo v poriadku. Vec sa má tak, že nikoho nemôžeme do zmeny dotlačiť a každý z nás na ňu má svoj čas, ktorý potrebujeme v istej miere akceptovať.
Základom komunikácie o zmene je vyjasnenie, že neobviňujeme, ale hovoríme o potrebe, ktorá vyviera zo vzniknutej situácie, nie z nedokonalosti partnera ako takého.
Užitočné je hovoriť za seba, hovoriť o svojich potrebách a nápadoch na zmenu a objasniť, prečo je dôležité realizovať ich.
Zuzana Zuzáková Photography Rastie iba to, čomu venujeme pozornosť Ako zabrániť práci, povinnostiam či televízii, aby v manželstve kradla voľný čas?
Práca, sebarealizácia a s nimi spojené povinnosti sú absolútne prirodzenou súčasťou našich životov. Schopnosť nájsť si a udržať prácu sú základnými predpokladmi spokojnosti vo vzťahu, čo preukázali aj psychologické výskumy.
Nerada túto oblasť nášho života staviam do pozície niečoho negatívneho, zaťažujúceho. Aj vďaka nej sa rozvíjame a tvoríme hodnoty.
Avšak rovnako dôležitý ako manažment životnej energie vo vzťahu k angažovanosti sa v práci, je dôležitý aj manažment energie vo vzťahu k partnerstvu či rodine.
Ak má prosperovať oboje, je potrebné, aby sme investovali, a teda zachovali energiu pre obe stránky života.
Veľmi podobným fenoménom sú aj technológie, ktorých prínos pre naše životy je nepopierateľný. Prínosom sú však len dovtedy, kým my stanovujeme pravidlá pre ich používanie, a nie je naopak.
Hry, mobil, televízia sú dobrým sluhom, ale zlým pánom, a to nielen vo vzťahu k deťom, ale aj v partnerskom vzťahu. Pre napĺňanie tohto ich významu, je potrebné, aby zastávali také miesto v našom živote, aké im prináleží.
Vzťah musí byť prioritou Jedným z problémov vzťahu je snaha o dokonalosť. Dá sa medzi dve kariéry, výchovu detí a stavbu rodinného domu „pretlačiť“ čas pre vzťah?
Určite áno, ak chceme. Základom je, aby sme si neustále uvedomovali, že rastie iba to, čomu venujeme pozornosť – teda čas a energiu. To ostatné chátra a pomaly sa rozpadá, lebo sa o to nestaráme.
Ak teda chceme, aby naše vzťahy napredovali, aby nás napĺňali, nie je inej cesty, len cez vedomé cielené kroky. Nejde ani tak o ich množstvo či dokonalosť, ako o to, aby boli cielené a kontinuálne.
Čas na seba nepretláčajme na rebríčku z nižších pozícií na tie vyššie, ale vnímajme ho ako základnú platformu všetkého ostatného, čomu sa venujeme, a držme jeho prioritu.
Na čo by nám bol dom, keby v ňom nemal kto bývať? K čomu skvelá kariéra, keď sa nie je ku komu vrátiť a s kým oslavovať úspechy? Ako možno vytvárať rodinu pre deti, ak v ňom pevne nestoja najdôležitejšie piliere?
Zuzana Zuzáková Photography Veľa manželov prežíva sklamanie, keď sa zo vzťahu vytratí romantika. Existuje návod, ako si ju udržať, alebo sa s tým musíme zmieriť?
Sexualita samotná i jej prežívanie sa v priebehu partnerstva mení. Do hry vstupuje aj mužsko – ženské prežívanie sexuality, ktoré je rozdielne, hoci tajomne komplementárne.
Očakávať však rovnaké vzrušenie z nepoznaného, ak sa už roky poznáme, je naivné. Dnes už nie sme tými, ktorými sme boli kedysi. Už sa poznáme a vieme čo na koho platí.
Pre uspokojivú sexualitu je dôležité uvedomenie, že láska je zručnosť, láska je činnosť. Až keď „robíme lásku“, rodia sa v nás pocity spolupatričnosti, vzájomnosti.
Z nich sa potom rodí túžba a vášeň ako odpoveď na prežívanú spoločnú skúsenosť. Základom dobrého sexuálneho života je teda vzájomná oddanosť, ale aj ochota a otvorenosť hľadať nové cesty vzrušenia, blízkosti.
Rutina totiž často zabíja oheň vášne, vtedy pomáhajú kreatívne i dobrodružné nápady. Musíme však mať triezve očakávania, ktoré zo vzájomnej skúsenosti, ale aj postoj neustálej otvorenosti a zvedavosti voči sebe navzájom.
Hľadajte balans Hra DUET, ktorú ste pre páry pripravili, sa venuje viacerým oblastiam manželstva. Ktorý z nich býva najčastejšie kameňom úrazu?
Myslím, že u každého páru je neuralgický bod, na ktorý si manželia potrebujú dávať pozor, iný. U niekoho je to práve vyššie spomínaná sexualita, z ktorej sa vytratila romantika a vkradla sa rutina.
Iní uviazli v hľadaní balansu medzi rodinným životom a prácou a gniavi ich každodennosť. Viaceré páry zanedbali spoločnú komunikáciu o tom, čo prežívajú a čo tvorí ich život, chýbajú slová uznania, ocenenia či povzbudenia.
Vedieť sa dobre hádať je tiež veľkým umením, ale i čeliť stresu a nedovoliť mu, aby nabral silu tsunami. V každom partnerstve nájdeme niečo na zlepšovanie, i čosi, čo ide skvele. Nie je to tragédia, je to život.
Dôležité je vedieť o tom a napredovať. Hanba v tomto prípade nemá miesto, veď ide o viac – o vzťah. Manželstvo je veľkým dobrodružstvom, v dobrom i zlom. Je potrebné s tým rátať a čeliť tomu.
Problémy vo vzťahu neodkladajte Mnoho párov odkladá riešenie problémov vo vzťahu, kým sa neobjaví neprekonateľná kríza. Ako postupovať, ak už s partnerom nedokážeme navzájom komunikovať?
Stáva sa, že niečo medzi nás vstúpi a stane sa akoby neprekonateľnou prekážkou. Zamorí územie nášho vzťahu, zoberie všetku nádej a prinesie pocity zúfalstva, beznádeje a hnevu. Vtedy je na mieste hľadať pomoc.
Niekedy pomôže rozhovor s dobrými priateľmi alebo s niekým v rodine. Ak sa však veci nehýbu vpred, a my chceme, aby sa hýbali, tak majme odvahu ísť aj za odborníkom.
Ten nám môže priniesť zaujímavé pohľady na situáciu a pomôže vytvoriť prostredie pre vytváranie riešení i realizovanie zmeny. Veľakrát som už vo svojej praxi od manžela či manželky počula – nechceli sme sem prísť, dotiahol ma partner .
A napokon zaznievali vyjadrenia – aká je škoda, že sme neprišli skôr . Veľmi odporúčam, aby manželia nečakali, kým sa veci nafúknu. Veď ani k lekárovi nejdeme až pred smrťou, ale vtedy, keď sa objavia príznaky.
No nemenej efektívna je aj občasná preventívna prehliadka v podobe dobrej partnerskej knihy, kvalitného spoločného času či zaujímavej prednášky alebo inšpiratívne videa.
Loading...
Pri tvorbe vety v trpnom rode nasledujte jednoduchý vzorec:
Predmet + vyčasované sloveso „to be” + trpné príčastie (Past Participle)
V našom predošlom príklade by to teda vyzeralo nasledovne:
Windows (čo, teda predmet) + were (vyčasované sloveso „to be”) + painted (trpné príčastie slovesa to paint)
Ak chcete do vety v trpnom rode pridať ďalšie informácie, musíte ich pridať vždy na koniec vety, a to so správnou predložkou.
V prípade informácie o strojcovi deja predložkou by. (Lawn was mown by robot.)
V prípade určenia miesta či spôsobu predložkou in. (Lawn was being mown in my backyard.)
Pri tvorbe akéhokoľvek času či opytovacieho spôsobu vetu v trpnom rode budujeme podľa rovnakých pravidiel ako normálnu vetu (meníme časy slovies pri vete v inom čase, pri otázke meníme slovosled).