Komunikácia v manželstve

Marcela Chrenková 4

O tom, že manželstvo ustanvil Boh, hovorí Biblia:

V knihe Gn 2,18 sa hovorí: „Boh stvoril muža na svoj obraz.“ A tiež sa tam hovorí, že: „Nebolo dobré, aby bol človek sám.“ ďalej sa v Biblii hovorí aj to, že Boh stvoril pre muža ženu ako jeho pomocníčku. Spôsobil, že na Adama doľahol spánok a keď Adam spal, Boh urobil veľkú operáciu. To bola prvá operácia.

A tu Boh vybral von niečo z muža – niečo, čo je veľmi blízko srdca muža a stvoril z toho ženu. Čiže miesto ženy v mužovom živote je blízko srdca.

Je fajn, že Boh nezobral kosť z nohy, pretože potom by si muži mysleli, že miesto ženy je tam. Alebo že nezobral kosť z jeho hlavy, takže žena nemôže sedieť na hlave. Takže miesto ženy v manželstve je blízko srdca. Takto začína manželstvo. A muž miluje ženu v srdci.

Láska je rozhodnutie

Podľa Božieho slova by mali byť všetky manželstvá založené na láske. Láska v Biblickom zmysle však nie je pocit. Láska (nie pocit) je to rozhodnutie. A zvlášť láska, o ktorej hovorí Biblia, má svoj pôvod v Božej láske. Biblia hovorí, že Boh je láska. A Boh hovorí, že ak niekomu niečo chýba, má prosiť Boha o lásku. Pretože sú časy v manželstve, keď necítime lásku. A to je práve čas, aby sme vo svojich srdciach urobili rozhodnutie – milovať. Pretože Ty si prisľúbil vstúpiť do manželstva s tou ženou alebo s tým mužom. A tak to rozhodnutie hrá veľmi dôležitú rolu na základe záväzku.

Manželstvo má dve veľmi dôležité zložky. Jedna je láska a druhá je záväzok. Keď je láska slabá – vstupuje záväzok. Keď je záväzok slabý, tak na pomoc príde láska. Takže potrebujeme obidva. Ale niekedy môžu byť obidva veľmi slabé a vtedy treba veriť, že na pomoc príde modlitba a pomoc od Boha… Lebo manželstvo je sviatosť, a my sme preň svätení.

V Ef 5,25: „Muži, milujte svoje manželky…“ – to nie je návrh, to je príkaz. Boh povedal: „Milujte svoje manželky“ a toto je bod, kedy prichádza k nášmu rozhodnutiu. Sú časy v manželstve, keď sú manželia nahnevaní. A to znamená, že manželka má veľmi málo sily milovať manžela. A práve v tomto čase má hrať manželova a manželkina láska veľmi dôležitú úlohu. Sme stvorení veľmi rozdielne. Sme rozdielni fyzicky, biologicky. Muž rozmýšľa iným spôsobom ako žena.

Sme stvorení veľmi rozdielne

Muži sú viac orientovaní na svoju prácu, na svoju víziu a potom si dávajú ciele do budúcnosti. A keď prídu domov, ich myseľ je stále upnutá na tie vonkajšie veci. Ona možno celý deň ani nebola vonku alebo bola len na malom nákupe a starala sa o deti. Ona sa chce rozprávať so svojim manželom. Pretože pre ženu je rozprávanie a zdieľanie sa so svojim manželom veľmi dôležité… A keď bol jej manžel taký zaneprázdnený celý deň , rozprával sa so všetkými, je unavený a jediné, čo chce, je sadnúť si a relaxovať. Možno si zoberie noviny, zapne televízor alebo vypne inak . Ale Biblia hovorí – miluj svoju manželku.

Na manželstve treba pracovať

Muži pracujú viac ľavou časťou mozgu a ženy pravou. Ludský mozog je rozdelený na dve časti – jedna je viac orientovaná na ciele, na dosahovanie výsledkov. A druhá je tá, ktorá je orientovaná na emócie – tú využívajú viac ženy.

Táto anatómia by nám ženám mohla pomôcť pochopiť, ako myslí muž. Bez toho, aby sme to akceptovali zostávame často sklamané a nahnevané: „Prečo to robí?“ alebo „Prečo niečo práve nerobí?“, mnoho x sa správa pre nás absurdne. Musíme sa naučiť „pochopiť tú rozdielnosť“.

Na jednej z duchovných obnov, na ktorej som bola v MC Klbko v Karlovke, sa bavil páter Vitold na tom, aký je rozdiel viesť duchovnú obnovu pre ženy a pre skupinu mužov. Rozdiel je v tom, že ženy vždy končia pri riešení ich partnerského vzťahu a muži riešia stvorenie  sveta.

Komunikovať je nevyhnutné

Potreby ženy a muža sú rozdielne. Najviac nám pomôže vzájomne sa pochopiť – komunikácia. Ale nemyslím teraz tú „servisnú“ – okolo detí , bývania, o práci, ludoch okolo. Často vôbec nekomunikujeme o nás dvoch. Ženy sa cítia byť zranené alebo odmietané a namiesto toho, aby to otvorili – uzatvoria sa. Ale toto manželovi nepomôže, neprivedieho na stopu problému. Komunikovať je nevyhnutné.

Komunikácia v manželstve si vyžaduje čas. Potrebujeme si na ňu vyhradiť čas. My ženy v tomto potrebujeme pomôcť svojim manželom. Nech je muž aj ten najväčší manager, ak my chceme, aby naše manželstvo stále fungovalo, potrebujeme si každý týždeň vyhradiť na seba čas. Možno je dobré mať vyhradený jeden deň v týždni, kedy obaja vedia, že je to čas rezervovaný len pre nich dvoch, bez detí. Kedy nebudú len rodičmi, ale opäť najmä partnermi.

Mnoho krát pri nepochopení toho druhého z prijatím „teórie inych hemisfer“ máme najmä my, ženy, ambíciu toho druhého prerábať. Ale to nefunguje a často sme z toho frustrované alebo depresívne. Naučme sa povedzme to Pánovi: „Pane, len Ty môžeš zmeniť tieto veci v našom manželstve.“ A on zmení možno nie jeho, ale nás tak, aby sme boli schopné svojho muža prijať takého, aký je.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Mna zaujala velmi pravdivá veta, a to ze Láska je rozhodnutie. Nie nejaky pocit niekedy, ktory uz potom mozno aj neplati. Laska je rozhovnutie.

  2. Trosku si dovolim oponovat…. ja si osobne myslim, ze to ako koname nie je len dane tym, ci pouzivame viac pravu alebo lavu cast mozgu… ale aj vzromi, ktore sme si priniesli do rodiny od nasich rodicov, a tom ako vnimame rolu muza a zena… Ja mam pocit, ze v clanku je vnimana rola a zeny dost stereotypne… Myslim si, ze niektorym ludom a niektorym manzelom nemusi vyhovovat vnimanie muza ako orientovaneho na ciel a zeny ako orientovanej na vysledok. Kludne to moze byt aj naopak, bohuzial taketo stereotypne vnimanie casto u ludi potom vyvolava frustraciu a pnutie v manzelstve…. Uplne suhlasim s tym, ze zakladom je komunikacia… a v dnesnej dobe este viac nez v minulosti.

  3. Ola, neboj sa, u nas je to tiez naopak s tym orientovanim muza a zeny a zijeme v maximalne spokojnom manzelstve – lebo sme si to vydiskutovali… :-ˇ))) S laskou, samozrejme!

  4. Pripájam sa k Ole. V našej rodine som orientovaná na ciele iba ja a taktiež na výsledky. Požiadavky na ženu sú ďaleko vyššie ako kedysi.

    Taktiež sa mení komunikácia v období zamilovanosti a v období každodenných starostí, starostlivosti o deti a rodinu.

    Ako to vidím dookola, mrzí ma, že muži nevnímajú “ milujte svoje ženy“, a to znamená, okrem mnohých vecí, podporu manželiek. Podporu a pochopenie pre svoje aktivity berú automaticky. Česť výnimkám!

    Súhlasím, že komunikácia je základ. Tak sa môžem len pomodliť… aby boli na komunikáciu, a riešenie problémov vždy dvaja.

Pridaj komentár